30 Ağustos Zafer Bayramımızın 99’uncu yıl dönümü ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Burdur Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtını ve çevresindeki yenileme – tadilat – yıkım çalışmaları nedeniyle bu yıl çelenk sunumu Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörlüğü önünde dün 09.00 da yapıldı. MAKÜ Rektörlüğü önündeki Atatürk Anıtına Burdur Valiliği çelengini Vali Ali Arslantaş, Burdur Belediyesi çelengini Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Garnizon Komutanlığı çelengini P. Komando Albay Ertan Binay koydu.
ALİ ARSLANTAŞ TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
MAKÜ İstiklal Yerleşkesi Rektörlük binası önündeki Atatürk anıtına sunulan çelenk töreninin ardından Burdur Valisi Ali Arslantaş Valilik makamında tebrikleri kabul etti. Ak Parti Burdur Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı Süleyman Arslan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur Barosu Başkanı Avukat Ramazan Gedik, İl Jandarma Alay Komutanı Hakan Başaklıgil, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Vali Yardımcıları, Kamu kurum ve kuruluşları daire müdürleri. Siyasi parti, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcilerinin de katıldığı kabul maske-mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleşti.
KUTLAMALAR STADYUMDA YAPILDI
30 Ağustos zafer Bayramımızın 99’uncu yıl dönümü kutlamaları Burdur Gazi Atatürk Stadyumunda yapıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan kutlamalar Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Garnizon Komutanı P. Komando Albay Ertan Binay törene katılan tören birlikleri, öğrenciler ile halkın bayramını kutlamaları devam etti. Piyade Yüzbaşı Anıl Ufuk Şenses’in günün ve önemini belirten konuşmasının ardından MEB’e bağlı okul öğrencileri tarafından şiirler okundu. Burdur Mehteran takımı gösteride bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları okunduğu tören, geçit töreni ile son buldu.
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMA MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajında; “Asırlara sâri şanlı tarihimizin köşe taşlarından biri olan Büyük Zafer’in 99. yıl dönümüne kavuşmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Milletimizin, Kıbrıs Türklerinin ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın her birinin 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum. Bu gurur günümüzde bizleri yalnız bırakmayan tüm dost ve kardeşlerimize şahsım ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Büyük Millet Meclisimizin kıymetli mensuplarım ve ordumuzun kahraman askerlerini rahmetle yâd ediyorum. Gazi Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz, 4 gün süren göğüs göğse çarpışmaların ardından Dumlupınar’da kesin bir zaferle sonuçlanmıştır. Dünya savaş tarihine geçen bu şanlı zaferle Türk Milleti, şehit kanlarıyla sulanan vatanı üzerinde asla boyunduruk kabul etmeyeceğini göstermiştir. 30 Ağustos, milletimizin kendisine ömür biçen emperyalist niyetleri kursaklarda bıraktığı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolu açtığı tarihimizin en kritik dönüm noktalarından biridir. Milletimiz, her türlü yokluk ve imkânsızlığa rağmen kazandığı bu zaferle 1071 Malazgirt’te bize yurt kılınan bu toprakların ezeli ve ebedi vatanımız olduğunu bir kez daha tescil etmiştir. Büyük Zafer’e ilham veren ruh, inanç ve irade, 99 yıl önce olduğu gibi bugün de milletimize istikamet çizmektedir. Savunma sanayiinden ekonomiye, dış politikadan enerjiye, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kast eden taşeron terör örgütleriyle mücadeleye kadar her alanda elde ettiğimiz başarılar, bunun en önemli nişaneleridir. Ülkemiz bugün sadece sınırları içinde yaşayan 84 milyon vatandaşının değil, Balkanlardan Asya’ya, Afrika’dan Avrupa’ya gönül coğrafyasındaki yüz milyonlarca dost ve kardeşinin de umudu haline gelmiştir. Allah’ın yardımı, kalbi bizimle çarpan dostlarımızın desteği ve necip milletimizin samimi duasıyla inşallah bu umutları boşa çıkarmayacağız. İçimizdeki kimi bedhahlara rağmen, zalimler karşısında mazlumun hakkını ;savunmaya, tüm dünyada barışın, adaletin ve özgürlüğün hâkim olması için gayret göstermeye devam edeceğiz. Bundan 99 yıl önce Dumlupınar’da şaha kalkan imanın rehberliğinde, 84 milyon birlik, dirlik ve kardeşlik içinde aydınlık yarınlarımıza hep beraber yürüyeceğiz. Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını minnetle yâd ediyorum. Vatanımız, ezanımız, bayrağımız ve bağımsızlığımız uğrunda can veren aziz şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüm kardeşlerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun!” dedi.
PİYADE YÜZBAŞI ANIL UFUK ŞENSES’İN GÜNÜN ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMASI
Burdur Gazi Atatürk Stadyumunda dün saat 10.00’da gerçekleşen 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Asil Türk Milleti, Kahraman Türk Ordusu ile birlikte varlığına ve vatanına kast edenlere karşı 99 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek top yekün bir var oluş mücadele sonucunda eşine tarihte az rastlanır, zafer kazanmıştır” diye konuştu.

Halil İbrahim Kara