Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yılı kutlamaları çerçevesinde

Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun 97’inci yıl dönümü tüm yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.  Burdur Valiliği tarafından düzenlenen programın ilki 28 Ekim 2020 günü Burdur Cumhuriyet meydanındaki Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Dün saat 10.00’da (29 Ekim 2020) Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın Valilik bahçesinde tebrikleri kabulü ile devam etti. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Fatih Ören,  Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan,  Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı Süleyman Arslan,   Burdur İl Jandarma Alay Komutanı Hakan Başaklıgil, Burdur İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Burdur Barosu Başkanı Avukat Ramazan Gedik, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Çağdaş Burdur Gazetesi Sahibi Hasan Ali Daldal, Vali Yardımcıları, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri, bazı kurum müdürleri ile askeri erkân, basın kuruluşları temsilcilerinin katıldığı programda tebrikleri kabul eden Burdur Valisi Ali Arslantaş, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci yılını kutladı.

VALİ ALİ ARSLANTAŞ KUTLAMA MESAJI YAYINLADI

 Burdur Valisi Ali Arslantaş önceki gün yayınladığı mesajda; “Mukaddes vatanımızın birliği ve bütünlüğü uğruna, imkansız gibi görünen çetin bir mücadelenin ardından ilan edilen Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Her türlü zorluklara rağmen, aziz milletimizin vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla, genci yaşlısı, kadını erkeği topyekûn inanç ve kararlılıkla mücadele ettiği Kurtuluş Savaşımız, her safhası eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu büyük bir zafer ile sonuçlanmıştır. Bu önemli zaferin ardından, aziz milletimize bırakılmış en büyük emanet olan Cumhuriyet, Devletimiz için sadece bir yönetim şekli değil, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan, şanlı tarihimizdeki dönüm noktalarından biri olarak, bağımsızlığımızdan ve hürriyetimizden asla taviz vermeyeceğimizin tüm Dünyaya ifadesi olmuştur. Bugün bizlere düşen, Atalarımızın bedelini kanlarıyla ve canlarıyla ödeyerek miras bıraktığı bu emanete sahip çıkmak ve Türkiye Cumhuriyetini her alanda muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan ve yorulmadan çalışmaktır. Bunun için Milletçe en büyük gücümüz kadim medeniyetimizden aldığımız güç ile birlikte, her daim muhafaza ettiğimiz birlik beraberlik ruhumuzdur. Ülkemiz bu ruhla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl hedeflerine olan yürüyüşünü kararlılıkla sürdürmektedir. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek yolumuza devam ettiğimiz sürece de hiçbir engel, daha gelişmiş, daha müreffeh ve daha güçlü bir ülke olmaktan bizi alıkoyamayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi sonsuz şükran ve rahmetle anıyor, tüm Burdurlu hemşerilerimin “Cumhuriyet Bayramı’nı” en içten dileklerimle kutluyorum”  sözlerine yer vermişti.

RESMİ BİNALAR VE ARAÇLAR BAYRAKLARLA DONATILDI

Covid-19 tedbirleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleşen kutlamalarda Burdur Valiliği binası başta olmak ilimizdeki  tüm resmi binalar ve araçlar şanlı Türk Bayraklarımızla donatıldı. Ayrıca bu yıl pandemi dolayısıyla tebrik kabulünün yapıldığı valilik bahçesine gelenlerin ateşleri tek tek ölçüldü. Maskesi olmayanlara maske verildi. Öte yandan bu yıl kutlamalarda diğer yıllarda olduğu gibi kortej yürüyüşü yapılmadı.  

Halil İbrahim Kara