Tefenni ve Karamanlı’da köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Burdur Valisi Ali Arslantaş muhtarların dertleri ile dertlendi.  Taleplerinin ivedilikle çözüme kavuşması için kurum müdürlerine talimatlar verdi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, kamu hizmetlerini yerinde görmek, bu hizmetlerden faydalan halkın istek ve taleplerini dinlemek Bucak, Çeltikçi İlçesinden başladığı ve Tefenni ve Karamanlı ilçeleri devam eden ‘Mahalle ve köy muhtarları’  toplantılarına hız kesmeden devam ediyor. Her bir ilçe toplantısının 4 saati aşkın bir süre sürdüğü toplantılarda kurum müdürlerinden yapılan kamu hizmetlerini sinevizyon eşliğinden sunum yaptıran Vali Arslantaş,  ilçelere bağlı, mahalle ve köy muhtarlarından da bu hizmetlere ilave olarak bir istekleri, talepleri derdi olup olmadığını soruyor.  Talep ve şikâyetlerin ilgili kurum tarafından yanıtlanmasını isteyen Vali Ali Arslantaş, iletilen konuların çözümü için ilgili kurum müdürlerine talimatlar veriyor. İvedilikle çözüme kavuşturulmasını istiyor. Özetle ilçe mahaller ve köy muhtarlarının dertlerini dinleyip, dertleri ile dertleniyor. Çözümü anında üretiyor.

İLGİLİ KURUMLARA YAZI İLE İLETİLECEK

Yapılan her bir muhtarlar toplantısının sonunda önemli açıklamalarda bulunan Vali Ali Arslantaş; “İletilen her bir husus not alındı. İlgili kurumlara iletilecek. Benim tarafından yazıyla iletilecek. Ancak Bundan sonraki süreç, nasıl gelişecek? Bunu da izah etmem gerekiyor. Talep haklı mıdır? Haklıdır ama hukuki midir? Haklı ve hukukidir ama bizim tarafımızdan bir araya getirildikten sonra en kısa sürede (ivedilikle) yerine getirilmesi gayreti içerisinde olacağız. Bir sonraki toplantıda da bir 6 ay sonra da bugün burada dile getirilen hususlar hangi aşamaya gelmiş? Bunları görüşerek başlayacağız. Yapılabilenler, yapılamayanlar, gerekçeleri ortaya koyacağız ve bütün samimiyetimizle bunları ifade edeceğiz. Kimse kimseye karnından konuşmayacak, olanı ucu ucuna anlatacak. Bütçe olarak mı Yapamadık? Paramız yok mu da yapamadık? Ya da bu güne kadar yapamamıştık ama şimdi yaptık deyip, bu işin durumunu 6 ay sonra hep birlikte göreceğiz” sözlerinin altını çizdi.

TEFENNİ İLÇESİ MUHTARLAR TOPLANMTISINDAN KISA KISA NOTLAR

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in de katıldığı Tefenni Kaymakamlığı Konferans ve Spor Salonu’nda Vali Ali Arslantaş başkanlığında gerçekleşen toplantı Tefenni Kaymakamı Sefa Kahraman, Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’ün sunumları ile başladı.

BURDUR İLK SIRALARDA!

Burdur il Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Güder, 81 il içerisinde mala, şahsa karşı ve diğer olayların eksiltilmesinde suç işleyen kişilerin yakalanarak, olayların aydınlatılması ve adalet önüne çıkartılmasında ilk sıradaki iller arasında bulunduklarını söyledi.

ENGELLİLERE ve ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞKUR DESTEĞİ VAR

İŞKUR Müdürü Yunus Emre Akalın’ın sunumu esnasında konuşan Vali Arslantaş, “Köylerimizde engelli vatandaşlarımız var. Yapabilecekleri bir iş yok gibi ama bir şekilde köyün ya da mahallenin ekonomisine katkı sağlayabilirler. 40 tane koyun alıp veriyor müdür bey. 5 tane inek alıp veriyor” dedi.

BURDUR-ÇAVDIR ARASI DUPLE YOL TAMAMLACAK MÜJDESİ

Burdur –Çavdır arasında karayolları tarafından bölüm bölüm yapılan bazı bölümlerinin tamamlanamayan duble yol hakkında müjdeli haberler veren Burdur Valisi Ali Arslantaş; “2-3 ay önce ulaştırma bakanımız geldiğinde özellikle bu konuyu dile getirdik. İhalesi de hemen çıktı yapıldı. Yapım işine geçiliyor. İnşallah 1 sene içerisinde bu ardaki eksik gedik hiçbir yer kalmayacak. Duble yol Çavdır’a kadar tamamlanmış olacak” bilgisini paylaştı.

BELKAYA-2 BARAJI BURDUR’UN İÇME SUYUNU KARŞILAYACAK

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, toplantı sonunda yaptığı konuşmada; “Belkaya-1 diye baraj var. Nereyi suluyor? Acıpayam Ovası’nı suluyor. Küçük alan köy ile çam köyün bir miktarını suluyor. Böyle bir yer. Belkaya-2’yi de ifade edeyim. Burdur’un içme suyu ile alakalı uzun orta vadede çok önemli bir baraj. Ama tamamen içme suyu değil. Gittiği yerlerde belirli aralıklarda sulamada yapılacak bir barajdan bahsediyoruz. Bu yılın fizibilite çalışmalarında ödeneği de ayrıldı. Yapılıyor devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda Belkaya-2 barajı ile alakalı bir çalışma olacak” sözlerine yer verdi.

 KARAMANLI MUHTARLAR TOPLANTISI

Karamanlı Nimet Güvener Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleşen ilçe mahalle ve köy muhtarları toplantısı Kemer Kaymakamı ve Karamanlı Kaymakam vekili Armağan Yazıcı, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu’nun sunumları ile başladı.

ASAYİŞ BERKEMAL

İl Emniyet Müdür Yardımcısının sunumun ardından muhtarlardan hiçbir soru talep alınmaması üzerine Vali Arslantaş; “Asayiş berkemal” dedi.

ELEKTRİK FATURASI TALİMATI

Köy muhtarlarının elektrik faturalarının her ayın 15’inden önce okunmasından dolayı emeklilerin belirtilen tarihte bedelini ödeyemediklerini, mağdur olduklarını dile getirdiler. Bu gelişme üzerine muhtarların bu derdine de anında çözüm bulan Vali Arslantaş, sunumu yapan kurum müdürüne ilgili diğer kurumla irtibata geçerek yılbaşından sonra faturaların emeklilerin maaş aldığı her ayın 20’sinden sonrasına göre okunması talimatını verdi.

Halil İbrahim Kara