Flaş Haber Yeni

BİLSEM ÖĞRENCİLERİNE KUŞ GÖZLEM EĞİTİMİ VERİLDİ

BİLSEM ÖĞRENCİLERİNE KUŞ GÖZLEM EĞİTİMİ VERİLDİ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi toplumsal katkı misyonu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma, Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü ve Fethiye Bilim ve Sanat Merkezi işbirliğiyle Çevre Atölyesi dolayısıyla bir etkinlik gerçekleştirdi.

Fethiye’deki Çalış Kuş Cenneti’nde düzenlenen kuş gözlemi etkinliğinde Bilsem öğrencilerine, Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Özdemir tarafından, kuş gözlemi için kullanılan dürbün, teleskop ve fotoğraf makinesi gibi teçhizatların kullanımı hakkında saha çalışmalarıyla eğitim verildi.

Özdemir, 3., 4. ve 5. sınıf öğrencileri için doğayı keşfetme ve çevreye duyarlılık kazanma sürecinde çevre ve kuş gözlemi farkındalığının önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, bu yaş grubundaki çocukların doğal yaşamı gözlemleyerek çevrelerine daha fazla dikkat etmeyi öğrendiklerini böylelikle doğanın korunması ve kuş türlerinin yaşam alanlarının sağlığının sürdürülmesine katkıda bulunabileceklerini ifade etti.

Fethiye Bilsem öğrencileri ve velilerinin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, Çalış Kuş Cenneti'nde gerçekleştirilen kuş gözlemi sırasında Karabatak, Yeşilbaş, Gümüş martı, Yalıçapkını, Küçük ak balıkçıl gibi türler çok yakından gözlemlendi.

Etkinliğin sonunda, Fethiye Bilsem Fen Bilimleri Danışmanı Sona Özlen tarafından etkinliğin yürütücüsü olan merkez müdürü Yasemin Özdemir'e bir hediye takdim edildi.

MAKÜ KİMER BÜLTEN