• BİR TAKIM EKSİKLİKLERİ GİDERİLEN YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZUNUN YENİDEN HİZMETE GİRDİĞİ BİLDİRİLDİ

Burdur Gazi Atatürk Stadyumu yanına yapılan  yarı olimpik yüzme havuzunun tespit edilen eksikliklerin  giderek yeniden hizmete açıldı. Yeniden hizmete açılan yarı olimpik yüzme havuzunda incelemelerde bulunan Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik,  yaptığı yazılı açıklamada; “İhalesi ve kontrollüğü Gençlik Ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan Burdur Merkez Yarı Olimpik Yüzme Havuzu inşaatının geçici kabulü 13.09.2018 tarihinde yine bakanlık teknik elemanları tarafından yapılmış, ancak geçici kabul sonrası ortaya çıkan eksiklikler meydana geldiği için yüklenici firmadan bu eksiklerin yapılması talep edilmiş ve eksikler giderildikten sonra 21.03.2019 tarihinde Burdur Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğümüze devri yapılarak halkımızın hizmetine açılmıştır. 734 sayılı kanunun 44. Maddesinin 6 ncı fıkra hükmü uyarınca, yüklenici kesin teminat süresinin sonunda işi kesin kabule hazır hale getirmek zorundadır hükmü yer almaktadır. Ancak belirlenen süre sonunda yüklenici firma tarafından kesin kabul işlemlerinin başlatılması konusunda her hangi bir talep gelmemiştir. Yine Yapım İşleri Genel Şartnamesinin 43. Maddesi uyarınca üstlenilen yapım işinin her türlü sorumluluğu, kesin kabul işlemlerinin idarece onaylanmasına kadar yükleniciye aittir hükmü yer almaktadır. Yukarıda belirtilmiş olan maddelere istinaden ilgili yüklenici firma tarafından kesin kabul işlemleri için talep gelmemesi halinde idare kesin kabul işlemlerini re-sen yapmaya yetkilidir. Bakanlığımız kesin kabul komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucunda kesin kabule aykırı olan bütün iş kalemleri belirlenmiş ve ilgili yükleniciye tebliğ edilmiş fakat yüklenici firma yasal sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Bu sebeple Bakanlığımız tarafından İl Müdürlüğümüze kesin kabul eksiklerinin nam-ı hesabına yaptırılması hususunda yetki verilmiş ve Müdürlüğümüz tarafından 25.06.2021 tarihinde ‘Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Merkez Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Kesin Kabul Eksikliklerin yapılması’ ismi ve 2021/317635 ihale kayıt numarası ile ihalesi yapılmıştır. İlgi yasa ve mevzuatlar uyarınca 4734 sayılı kanuna göre nam-ı hesabına yapılan bütün iş kalemlerinin bedelleri yüklenici firmanın kesin teminatından ve varsa hak edişinden kesilmektedir. Fazla tutar söz konusu olması halinde de borçlar kanunu devreye girerek alacak davasına dönüşmektedir” dedi.

BAŞKAN MENGİ’DEN HAVUZA DAVET VAR

AK  Parti Burdur İl  Başkanı Volkan Mengi yaptığı acıkmada; “Gayretleri için milletvekilimize ve il müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. Şehrimiz yeniden havuzuna kavuştu. Bütün, genç, çocuk ve ailelerimizi  yüzme havuzumuza bekliyoruz. Havuzdan yararlanmalarını tavsiye ediyoruz”

 DENEME  YAPILDI

Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, Gençlik Kolları Başkanı Yunus Erkan, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık’ın hazır bulunduğu inceleme  bilgilendirmede bulunan Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürü  Orhan Kemerkaya; “2021 Aralık 15 tarihi itibari ile 15 gün boyunca deneme testleri yapıldı. Şu anda havuzumuz tüm hemşehrilerimizin hizmetine açıldı” dedi. Halil İbrahim Kara