Flaş Haber Yeni

2,5 YILI SÜREN MÜCADELE SON BULDU

2,5 YILI SÜREN MÜCADELE SON BULDU

2,5 YILLIK MÜCADELE SONUÇ BULDU

1960’lı yıllarda Burdur’un İbecik köyünden yurtdışına kaçırılan “Marcus Aurelius” Burdur’a iade ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kaçakcılık Daire Başkanlığı ile Burdur Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile birlikte yürütülen çalışmalar sonuç verdi. 1960’lı yıllarda yurtdışına çıkarılan Marcus Aurelius heykeli, etnik ve spesifik kökenlerine bakılarak öncesinde bilimsel aşamalardan geçirilerek hukuki süreç başlatıldı. Hukuki sürecin olumlu yönde cevap vermesiyle ABD’de Cleveland Müzesinde bulunan Marcus Aurelius heykeline el konuldu. Ayrıca Fordham Üniversitesindeki Caracalla Büstüne ve Metropolitan Müzesindeki bronz imparator başına da Kültür ve Turizm Bakanlığınca el konuldu.

2,5 yılı aşkın süredir yapılan çalışmalar sonucunda, 2 tane heykel, 1 tane kol, 1 tane kabartma eser, 1 tane Ana Tanrıça eserlerine ulaşıldı.

Tahmini olarak 20 milyon dolar değer biçilen Marcus Aurelius heykelinin ise, Ekim ayının başında Burdur Müzesinde yerini alması bekleniyor.

 

 

ÇALINAN ESERLERE POLİS BASKINI

Aktüel Tarih Dergisinin resmî sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda;

Türkiye'den Çalınan Eserlere New York'ta Polis Baskını

New York polisi, Cleveland Müzesinde bulunan "Marcus Aurelius" heykeline, Fordham Üniversitesi'ndeki Caracalla büstüne ve Metropolitan Müzesi'ndeki bronz imparator başına, Türkiye'den çalındığı gerekçesiyle el koydu.

Manhattan bölge savcılığı, toplamda 43 milyon dolar değerindeki tarihî eserleri, savcılık deposuna kaldırdı. Eserlerin, hukuki sürecin tamamlanmasını müteakip Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

 

  

 

ESERİN DEĞERİ 5 MİLYON DOLAR

Euronews Türkçe’nin internet sitesinden yer alan habere göre, ABD'de çalıntı olduğu ortaya çıkan bir eser daha Türkiye'ye iade edilecek.

5 milyon dolar değer biçilen bronz büstün 16. Roma İmparatoru Marcus Aurelius veya 21. Roma İmparatoru Septimus Severus'un kızına ait olduğu sanılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde çalıntı tarihi eserlerle ilgili yürütülen operasyonda Türkiye'den çalındığı ortaya çıkan bir eserin Türkiye’ye iade edileceği açıklandı.

Yaklaşık 60 yıldır Worcester Sanat Müzesi'nde sergilenen bronz bir büst, Türkiye'ye iade edilmek üzere New York Bölge Savcılığı'na teslim edildi.

Toplam değerine 5 milyon dolar biçilen, gerçek bir insan boyutundaki büstün 16. Roma İmparatoru Marcus Aurelius veya 21. Roma İmparatoru Septimus Severus'un kızına ait olduğu düşünülüyor.

Worcester Sanat Müzesi’nden yapılan açıklamada; kurumun 1966 yılının Ekim ayında  'Bir Kadının Portresi' adlı eseri, hakkında çok fazla bilgi edinemeden satın alındığını, satıcının sadece "eseri Güneydoğu Anadolu bölgesinde aynı yıl bulduğunu" aktardığı ifade edildi. 

Savcılık tarafından yürütülen araştırma sonucunda eserin çalıntı olduğu ve yasa dışı yollardan ABD'ye sokulduğunu gösteren deliller ortaya çıktı. Sanat müzesi yetkilileri, etik standartları gözeterek, Roma döneminden kalma büstün iadesine katkı sağlamaktan onur duyduklarını ifade etti.

Geçen ayın ortalarında da Ohio'daki Cleveland Sanat Müzesi'nde sergilenen Marcus Aurelius'a ait olduğu sanılan bir heykele aynı sebepten el konulmuştu.

Geçen yıl ocak ayında 4.6 milyon dolar değerindeki 28 parça antika eser Türkiye'ye iade edilmişti.

 

H.Nesibe Solak