DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmaları devam eden Yusufça Göletinin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 1.310 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Gölhisar ilçesinde yapımı devam eden Yusufça Göletiyle ilgili gelişmeleri aktardı. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “DSİ Burdur iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Burdur ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.
1310 DEKAR ARAZİ SULANACAK
Burdur Gölhisar Yusufca Göletinde çalışmaların devam ettiğini açıklayanDSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Burdur Gölhisar Yusufca Gölet’inin tamamlanması ile gölettedepolanacak su ile 1.310 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.
SON GELİŞMELER
Gölet altı sıyırma kazıları, dolusavak kazıları, dipsavak imalatı ve enjeksiyon çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız, “Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecektir. Temelden yüksekliği 45 metre ve su depolama kapasitesi 411 bin metreküp olan Gölhisar ilçesi Yusufça Gölet’inin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.500 TL, gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 965 bin TLkatkı sağlanması hedefleniyor” açıklamasında bulundu.

HABER MERKEZİ