AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Sığınmacıların geri gönderilmesi noktasıyla ilgili planlar yapılacaktır ama savaş orada hala devam ederken, hala tehlike varken o insanları tekrar oraya göndermek ne insanlığa ne vicdana sığar. Biz Türk Milleti olarak, bunu yapamayız” dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur,  Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönmelerine yönelik sosyal medya ve siyasette başlayan tartışmaları değerlendirdi. A Haber canlı yayınında düşüncelerini aktaran Milletvekili Uğur, “Bana göre, Türk Milleti dünyanın vicdanıdır. Olayın özünden kopmadan anlatayım, burada bir savaş var. Hem de kendi devlet başkanlarının açmış olduğu bir savaştır ve insanlar ülkelerinden göç etmek zorunda kalmıştır. Biraz önce ‘insan’ dedik. Biz Türk Milleti olarak, inşallah tabirim uyacaktır, yemek yerken bile başucumuza bir kedi geldiği zaman lokmamızı paylaşırız. Bu karşımızdakiler insan yani Tanju başkanın söylediği gibi ‘Bunlar çok misafir kaldılar, gitmeleri lazım, bu misafirlik çok uzadı gibi söylemler’ aslında bir Türk insanına yakışmaz. Çok yadırgadım, belediye başkanlığı yapmış biri olarak çok yadırgadım. Türk insanı dediğim gibi, mazluma her zaman sahip çıkmış, zalimin karşısında da durmuş bir millettir. Tarihi köklerimizden de biz bu şekilde gördük.  15’inci yüzyılda hatırlayın Avrupa’dan kaçan Yahudileri bile biz sahiplenmedik mi, onlara bakmadık mı dolayısıyla buradan bir siyaset üretmeye çalışıyorlar. Sığınmacıların geri gönderilmesi noktasıyla ilgili planlar yapılacaktır ama savaş orada hala devam ederken, hala tehlike varken o insanları tekrar oraya göndermek ne insanlığa ne vicdana sığar. Biz Türk Milleti olarak, bunu yapamayız” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYADAKİ HABERLER DEZENFORMASYON”

Sosyal medyada sığınmacılara yönelik yapılan haberlerin birer dezenformasyon olduğunu işaret eden Milletvekili Uğur, “Sosyal medyada yer alan haberler zaten dezenformasyondur Algı yönetimiyle alakalı hepimiz görüyoruz. Millet İttifakının içinde bulunan milletvekilleri isimlerini de söyleyeyim, Serpil hanım orada Tanju başkana söylemiş, Seyit Bey de Tanju başkana laf söylemiş daha sonra da sosyal medyada miting yapacaklar, biz bir yere gitmiyoruz gibi haberler, bunlar tamamen denildiği gibi sizin de söylediğiniz gibi toplumun bu mesele ile ilgili konuyu kaşıyarak, huzursuz bir ortam oluşturmak ve buradan belki kendilerince siyaset devşirmek, politika üretmek, bu şekilde bunların olması mümkün değildir” açıklamalarında bulundu.

Hayal GİRİŞİM