• MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleşen toplantıda konuşan Durmuş; ““Sorunların Temelinde İstihdam Yetersizliğinden Kaynaklı Aşırı İş Yükü Var” dedi.

Burdur Sağlık Sen Şubesi tarafından MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de “Genişletilmiş Temsilciler Toplantısı” gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Perşembe günü ilimizde gerçekleşen toplantıya Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural katıldı.  Toplantı, Burdur Şubesi Başkanı M. Faruk Ozan’ın açılış konuşması ile başladı.

Sağlıkta birçok sorunun temelinde istihdam yetersizliğinden kaynaklanan aşırı iş yükü olduğuna dikkat çeken Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “İstihdamın artırılmasına yönelik politikaların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi. Temsilcilere hitap eden Genel Başkan Semih Durmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, temsilcilerin sorularını yanıtladı.

“Sorun ve Talepleri Gündeme Taşıdık”

6. Dönem Toplu Sözleşme süreciyle ilgili bilgi veren Durmuş, “Toplu sözleşme süreci başlamadan aylar önce çalışmalara başladık. Talep ve sorunlarımızı mekik diplomasisi ile yetkililerle paylaştık. Basın açıklamaları yaparak, sorun ve talepleri gündemde tuttuk. Korakor bir mücadele ile sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız için 22’den fazla kazanıma imza attık. Bu kazanımlar, duruş sendikacılığıyla verilen bir mücadelenin sonucunda elde edildi” diye konuştu.

3600 ek gösterge çalışmalarıyla ilgili de konuşan Durmuş, “6. Dönem Toplu Sözleşme ile 3600 ek gösterge artışı kayıt altına alındı. Çalışma Bakanlığı ve Memur-Sen arasında çalışmalar sürüyor. İki toplantı gerçekleştirildi. Memur-Sen olarak 3600’ün kapsamının geniş tutulması için masada mücadele ediyoruz. Bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“4688 SAYILI YASADA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR”

4688 sayılı kanunun kamu görevlilerinin beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen Durmuş, “4688 sayılı yasada köklü bir değişime ihtiyaç var. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda eksiklikler mevcut. Memur-Sen olarak önümüzdeki günlerde 4688 sayılı kanunla ilgili bir kongre düzenleyeceğiz. Sorunların ve eksikliklerin tespiti ile yasada yapılması gereken değişiklik önerileri masaya yatırılacak. Memur-Sen olarak bu konuyu önemsiyoruz” dedi.

“BİRÇOK SORUNUN TEMELİNDE İSTİHDAM YETERSİZLİĞİ YATIYOR”

Sağlık çalışanlarının iş yükünün azaltılması için istihdamın artırılması gerektiğine dikkat çeken Durmuş, “Bugün birçok sorunun temelinde istihdam yetersizliğinden kaynaklanan aşırı iş yükü geliyor. Bu noktada, nitelikli sağlık hizmetinin sürdürülmesi için istihdamın artırılmasına yönelik politikaların bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Binlerce sağlık mezunu arkadaşımız atanmayı bekliyor. Bu yüzden biz her yıl düzenli olarak 60-70 bin sağlık çalışanı istihdamı muhakkak yapılmalı diyoruz” ifadelerini kullandı.

“YILLARDIR SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

 Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen müjdelerin Sağlık-Sen tarafından yıllardır dile getirildiğini söyleyen Durmuş, şu ifadeleri kullandı: “Biz Sağlık-Sen olarak hekiminden hemşiresine tüm sağlık ordusu için mücadele ediyoruz. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan müjdelerin hayata geçmesiyle sağlık çalışanlarımızın önemli sorunlarına neşter vurulmuş olacak. Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarımızın sorunlarının çözümü için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Şiddetin önlenmesi için yıllardır çalışıyoruz. Her ay, şiddet raporları hazırlayarak sağlıkta şiddeti ülkenin gündeminde tuttuk. Malpraktis konusunu Türkiye’nin gündemine getirdik. Sağlık çalışanlarımızın üzerindeki yükü her platformda anlattık. Ek ödemelerde yaşanan adaletsizliği sürekli dile getirdik. Bu konuda da hazırladığımız model önerisini yetkililerle paylaştık. Şimdi yapılması gereken Cumhurbaşkanımızın verdiği müjdelerin bir an önce hayata geçirilmesi.”

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DURAL: “SAĞLIK-SEN GÜÇLÜ BİR TEŞKİLAT”

Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural, Sağlık-Sen’in güçlü bir teşkilat yapısı olduğuna vurgu yaparak, “Biz güçlü bir teşkilatız. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız için mücadele ediyoruz. Bizden önce sendikacılık yapanlar çalışanların sorunlarıyla ilgilenmiyordu. Sağlık-Sen’in kurulması ve yetkiyi elde etmesiyle sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için önemli onlarca kazanım elde edildi. Biz hiçbir zaman aldatan ve aldanan olmadık” diye konuştu.

İş yeri temsilcilerinin sahanın sorun ve taleplerini en iyi bilenler olduğunu söyleyen Dural, “Temsilcilerimiz sendikal mücadelenin mihenk taşıdır. Toplu sözleşme masasına giderken de temsilci arkadaşlarımızdan gelen talepleri oluşturduğumuz mevzuat birimi ve genel merkez yönetim kurulu ile birlikte üzerinde çalışarak hazırladık. Hem sahada hem de masada verdiğimiz mücadele ile sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız için önemli kazanımların altına imza attık” hatırlatmasında bulundu.

BURDUR ŞUBE BAŞKANI OZAN: BİZLER KUTLU BİR DAVANIN ERLERİYİZ

Sağlık-Sen’in emeğin ve alın terinin mücadelesini verdiğini söyleyen Burdur Şube Başkanı Mehmet Faruk Ozan, “Bizler kutlu bir davanın erleriyiz. Mehmet Akif İnan ağabeyimizin açtığı yolda emin adımlarla yürüyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın ekonomik, özlük ve sosyal haklarını daha iyi noktalara getirmek için mücadele ediyoruz” dedi. Halil İbrahim Kara