Bu yıl 34’üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen programda yılın Ahisi ile örnek esnaf, örnek kalfa ve çırağa ödülleri protokol üyelerince verildi.

Bu yıl 13-15 Eylül 2021 tarihleri arasından 34’üncüsü düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında ödül töreni düzenlendi. Burdur Yeni Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Sosyal Tesislerinde dün 11.00- 12.30 saatleri arasında gerçekleşen törende yılın ahisi  ile örnek esnaf, örnek kalfa ve örnek çırağa plaketleri törene katılan Vali, Milletvekilleri ve Belediye Başkanı tarafından verildi. Yılın Ahisi Mehmet Yılmaz plaketini Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın elinden alırken,  Örnek Esnaf Zülküf Canbay, Musa Yıldırım,  Örnek Kalfa İsmet Zorlu, Ömer Tuncer, Mehmet Atasoy, Örnek Çırak Hidayet Özer, Mehmet Onur Döngül, Ramazan Çakmak plaketlerini AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar’ın elinden aldılar.

PROTOKOL KONUŞMALARI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende protokol üyeleri günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı.

VALİ ARSLANTAŞ “AHİLER BİRDE ELİNE, DİLİNE VE BELİNE SAHİP OLACAKSIN DERLER”

Burdur  Valisi Ali Arslantaş yaptığı konuşmada; ahilerin, ‘ Eline, beline ve diline sahip olacaksın’ sözlerini hatırlattı.  “Ahi Evran’ın öncülüğünde yaklaşık bin yıla yakın Anadolu’daki varlığımızın en kuvvetli tutkalı olan Ahilik Teşkilatı, Loncalarla birlikte kuruldu” sözleri  ile konuşmasına başlayan Burdur Valisi Ali Arslantaş; “Oradan aldığımız geleneği mirası devam ettiriyoruz. Yazmış arkadaşlarımız ‘Elini, sofranı, kapını açık tutacaksın’, Ahiler birde eline, diline ve beline sahip olacaksın derler” sözlerinin altını çizdi. “Elden, dilden ve belden başka ele alırsanız da ‘Edep’ çıkar. Ahilik edepli olmayı gerektirir” sözlerine vurgu yaptı.

“TAKDİR EDİLESİ BİR DAVRANIŞ”

 “Bir pirin, bir üstadın elinde ve onun nezaretinde yetişir zanaatkar sözlerinin devamında daha sonrada sosyal devletin bugün yaptığı birçok işin, yani eğitimi, sağlığı, hanı hamamı, yolu köprüyü bu loncalar eliyle yapardı ecdat. Biz onlardan aldığımız mirası bugünde devam ettiriyoruz. Burdur’da Milli Eğitimde yapılan okulların ne kadarının hayırseverlerce yapıldığıyla ilgili bir çalışma yaptırttığımda Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir rakamla karşılaşıp ayrı bir gurur duymuştum. Yazım eğitim çalışmaları devam ederken, halen daha devam eden hayırsever yatırımları var. Bunlar bir kıskançlık vesilesi de olmazdı. Esnaflar toplumun orta kesimini temsil ederlerdi. Bunların kazançları bugünde Devlet memurları vergi veriyorlar. Ama biz görmeden veriyoruz. Kağıt üzerinde veriyoruz. Hesabımıza geçtikten sonra vermiyoruz. Esnafımız ne yapıyor? kazanıyor, bir tarafa koyuyor ve eline geçmiş paradan diyor ki; ‘Buda devletin hakkı’, ayırıp devlete veriyor. Hakikaten takdir edilesi bir davranış.

“BURDUR’UN ADI AK’A ÇIKMIŞ DURUMDA”

Esnafımızla ilgili okulların açılmasından dolayı birkaç tavsiyeler üzerinde görüş ve düşüncelerini de paylaşan Burdur Valisi Ali Arslantaş; “Bunu bende şiddetle altını çizerek tekrar etmek istiyorum. Eski tugayımız şuanda komando Alayı oldu. Askerlerin hafta sonları çıkışlarında zaten söylememe gerek yok belli bir kültür oluşmuş durumda. O günlerdeki Burdur’un adı şuanda aka çıkmış durumda” dedi.

ÖZÇELİK PANDEMİ SÜRECİNDE HÜKÜMET DESTEKLEMELERİNİ TEKRAR PAYLAŞTI

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik,  bazı işyerlerinin kapandığının belirtilmesi ve diğer bazı eleştirilere yanıt olarak; “Tabii ki eleştirmek kolay en kolay o. Ama biz biliyoruz ki bu yapılan tespitler üzerinde de çalışmalarımız oldu. Mesela Mesleki Eğitim ile alakalı olarak ta son yıllarda süratli bir şekilde o  alana takviye yapılması, o alanın genişletilmesi, konusunda güzel adımların atılacağını ben inanıyorum” dedi. 

ÖZÇELİK; ZOR DÖNEMDE DAHİ ESNAFA  DEVLET TARAFINDAN VERİLEN DESTEKLEMELERE VURGU YAPTI

Pandemi döneminde Burdur’da esnafa verilen ödemelerden de söz eden Özçelik; “ Gelir kaybı desteğinde Burdur’da 9 bin 155 başvurmuş. , 6 bin 221 kişi olmuş. 24 trilyon 769 milyar lira gelir kaybı desteği verilmiş. Kira desteği olarak Burdur’da 3 bin 358 başvuru olmuş, onaylanan başvuru sayısı 641 984 bin TL bir desteleme söz konusu olmuş. Akabinde 3 bin TL’lik destek açıklanmıştı kararname ile Başvuru sayısı 5 bin 575 olmuş 16 milyon 77 milyar. 5 bin TL başvuru sayısı 775 kişi olmuş. 3 trilyon 755 bin TL’lik bir destek sağlanmış. Bunun yanında ciro kaybı desteği adı altında Burdur’da 47 başvuru yapılmış, ve 34 işletmeye 353 milyar gibi destek sağlanmış yani çok zor dönemde dahi hükümetimiz, devletimiz tüm imkanlarını esnafımızın ayakta kalması, yoluna devam etmesi adına sağlamıştır” sözlerine vurgu yaptı.

GÖKER, PANDEMİ DÖNEMİNDE KAPANAN İŞYERLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker; “Pandemi süresinde çok zorlu bir dönem geçirdik. Bu dönem içerisinde de geçirmeye devam ediyoruz. 61 binin üzerinde bir esnaf maalesef dükkanını kapatmak zorunda kaldı” dedi.

UĞUR “28 ŞUBAT SÜRECİ YAŞANDIKTAN SONRA BU HALE GELİNDİĞİNİ İFADE ETMEK İSTİYORUM”

Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur Milletvekili Yasin Uğur; “Sayın başkanımızda söyledi.  Gerçekten de sanayiyi dolaştığımızda çıraklarla ilgili bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Burada Çıraklık Eğitim Merkezleri veya Meslek Liseleri’nin şu anda yetersiz kaldığı ile ilgili tabii ki bununla ilgili belirli bir çalışmalar var. Çalışmalar devletimiz tarafından yürütülüyor. Fakat orada 28 Şubat sürecini yaşadıktan sonra bu hale gelindiğini ifade etmek istiyorum       diye konuştu.

ERCENGİZ “:…..KÜÇÜK ESNAFI KORUMA ŞANSIMIZ YOK GİBİ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bugün her köşe başında bir zincir marketle, mahalle bakkalının tükendiği, neredeyse bir uzay mekiğinin yedek parçasından, emziğe varıncaya kadar internette satışının yapıldığı  bir süreçte küçük esnafı koruma  şansınız neredeyse yok gibi” dedi.

BAŞKAN ERCENGİZ ESNAFI UYARDI

Ercengiz Meslek Liselerinin geçmişte olduğu gibi değerinin bilinmediğini savundu. Üniversitelerin de yüz yüze eğitime başlayacak olması ile birlikte sosyal medya hesaplarından bir takım şikayetler aldığını da sözlerine ekleyen Başkan Ercengiz,  o esnaflara da ahilik kültürüne ve ahlakına yakışır şekilde davranmaları uyarısında bulundu.

CANKAR “AHİLİK, TİCARETTE DÜRÜSTLÜĞÜ……”

Ticaret il Müdürü Aylin Sacide Cankar; “Ahilik, ticarette dürüstlüğü, mesleki faaliyetlerde kendi kendini denetlemeyi öngörür. Ahilik Haftası münasebetiyle ahileri bugün bir kez daha minnetle ve şükran duyguları ile anıyoruz” dedi.

GÖKÇÜOĞLU; “2023 GÜÇLÜ VE LİDER TÜRKİYE VİZYONUNA, EKONOMİSİNE GÜÇLÜ TÜRKİYE HEDEFİNE …..”

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Nevruz Gökçüoğlu programının açılış töreninde yaptığı konuşmasında; “ Ahilik geleneği bugün ülkemiz genelinde 2 milyona ulaşan esnafımız tarafından sürdürülmektedir. 2023 güçlü ve lider Türkiye vizyonuna, ekonomisine güçlü Türkiye hedefine esnaf sanatkârın temel dinamiklerinden biri oluşmaktadır. Bu hedef doğrultunda ahi ahlakı ile esnafımıza korunması ve gelişmesi bizler için son derece önemlidir” sözlerine yer verdi.

BELEDİYE BANDOSU ALAY MARŞI İLE KARŞILADI

Öte yandan programın yapıldığı sosyal tesislerinin önünde Burdur Belediye Bandosu çeşitli marşlar çaldı. Burdur Valisi Ali Arslantaş beraberindeki milletvekilleri, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcilerinin tören alanına gelmelerinin ardından Alay marşı çaldı.

GELENEKSEL ETLİ PİLAV HELVA DAĞITILDI

Tören geleneksel hale gelen etli pilav, irmik helvası dağıtımı ile son buldu.

Halil İbrahim Kara