Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli bilim yarışması olan TÜBİTAK Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasının, bu seneki 52’inci finali salgın şartlarından dolayı çevrimiçi ortamda yapılmak zorunda kaldı. Toplamda 12 ayrı bilim dalında 14.010 proje başvurusunun yapıldığı 52.Tübitak Liseler Arası Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimize Türkiye 2.liği derecesi biyoloji alanında Ercan Akın Fen Lisesi 9.sınıf öğrencisi Batu Kayra Korur tarafından getirildi.
Ercan Akın Fen Lisesi 9.sınıf öğrencisi Batu Kayra Korur, ‘Burdur-Isparta’nın Endemik ve Tehdit Altındaki Türlerinin (BIETAT) Dijital Atlası’ adlı çalışmasında Burdur ve Isparta yöresinde görülen endemik ve nesli tükenmekte olan türler hakkında bilgiyi dolayısıyla farkındalığı, artırılmış gerçeklik destekli bir dijital atlas ile artırmayı amaçladığını ve BIETAT Dijital Atlası ile bu amacını gerçekleştirdiğini belirtti. Ayrıca bu yolda onun en büyük destekçisi olan ailesine, projede açtıkları ufuk ile çalışmasının bilimselliğini zenginleştiren Prof. Dr. Deniz İnnal’a, Prof. Dr. Hasan Genç’e, onu teşvik eden danışman öğretmeni Hulusi Artukoğlu’na, destek veren Ercan Akın Fen Lisesi öğretmenlerine ve okul müdürü Ahmet Akıncı’ya sonsuz teşekkür ettiğini ekledi. Okul Müdürü Ahmet Akıncı, bu sene ilk defa Ercan Akın Fen Lisesinden 7’inci projenin bölgeye kalmasından sonra bunun Akdeniz Bölgesinde elde edilen en yüksek sayı olduğunu dile getirirken, bunun mutluluğunu Batu Kayra Korur’un Türkiye 2’inciliğini elde etmesi ile zirveye çıkardığını ifade etti.
Geçen sene elde edilen ‘Salda Gölü’nün Korunarak Turizme Açılması’  projesinin teşvik elde etmesinden sonra bu sene Türkiye2’inciliği derecesi ile Batu’nun üniversiteye girişte ek puan ve burs imkânlarından yararlanacak olmasının öğrencilerimizi güzel çalışmalara sevk edebilme ümidini yeşerttiğini dile getirdi. Danışman Öğretmen Hulusi Artukoğlu ise Batu’nun bu harika çalışmasının öğrencilere iyi bir örnek olması açısından önemli olduğunu dile getirerek, sonuçların ertesinde TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal’ın hemen bir toplantı düzenleyerek, derece alan öğrencileri tebrik etmesinin çok anlamlı olduğunu belirtti. Projelerin Türkiye Finali’ne çağrılmasından önce, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’ın gençler ile motivasyon artırıcı görüşmesinin, Burdur’umuzun yegane ve  her geçen gün büyüyen ve gelişen üniversitesi MAKÜ’nün kıymetli hocalarının desteğinin kendilerine şevk verdiğini ifade ederken, TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal’ın eğer bir aksilik olmaz ise ödül töreninin yüz yüze Diyarbakır’da gerçekleştirilmesini arzu ettiklerini ifade etti.

HABER MERKEZİ