ÖLÜMLE SONUÇLANAN VAKALARIN ÇOĞUNLUĞU KRONİK HASTALAR!


-Vali Ali Arslantaş, “Burdur’da vaka yaş ortalaması 36 civarındadır. Erkeklerde yoğunluk 19-26 yaş gurubundayken kadınlarda yoğunluk 39-46 yaş gurubundadır. Bu bulgu vakanın her yaş gurubunda ortaya çıktığını gösteriyor. Hepimizin sevdiklerimiz ve toplumumuz için azami derecede dikkatli hareket etmemizi zorunlu kılıyor” dedi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş,  Burdur’da seyreden koronavirüs vakalarıyla ilgili tespitlerini sosyal medya üzerinden kamuoyu ile paylaştı. Burdur’da görülen vakalarla ilgili analizlerini aktaran Vali Arslantaş, “Maske, Mesafe ve Temizlik şartlarını sağlayıp güç birliği ile bu illeti ilimizden ve ülkemizden defedelim” dedi.
VAKA YAŞ ORTALAMASI 36 CİVARINDADIR
Burdur’da görülen koronavirüs vakalarında yaş ortalamasının 36 yaş olduğunu belirten Vali Arslantaş, “İlimizde Covid-19 pandemi seyriyle ilgili yaptığımız çalışmalarda aşağıdaki tespitlere ulaşılmıştır. Vaka yaş ortalaması 36 civarındadır. Erkeklerde yoğunluk 19-26 yaş gurubundayken kadınlarda yoğunluk 39-46 yaş gurubundadır. Bu bulgu vakanın her yaş gurubunda ortaya çıktığını gösteriyor. Hepimizin sevdiklerimiz ve toplumumuz için azami derecede dikkatli hareket etmemizi zorunlu kılıyor” dedi.
EV İÇİ TEMASLARA DİKKAT ÇEKTİ
Vali Ali Arslantaş, tespitlerinde ev içi temaslarının yüzde 65 oranlarında olduğunu, Burdur halkının ev ziyaretlerinden vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi. Vali Arslantaş, “Bulaşmaların ( yüzde 65’in üzerinde) ev içi temas ile gerçekleştiği görülmektedir. Kişisel temasın en yoğun olduğu, maske, mesafe gibi önlemlerin göz ardı edildiği evlerde gerek yakın/uzak akrabalar arasında gerekse komşular arasında yoğun bir enfeksiyon yayılımı görülmektedir. Başta ev gezmelerinden vazgeçmek olmak üzere kişi sayısının arttığı yerlerde özellikle sosyal mesafeye çok dikkat etmek gerekiyor. Sokakta maske takma oranımız neredeyse  yüzde 100. Maskeyi evlerde ve kapalı mekanlarda da çıkarmayalım. Kadınların (yüzde 73) ev ortamında bulaştırma yüzdeleri erkeklere (yüzde 61) göre daha fazla görünmektedir. Hastalıkla mücadelemize mutlaka kadın eli değmesi gerekiyor. Kadınlarımıza güveniyoruz, eşlerini ve çocuklarını ancak onlar hizaya getirebilirler” ifadelerini kullandı.
KADINLARIN HASTANEYE YATMA İHTİMALLERİ DAHA YÜKSEK
Koronavirüsle mücadelede kadınların özverili ve fedakarca davrandığını vurgulayan Vali Arslantaş, Kadınların hastaneye yatma ihtimali (yüzde 68), erkeklere göre (yüzde 57) daha yüksektir. Burdur’un bir adı da ‘Gadın Burdur’.  Yuvası ve çocukları için yaptıkları fedakarlıklarla kadınlarımız ilimizin tamlayanı olmuşlarıdır. Haydi bir kere daha” sözlerine yer verdi.
ÖLÜMLER KRONİK HASTALARDA GERÇEKLEŞTİ
İlimizde koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren vatandaşların çoğunlukla kronik hasta olduğunu kaydeden Vali Arslantaş, “İlimizdeki COVID-19 kaynaklı bütün ölüm vakaları incelendiğinde temel olarak bazı kronik hastalıkları ve ileri yaşa bağlı hastalıkları olduğu, özellikle yaygın olarak Diyabet, Hipertansiyon ve KOAH gibi hastalıkları olanların büyük risk grubunda oldukları görülmektedir. Bu tavsiye çok zor gelse de onların sağlığı için anne-baba ziyaretlerini bir süreliğine erteleyip kronik rahatsızlığı olduğunu bildiğimiz yakınlarımızla telefonla temas kuralım” dedi.
İYİLEŞME SÜRESİ 10 GÜN
Vali Arslantaş, paylaşımının sonunda Burdur’da görülen pozitif vakaların iyileşme süresinin ortalamasının yaklaşık 10 gün olduğunu kaydetti. Vali Arslantaş, “İlimizde COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle tedavi sürecine alınan hastalarımızda yaş farkı olmaksızın yaklaşık 10 gün iyileşme süresi geçirdikleri gözlemlenmiştir. Maske, Mesafe ve Temizlik şartlarını sağlayıp güç birliği ile bu illeti ilimizden ve ülkemizden defedelim” açıklamasında bulundu.

Hayal GİRİŞİM