Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu olan Ayfer Gök, vefatının 21. yılında Burdur’un Bucak ilçesinde mezarı başında anıldı.

9 Şubat 2001 tarihinde 23 yaşındayken eğitim uçuşu sırasında uçağının arızalanıp düşmesi sonucu hayata veda eden Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök,  vefatının 21. yılında Bucak Şehitliği’nde mezarı başında dualarla anıldı. Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök’ü anma programına İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili, Milli Eğitim Şube Müdürü Hamdi Üzümcü, şehidin annesi ve yakınları, Şehit Ayfer Gök Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri katıldı. Katılıcılar tarafından Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök ve tüm şehitlerin mezarlarına karanfil bırakıldı. Gerçekleştirilen anma programında Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök ve tüm şehitler için dua edildi.

28 Kasım 1977 yılında dünyaya gözlerini açan ve okul hayatı boyunca en büyük hayali Pilot olmak olan Ayfer Gök, eğitimlerini tamamlayarak bu hayaline kavuştu. Ancak Hava Kuvvetleri’ndeki 46 kadın pilot içindeki 12 jet pilotundan biri olan Ayfer Gök’ün yaşam öyküsü hüzünlü sonlandı. Konya 3’üncü Ana Jet Üssü’nde görev yapan Teğmen Ayfer Gök, 9 Şubat 2001’de, F-5 uçağıyla eğitim uçuşu yaptığı sırada, uçağı Karaman’ın Ermenek İlçesi’ndeki Yunt Dağı eteklerinde ormanlık alana düştü ve genç pilot şehit oldu. “Türkiye’nin ilk şehit kadın pilotu” unvanına sahip olan Şehit Pilot Teğmen Ayfer Gök, vefatının 21. yılında da unutulmadı. Haber Merkezi