MAKÜ ÖĞRENCİLERİNE YAPAY ZEKA KULLANIMINI ÖĞRETECEK

MAKÜ ÖĞRENCİLERİNE YAPAY ZEKA KULLANIMINI ÖĞRETECEK

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Dijital Dönüşüm Koordinatörlüğü tarafından ‘Mesleki Yapay Zeka Dersi’ için “Eğiticilerin Eğitimi Sertifika Programı” düzenlendi.

Programda konuşan Dijital Dönüşüm Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bilen, mesleki yapay zeka ile ilgili bilgiler aktardı. Bilen, yapay zekanın bilgisayarların verileri analiz ederek öğrenme ve karar verme yeteneklerine sahip olmasını sağlayan teknoloji olduğunu vurgulayarak üretken yapay zeka hakkında detaylı bilgiler verdi. Yapay zekada makine öğrenmesi alanında sınıflandırma, kümeleme, tahmin, optimizasyon, doğal dil işleme ve derin öğrenme gibi işlemlerinin olduğunu, bunu yaparken de görsel, ses üretimi, ses klonlama, kod yazımı gibi araçlardan yararlandığını belirtti.

Büyük dil modellerinin nasıl çalıştığı ile ilgili bilgiler veren Bilen, yapay zekanın bir zekasının olduğunu ancak bunun farkındalığının bulunmadığını, sadece matematiksel denklemlerle insandan çok ileri seviyede olduğunu vurguladı.

Bilen, mesleki yapay zeka derslerinin amaçlarının her alanda uygulanabilen yapay zekayı öğrencilerin faydalanabileceği şekilde kullanmak, öğrencilerin yapay zekayı nasıl kullanacaklarının bilinmesi noktasında onlara destek olmak olduğunu ifade etti.

Program, katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.

MAKÜ KİMER / Bülten