Flaş Haber Yeni

BİLİM VE YENİLİKLER SANAYİYE YANSIYACAK

MAKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü ile sanayi iş birliği temellerinin oluşturulmasında önemli adımlar atılmaya devam ediyor. MAKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü 16 Kasım 2023 Perşembe günü saat 21.00’de Enstitü Müdürü ve MAKÜ ARGE Koordinatörü Prof. Dr. Yasin Arslan başkanlığında çevrimiçi Birim Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda; bilimsel çalışmaların sanayi işbirliğiyle endüstriye kazandırılması hususu görüşüldü. Toplantıda ayrıca, bilimsel çalışmalar ile endüstrinin bütünleştirilerek kalkınmaya katkı sağlamasının yanında bilimsel potansiyele sahip olan Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencilerinin de sahaya yöneltilmesi ve ortak çalışmalar / projeler üretilmesine yönelik istişarelerde bulunuldu.

Toplantıya MAKÜ bünyesinde çalışan Enstitü Müdür Yardımcısı ve MAKÜ ARGE Koordinatör Yardımcısı Doç. Dr. Füsun Akgül, Nanobilim ve Nanoteknoloji öğretim üyesi Prof. Dr. Belgin Tunalı, Makine Mühendisliği Öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Uyumaz, Enstitü Sekreteri Mustafa Yüksel, Enstitü İdari Personelleri Mustafa Özel, Dilek Rabia Ergül, Hülya Uysal katıldı.

Dış paydaş olarak sanayiyi temsilen Burdur 2. OSB Müdürü Bülent Aslanboğa, kurum temsilcisi olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünü temsilen Serdar Başgül, KOSGEB İl Müdürlüğünü temsilen Lütfullah Bakır, özel sektörü temsilen Soner Duran, Öğrenci temsilcisi olarak Selinay Cerit, Muhammed Sönmez, Ali Arıkanoğlu, Derya Kılıç Ve Veli Çelikyürek toplantıya katılarak destek verdi.

Enstitü Müdürü Prof. Dr. Yasin Arslan “Dış paydaşlarla ortak proje ve yüksek lisans proje sayısını arttırmalıyız.”

Bir önceki toplantı gündem maddelerinin üzerinde durarak bu ana kadar hangi aşamaların kat edildiğinin bilgilerini paylaştı. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Yasin Arslan, Enstitü ile dış paydaşların koordineli bir şekilde çalışmasının ve projeler üretmesinin, üretilen bilimin ve yeniliklerin sahaya daha hızlı ve etkin bir şekilde yansıyacağına dikkat çekerek katılımcılardan fikir, öneri ve talepleri dinledi. Yaklaşık iki saat süren toplantıda dış paydaşlardan ve temsilcilerden gelen öneri ve istekleri dinleyerek hepsinin değerlendirileceği ve ortak bir programlama ile hayata geçirmek için tüm gayreti göstereceğini belirtti.

Toplantı sonrası değerlendirmede bulunan Enstitü Müdürü Prof. Dr. Yasin Arslan toplantının çok verimli geçtiğini, önümüzdeki günlerde güzel işler başarılacağına inandığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı, “ Bu gün yapılan toplantıya katılımlarınız ve katkılarınız için teşekkür ederim. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılar tekrarlanacak ve önümüzdeki günlerde etkinlikler ve çok geçmeden ortak yürütülen projeler ve çalışmalarla devam edeceğine inanıyorum. Bütün katılımcılara tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.” dedi.

Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Füsun Akgül “Kurumlarla olan çalışmalarımızı öğrenciler mertebesine de taşımak hedefimiz.”

Bireysel akademik çalışmalarında kurumlar ile yakın iş birliklerinin olduğunu bundan dolayı kurumlara teşekkür eden Doç. Dr. Füsun Akgül, enstitü öğrencilerinin projelerinde destek konusunda kurumlarla iş birliği yapılmasının öneminden bahsetti. Öğrencilerin projelerinde destek alması, sanayi iş birliği ile uygulama ve proje yapma imkanı bulmalarının kendisini heyecanlandırdığını ifade etti. Yapılan orak çalışma ve projelerin daha duyurula bilir hale getirilerek diğer öğrencilerde farkındalık yaratabileceğinin altını çizdi.

Müdür Bülent Aslanboğa “Bir basamak atlamak istiyorsak belirli merhalelerden geçmek gerekiyor.”

Burdur 2. OSB Müdürü Bülent Aslanboğa, sanayi ve üniversite ortak çalışmalara imza atabilmesi için enstitü öğrencilerinin daha ilgili ve sanayiye sahaya daha yakın olması gerektiğini vurgulayarak “Okulunuzdan yüzde yüz başarı ile mezun olsanız bile, çalışma hayatında bir tecrübeniz yok ise bir sıfır yenik başlarsınız…. Bir basamak atlamak istiyorsak belirli merhalelerden geçmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Yakınlaşma, ortak çalışmalara imza atılma konusunda gelecek her türlü talebe memnuniyetle cevap vereceklerini ve bu anlamda önümüzdeki günlerde bir gurup doktora ve yüksek lisans öğrencisine 2. OSB’de bir sunum gerçekleştirip sahayı tanıtmak adına bir organizasyon yapabileceğini bildirdi.

Kurum temsilcilerinden “Her zaman kapımız açık.” vurgusu

Toplantıya KOSGEB İl Müdürlüğünü temsilen katılan Lutfullah Bakır, “ARGE, personel ve proje desteklerimiz mevcut. Yeter ki girişimci öğrencilerimiz ve işletmelerimiz projelerini getirsinler mevzuatlar dâhilinde destek olabiliriz. İşimiz destek vermek, kapımızı çalsınlar. Kapımız her zaman açık.” dedi

Melisa Adınısever