İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100 yılı Özel Ödül Törenine katılmak üzere Burdur’a gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, MAKÜ’de gerçekleşen Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri takdimi sonrası Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur İl Başkanlığını ziyaret etti. 19 Haziran 2021 Cumartesi öğleden sonra gerçekleşen ziyaret kısa bir konuşma yapan Bakan Karaismaşloğlu; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı ile hizmet odaklı siyasetten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik Yasin Uğur, İl Başkanı Volkan Mengi, Merkez ilçe Başkanı Hüseyin Okan, İl Gençlik Kolları Başkanı Yunus Erkan,İl Kadın Kolları Başkanı Zeliha Erdoğan Bağcı, ile belediye başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri ile parti organları yönetim kurulu üyelerinin katıldığı ziyarette “Binlerce yıl öncesine uzanan tarihi boyunca ticaret, kültür ve sanatın merkezi olmuş, Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un manevi hamiliğini ve Kuvayi Millîye ruhunu bağrında taşıyan, efeler ve yörükler memleketi Burdur’da sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyetimi ifade ediyor,Sizleri saygıyla selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Bakan Karaismailoğlu; “ Biliyoruz ki inanç ve medeniyet coğrafyamızda var olabilmenin temel şartı; millî iradeye sahip çıkmaktır. Biz bu topraklara milletimizin birliği ve dirliği ile sahip çıktık.
Kurtuluş Savaşımızı hatırlayın. Düşman işgaline canıyla kanıyla karşı duran efeler ve yörükler torunu Burdurlu kardeşlerim yapılan zalimlikleri haksızlıkları çok iyi bilir. Acı izleri hâlâ yüreklerimizdedir.
Yedi düvelin işgal ettiği topraklarımızı, başta İtalyan ardından Yunan işgal kuvvetlerinin kirletmeye cüret ettiği bu toprakları manevi bağlarımız, inancımız ve davamıza olan sadakatimiz ile kurtardık ve düşmanı def ettik. İşgali kaldırdık ancak milletimizin birliği, vatanımızın bütünlüğü ile uğraşmaya başka yollardan devam ediliyor.
Yurt içinde ve yurt dışında yapılan operasyonlarla istikrarımızı bozmaya uğraşıyorlar. Yalan haberlerle, çarpıtmayla, sistemli saldırılarla millî iradeyi etki altına almaya çalışıyorlar. Ancak taş üstüne taş koymayanların, ettikleri boş laflar sizi aldatmasın. Yapılan her yol, baraj, okul, hastane, köprü, fabrika ülkeyi geleceğe taşıyacak adımlardır. Ancak dikkat edin yapılması planlanan her yatırıma engel olmaya çalışıyorlar. Bakanlığımızın hayata geçirdiği hemen hemen her projede bu durumla karşı karşıyayız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Otoyollar, İstanbul Yeni Havalimanı, Kanal İstanbul. Hepsine karşılar. Aynı zihniyet Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi Köprüleri yapılırken de iş başındaydı. Dönemin gazetelerindeki haber başlıklarını hatırlayın… Dönemin muhalefet milletvekillerinden “Boğaziçi Köprüsü bir lüks ve gösteriş yatırımıdır” diyen olmuştu. Köprü’nün “bir felâkete yol açacağı” bile iddia edilmişti. Şimdi, haksızlığı çoktan ispatlanmış bu sözleri gülünç bulsak da; zihniyetin bugüne dek hiç değişmediğini ülkemiz ve milletimiz adına üzüntüyle izliyoruz. Şimdi de Kanal İstanbul’u hedef alıyorlar. Akla ziyan haberler ile ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Bütün engellere ve engellemelere rağmen, milletimize hizmet etmekten, Türkiye’mizi dört başı mamur lider bir ülke yapmaktan geri durmuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ında teşrifleri ile 26 Haziran’da Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün temelini atacağız. Türkiye’nin stratejik hamlesi olan bu projeyi yalnızca ülkemize değil, dünyaya kazandıracağız. Siz Burdurlu kardeşlerimizin yüreğinin de bizimle olacağına inanıyorum.
“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı ile hizmet odaklı siyasetten asla vazgeçmeyeceğiz” sözlerine vurgu yaptı.
“ÜLKEMİZİN DÖRT BİR KÖŞESİNDE DAHA GÜÇLÜ BİR GELECEĞE SAHİP OLMAK İÇİN….”
“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemizin dört bir köşesinde, daha güçlü bir geleceğe sahip olmak, gençlerimize iş sahaları açmak için projelerimizi milletimizin hizmetine sunuyor, yeni projelerimizin ilk adımlarını atıyoruz” sözlerinin altını çizen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğu; “Bu kapsamda son 19 yılda ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 Trilyon 96 Milyar Liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. 2003 yılı öncesi mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağımızı 28 bin 219 kilometreye çıkardık.
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı projesi ile dünya demiryolu taşımacılığında kısa zamanda söz sahibi olduk. Bu hat ile ülkemizi, Çin’den İngiltere’ye uzanan Orta Koridor’un ve Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası hâline getirdik. Dünya ticaretinin yüzde 80’ini sırtlanan denizyolları konusunda da kararlı bir şekilde ilerliyoruz. Türk sivil havacılığında da tarihi başarılara imza attık.

Yeni havalimanları yaptık, atıl olanları sivil havacılık sektörüne kazandırdık, yüksek kapasiteli modern terminaller inşa ettik. 150 havayolu şirketine ve 350’nin üzerinde destinasyona uçuş imkânı sağlayan İstanbul Havalimanı ile ülkemizi dünyadaki en önemli havayolu transfer merkezlerinden biri konumuna getirdik. Kısaca ulaştırma alanında Türkiye’nin yıllardır süren altyapı problemini büyük ölçüde çözdük. Ülkemizi; Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın her modunda uluslararası bir koridora dönüştürdük. Geçen hafta; Muş ve Bitlis illerimiz arasında bulunan, Ahlat – Karahasan – Malazgirt yolunun açılışını gerçekleştirdik. Buraya da Mardin – Midyat yolunun temelini atıp, PTT aracılığı ile hayata geçireceğimiz yerli ve millî elektrikli scooter’larımızı milletimizin hizmetine sunup, öyle geldik” dedi.

“BURDUR’A YAPILAN VE YAPILACAK YATIRIMLAR ÜLKEMİZ AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Konuşmasına; “Bütünsel kalkınma odaklı hedefimize uygun olarak Burdur’da gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz her yatırım ülkemiz açısından büyük önem arz etmektedir”sözleri ile devam eden Bakan Karaismailoğlu; “Turkuaz rengi suyu ve beyaz kumları ile adeta cennetten bir köşeyi andıran Salda’yı, Ülkemizin turizme açılan ilk mağarası olma ünvanı taşıyan İnsuyu Mağarası’nı Milattan önce 8 bin yıl öncesine dayanan tarihi ile Batı Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hacılar Höyüğünü bağrında taşıyan Burdur’a çok daha konforlu çok daha güvenli ve kısa sürede ulaşılsın diye büyük projeler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bugüne kadar Burdur’un ulaşım ve iletişim yatırımları için yaklaşık 2 Milyar 872 Milyon Lira yatırım yaptık. Bölünmüş yol uzunluğunu 265 kilometreye ulaştık. Antalya, Isparta, Afyon ve Denizli’ye bölünmüş yollar ile bağladık. Bugün incelemede bulunduğumuz Isparta-Burdur Dostluk Yolu ile bu iki güzide şehrimiz arasındaki 21 kilometrelik mesafeyi 14 kilometreye indireceğiz. Isparta-Burdur Dostluk Yolumuzun, hizmete girmesiyle birlikte, zamandan yıllık 17 milyon lira, akaryakıttan da 8,6 milyon lira olmak üzere, toplamda 25 milyon 704 bin lira tasarruf sağlanacaktır. Dostluk yolumuzla, iki kardeş şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel bağları daha da perçinlenecektir.
Burdur’un ulaşım ağını güçlendirdiğimiz gibi iletişim altyapısına da çok önemli yatırımlar yaptık. Burdur, her geçen gün gelişiyor, cazibesi artıyor. Ünlü Türk Hükümdarı Bilge Kağan’ın dediği gibi,
“Üstte gök çökmedikçe, Altta yer yarılmadıkça,” İsterse bütün hainler bir araya gelsin, bütün karanlık çevreler bir araya gelsin, Allah’ın izniyle her belayı def ederiz. Bize milletimiz bir sorumluluk verdi, bu sorumluluğun hakkını da teslim etmek; Bu ülkeyi geleceğe taşımak zorundayız. O nedenle, sizlerin değerli katkılarıyla mücadelenin çıtasını sürekli yükselterek yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Halil İbrahim Kara