ÇELİKKAYA: “GELECEĞE YÖN VERECEK GENÇLERİ BURDUR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNE BEKLİYORUZ”

ÇELİKKAYA: “GELECEĞE YÖN VERECEK GENÇLERİ BURDUR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNE BEKLİYORUZ”

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yetiştirdiği mezunlarıyla, ülkemizde adından söz ettiren, bireylerin mesleki ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayan, ulusal ve uluslararası akredite edilmiş, bölgesinde ve ülkesinde saygın ve tercih edilen önder bir kurum olma vizyonu ile eğitim yaşamını sürdürmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Mesleki Eğitim İş Birliği protokolü imzalanmış, bu kapsamda ‘Proje Okulu’ olarak seçilmiştir. Gerçekleştirilen bu protokol ile iki önemli kazanım elde ettik. Bunlardan biri başarılı olan öğrencilerimize TOBB tarafından burs verilmektedir. Diğeri ise mezun olan öğrencilerimizin TOBB’a bağlı iş yerlerinde istihdam edilmek üzere iş birliği yapılmaktadır. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ‘Ar-Ge Merkezi Okul’ olarak eğitim hayatına devam etmektedir.

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Bilişim Teknolojileri Alanı, Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı, Metal Teknolojisi Alanı, Makine ve Tasarım Alanı, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı ve İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanı bulunmaktadır. Elektrik-Elektronik Teknolojisi ve Makine ve Tasarım Teknolojisi alanlarımız ayrıca öğrencilerini lise giriş sınavı ile kabul etmektedir.

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sektörün önde gelen işletmeleri ile protokol imzalayarak sanayiye donanımlı ara eleman kazandırmak için girişimde bulunmuştur. Bu protokol sayesinde öğrenciler 11. sınıfta hem ilgili işletmeden burs almakta hem de 12.sınıfta aynı işletmede beceri eğitimini görmeye devam etmektedir. İş hakkında yeterli beceri ve bilgiyle mezun olacak öğrenci aynı işletmede istihdam edilmeye devam etmekte ya da oradan aldığı referansla başka bir işletmede çalışma hakkına sahip olabilmektedir.

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Çelikkaya 8. Sınıf öğrencilerine seslenerek “Öğrencilerimizden almış olduğumuz ilham ile istihdam başarısını göstermek öncelikli amaçlarımızdandır. Öğrencilerimizin hayata diğerlerinden bir adım önde başlaması, proje ve ar-ge çalışmalarında yer almaları gelecekleri adına yapacakları en iyi yatırımdır. Bu noktada bizleri tercih etmeleri hem bizim hem de Burdur’umuz için son derece önemlidir. ‘Geçmişin İzi, Geleceğin Garantisi’ olarak devam ettiğimiz bu yolda başarılı öğrencilerimizi 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında aramızda görmek istiyoruz.” davetinde bulundu.

Halil İbrahim Kara