Flaş Haber Yeni

MİLLETVEKİLİ KORKMAZ, GASTRONOMİDE TURİZMİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

TÜRK MUTFAĞI HAFTASI’NDA 3’ÜNCÜ GÜN ETKİNLİKLERİ

Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda sakal çarpan çorbası, un helvası, Kayımoğlu dondurması, Burdur bisküvisi ve çay  ikram edildi. 

Etkinliklere katılan Ak Parti Burdur Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz, turizmde gastronominin önemine dikkat çekti. 

 

Ak Parti Burdur Milletvekili Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur İl Seçim Kurulu’ndan milletvekili mazbatasını aldıktan sonra katıldığı ilk resmi programda Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz Halil İbrahim Kara’nın sorusunu yanıtladı.  Turizmde gastronominin önemine dikkat çeken Milletvekili Korkmaz: “Turizmde ilk 3 maddeyi sayarsak biri gastronomi. Gastronomi tek başına da bir turizm, Diğer turizm bileşenlerin de en önemli destekleyicisi. Yani Burdur’da bir turizm olacak ise, Burdur mutfaksız, Burdur gastronomisiz  bir turizmden bahsedemeyiz. Bizim bir sürü doğal ve kültürel tarihi kodlarımız var, güzelliklerimiz  var. Ama gastronominiz olmayınca Burdur’a gelen ister, uluslar arası ister yerli misafir Burdur mutfağında neleri bulabilecek? Eğer biz burada Antep, Hatay, Urfa usulü bir mutfağı buraya koyarsak bu turizm olmaz yani. Bizim kast ettiğimiz yöresel nadir birkaç yerin katmeri vardır. Birisi  Sivas’ın kendine özgü katmer. Sivas dışına taşmıştır. Bizim de böyle Burdur’a özel ürünlerimiz olması lazım.” dedi.

Ak Parti Burdur İl Başkanı Mustafa Özboyacı Türk Muftağı Haftası kutlamalarının 3’üncü gününde Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimize yaptığı değerlendirmede: “Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan bu konya öncülük etti. Bu konuda hassas davrandı. Bizim değerlerimiz kaybolmaması lazım. Önemli olan bu. Eskilerin yeniye etapta olması lazım, mesela bizim burada (Burdur’da) sarma aşın vardır. Maalesef yeni nesil bunu çok fazla bilmiyor. Tadını da bilmiyor, yapmasını bilmiyor. Ama eskiler bu aşı çok güzel yapar. Aslında bu da bizim geleneksel mutfağımızdır. Bunu kaybetmemiz lazım. Kaybolan mutfaklarımız var. Burdur bunun içerisine dahil olmaması lazım. Eskiler çok anlatırlar. Eskiden düğün olsun, cenaze olsun hafta bir, bir araya gelip sohbet yaparlarmış. Mutfak yemekleri ile olurmuş, siniler kurulurmuş. İnşallah buda bir vesile olur. Bu sayede  Milletvekilimizin de dediği gibi turizmde de ön plana çıkmaya başlarız.” ifadelerini kullandı.

Hale Pak