BESOB Başkanı Metin Sipahi, Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin, yapılandırmanın revize edilerek, 1 hafta kalan başvuru sürelerinin uzatılmasını, revize edilecek yapılandırmanın ise 6 ay ödemesiz ve 60 aya çıkarılmasını talep etti

Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin başvuruların bitmesine 1 hafta gibi kısa bir süre kaldığını belirten Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, “Ülkemiz genelinde bugüne kadar olan süreçte 3 milyonu aşkın kişi borcunu yapılandırmak üzere başvuruda bulundu. Başvuru süresinin bitmesine 1 hafta kala, Burdurlu birçok esnafımız borç yapılandırılmak için bekliyor. Zamanın daralması ve yeni işyeri kapamaları sebebiyle yapılandırma TBMM’de yeniden revize edilerek süre uzatılmalıdır” dedi.
“REVİZE EDİLİR VE SÜRE UZATILIRSA BAŞVURU ARTAR”
Vergi ve prim borç yapılandırmasında sürenin daralmasına dikkat çeken BESOB Başkanı Metin Sipahi, “Başvuruda beklenen rakamlara ulaşılması için yapılandırma Türkiye Büyük Millet Meclisinde yeniden ele alınarak revize edilerek süre mutlaka uzatılmalı.  Devam eden pandemide yaşanan kapanmalar nedeniyle esnaf ve sanatkarlarımız zamanında başvuru yapamadı. Esnaf ve sanatkarımıza bir şans daha verilerek yapılandırma hem revize edilmeli hem de süre uzatılmalı. Aşıların yapılması ile Ocak ayından itibaren olumlu yönde gelişmelerin olacağını düşünerek yapılandırmanın TBMM’de revize edilerek sürenin uzatılması hem esnafımızın yararına hem de devletimizin daha fazla tahsilat yapması bakımından faydalı olacaktır.” şeklinde konuştu.
“YAPILANDIRMA 6 AY ÖDEMESİZ VE 60 AYA ÇIKARILMALI” 
Borç yapılandırma kanununun TBMM ‘de revize edilerek sürenin uzatılması ile esnaf ve sanatkarların rahatlatacağını anlatan Başkan Sipahi, “Yaşanan pandemiden dolayı esnafımız zor bir dönemden geçiyor. Kapalı durumda olan ve işleri tamamen ve yarı yarıya düşen esnaf borç ödeyecek durumda değil. Bu arada yapılandırmanın başarıya ulaşması için esnafımız, yapılandırılan borçlar için asgari 6 ay ödemesiz dönem olmasını bekliyor. Ayrıca yapılandırma süresi de 36 ay yerine 60 aya bölünürse esnaf için daha ödenebilir bir hal alır. Bu nedenle, yapılandırma kanunu TBMM’de tekrar görüşülmeli ve ödeme süresi revize edilmeli. Böyle olursa esnafın üzerindeki yük gerçekten azalmış olacaktır” açıklamalarına yer verdi.

Hayal GİRİŞİM