Flaş Haber Yeni

VALİ ARSLANTAŞ: "SİZLER KENDİNİ VATAN YOLUNA FEDA EDEN ŞEHİTLERİMİZİN BİZLERE EMANETLERİSİNİZ"

VALİ ARSLANTAŞ:

Burdur Valisi Ali Arslantaş, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Burdur Polis Göl Dinlenme Tesislerinde Burdurlu şehit aileleri ve Gaziler ile bir araya geldi.


Program 14  Temmuz 2023 Cuma günü saat 19.30'da gerçekleşti. Burdur protokolü, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri ile bazı işadamı ve kurum müdürlerinin katıldığı yemekli programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vali Ali Arslantaş yaptı.

 

Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen'in yaptığı duanın  ardından katılımcılara hirap eden Vali Ali Arslantaş: "Bir mimarlık terimi olarak kilit taşı, kemer ya da tonozda iki sıra halinde yükselen bağımsız taşları bağlamaya yarayan taş olarak ifade edilir. Teşbihte hata olmaz ise cennet mekân şehitlerimiz ile gönencimiz olan gazilerimiz devlet adlı kadim yapının kilit taşlarıdır. 

Bu kilit taşlarının uzak yakın aile efradından kim varsa bizlerin emanetidir. Onları vatan sevgisiyle dolu yetiştiren kültür ikliminin müsebbipleri olmanız münasebetiyle sizlere minnettarız. Evlatlarınızın, kardeşlerinizin, eşlerinizin ve babalarınızın gösterdiği kahramanlığın derecesinin büyüklüğü kadar sizlerin gösterdiği metanet ve vakarın büyüklüğü de takdire şayandır. Sizlerle aynı ortamda bulunup aynı havayı solumaktan duyduğum kıvancı kelimelerle ifade etmenin imkânı yok.

Atlattığımız badirelere gösterdiğimiz mukavemet bizi güçlü kılar ve olgunlaştırır. 15 Temmuz kalkışması karşısında gösterilen topyekûn reaksiyon, milletçe kardeşlik ruhumuzun ve bir olma kabiliyetimizin derinlerde bir yerlerde her daim mahfuz olduğunun ispatıdır. 

Osmanlı Devletinin bakiyesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin havsalasında mevcut “cihan hakimiyeti mefkûres”i ne zaman aslına dönmek istese -her nedense- bin türlü bela ve musibete duçar olunmuştur. 1960 ve 1980 tarihli askeri darbeler, 1971,1979,1997 ve 2007 yıllarındaki muhtıralar, 1961,1962,1963,1969,1971 ve nihayet 15 Temmuz 2016 tarihlerinde gerçekleşen başarısız darbe girişimleri yönetim erkini demokrasi dışı yollarla ele geçirmek maksadıyla tertip edilmiştir. Zahirdeki amaç belirli zümrelerin yahut suç örgütlerinin iktidara sahip olması olarak gözükse de işin batınında milli iradenin saf dışı bırakılarak istiklalimizin prangalanması vardır.

Ordu millet olmanın doğasıyla her türlü cenge her daim hazır olmamız, her nevi terör örgütlerinin, dahili ve harici her türlü düşmanın karşısında bizlere tabii bir avantaj sağlamaktadır. Allah sinelerimizde yanan vatan aşkını daim eylesin.

Biz güçlü olduktan sonra “Düşman güçlüymüş ne gam!” Varsın her nevi terör örgütleri mülevves emellerini gerçekleştirmek için vatan topraklarında daimî bir huzursuzluk ortamı yaratmaya çalışsınlar. Allah’ın izniyle bizde kahramanlar bitmeyecektir. Kahraman ecdadın ahfadı elbette yiğitlikte atalarının gölgesinde kalmayacaktır.

Koca çınarlarımız olan babalar “vatan sağolsun” diyebilecek civan mertlikle dağ gibi durdukça, dili dualı analar otağa sahip çıktıkça, evlatlar devletin namusunu ve mukaddesatını candan aziz tutmaya devam ettikçe yedi düvel bir araya gelse bize zerre zarar veremez.

Sizler kendini vatan yoluna feda eden şehitlerimizin bizlere emanetlerisiniz. Gazilerimiz dahi başımızın tacıdır.
 
Devletimiz hayatın her alanında yaşamınızı kolaylaştıracak adımlar atmaya çalışmaktadır. Ne yapsak hakkınızı ödeyemeyeceğimizin bilincindeyiz. Bununla birlikte şehit emanetine sahip çıkmak ve gazilerimize gerekli ihtimamı göstermek devlet nazarında her tür vazifeden üstün tutulmaktadır. Dünya durdukça bu usulden zinhar dönülmeyecektir.
 
Bu düşüncelerle sözlerimi nihayete erdirirken sizlere kapımızın daima açık olduğunu bir kez daha yineliyor, hepinize sağlık, mutluluk ve huzurla dolu bir ömür temenni ediyorum. Allah’a emanet olun.' dedi. Halil İbrahim Kara - Hale Pak

15 TEMMUZ