Flaş Haber Yeni

MEHMET UZAL SOSYAL BİLİMLER LİSESİNDE TÜBİTAK 4006 B BİLİM FUARI HEYECANI YAŞANDI

MEHMET UZAL SOSYAL BİLİMLER LİSESİNDE TÜBİTAK 4006 B BİLİM FUARI HEYECANI YAŞANDI

Burdur’da Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi’nde "TÜBİTAK 4006 B Bilim Fuarı" açıldı.

Fuarın açılışı, 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü saat 11.00’da gerçekleşti. Açılışa İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci, TÜBİTAK İl  Koordinatörü  Osman Aköz,  İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, Burdur’da eğitim veren okul müdürleri, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını Okul müdürü Mücahit Kılınç yaptı.

Kılınç konuşmasında: “18 öğretmenizle, 68 öğrencimizle 20 proje hazırladık. 4006 B Kategorisinde. Ben öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve Proje Yürütücüsü öğretmenimiz Halit Hocam’a teşekkür ediyorum, emeklerine sağlık. Okulumuz TÜBİTAK konusunda 2200, 4006 B konusunda tecrübeli bir okul. Arkadaşlarımızı bu tecrübelerini her yıl ortaya koyuyorlar.” diyerek emekleri geçenlere teşekkür etti.  

Konuşmaların ardından 4006 B Bilim Fuarı açılışı gerçekleşti. Açılışın ardından İl Müdürü Muhammed Özdemirci ve beraberindekiler, stantları tek tek gezerek, proje sahibi öğrencilerden bilgi aldılar.

 

Proje Yürütücüsü öğretmen Halit Solak ise: “TÜBİTAK 4006 B Bilim Fuarımız 18 danışman öğretmen, 20 proje ve 68 öğrencimizle gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz yaklaşık 4-5 ay boyunca çalıştılar. Teknoloji tasarımdan değerler eğitimine kadar birçok alanda projelerimiz oldu. İnşallah bu projelerimizin devletimize milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Öğrencilerimiz, projelerinde e hem öğrenmeyi hem de teknolojiyi bir araya getirdiler. Ve böylece ortaya çok güzel projeler çıktı. Tematik olarak öğrenirken eğlenelim. Aynı zamanda okul öncesine kadar birçok projemiz var. Okul öncesi öğrenciler için de bilimsel yöntemleri araştırmaları öğretmek için, proje tabanlı öğrenmeyi öğretmek için de hikâyeler, masallar gibi ürünler ortaya çıktı.” dedi.   

   

 

Bilim fuarında: “Çok Gezen Kazanır, Nasreddin Hoca Zamanın Zaman Yolcusu, Türk Mitolojisinde Yaratıcılar, Göl Söylenceleri, Sınıfım Havalı, Üç Telli Cura, Deutsch Mıt Jenga, Fabl İle Proje Tabanlı Öğrenme, Eğitimde Çarkıfelek, Taşlarla Şiir Toplulukları, Gelenekten Geleceğe, Tarihimi Oyunla Öğreniyorum, Lavandula, Güneşle Sulayalım, Bana Bir Şarkı Söyle, Basit Tahta Kullanımı, Burdur Yer Adlarında Oğuz İzleri, Paskal Üçgeninin Özellikleri ve Pascal Üçgenindeki Örüntüler, Gauss Dağılımı Uygulaması, Bildiri.Z isimli projeler yer aldı.

Fuarda, Üç Telli Cura, Gelenekten Geleceğe, Güneşle Sulayalım projeleri dikkat çekti.

Fuarda Gençlik Haftası kapsamında ikramlarda bulunuldu.

H. Nesibe Solak