Burdur’daki Pazarlarda da Tüketicilerin Eli Değmeden Alım-Satım Yapılsın

 Tefenni Belediyesi her hafta Çarşamba günleri kurulan pazarda tüketicinin elinin değmesine müsaade etmeden satış yapmaya devam ediyor.  Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Covid-19 tedbirleri kapsamında başlattığı bu uygulamanın titizlikle yürütüldüğünü belirtiyor. Uygulamadan hem halkın hem de pazarcı esnafının memnun olduğuna vurgu yapılıyor.  Gazetemiz muhabirine konuşan bazı Burdur esnafı,  Tefenni ilçesindeki bu güzel uygulamanın Burdur’da da uygulanmasını talep ediyor.  İlimizde her hafta Salı günleri kurulan Uzay Çatı Halk Pazarı’nda domates satarken pazardaki alım-satım şekline dikkat çekmemiz üzerine gazetemiz muhabirimize röportaj veren Oktay Arı, “Tefenni pazarında 1 gram ürüne el değiremiyorsunuz. Şayet kurala uyan olmaz ise hem satıcı hem de alıcı ceza alabiliyor. Bu uygulamanın Burdur’da da uygulanmasını istiyoruz” dedi.

“BURDUR PAZARINDA DA UYGULAMAYA KOYMUŞTUK, ANCAK…”

Burdur Manavlar ve Sebzeciler Odası Başkanı Tuncay Yiğit,  Burdur merkezdeki halk ve semt pazarlarındaki satış yöntemi hakkında beyanat verdi.  Gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtlayan  Başkan Tuncay Yiğit, Tefenni’de olduğu gibi Burdur pazarlarında da  ürün satışlarının tek elden esnaflar tarafından yapılmasını sağladıklarını ancak bir çok halkın bu kurala riayet etmediğini hatırlattı. Uygulamanın Pandemiyle mücadelede toplum sağlığı açısından son derece önem arz ettiğinin altını çizen Manavlar ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Tuncay Yiğit; “Bu uygulamayı bizde ilimizde başlatmıştık. İlk zamanlar herkes uymuştu. Ancak daha sonra eski düzene geçildi. Tabii ki pazarlarda seçilmeden alım-satım yapılmasını istiyoruz. Kim ne alacaksa seçmeden manav esnafımızın elinden almalı” dedi.

“TEFENNİ İLÇESİNDEKİ PAZARLARDA KONULAN KURALLARA HALKTA UYUYOR, ESNAFTA UYUYOR”

Gazetemiz Muhabirine konuşan Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, Covid-19 tedbirleri kapsamında pazarlarda başlattıkları uygulamadan hem halkın, hem de esnafın uyduğunu aktardı. Gazetemiz muhabirine konuşan Başkan Alagöz; “Bu uygulamayı pandemi sürecinden beri yapıyoruz. Manav esnafımıza tezgahın arkasına değil, önüne geçerek halkının ürünlere el değirmeden satış yapmasını istedik.  Nitekim o günden beri bu şekilde satış yapılmasını sağladık. Aksine yapan olur ise caza yazıyoruz. Hem halkımız hem de manav esnafımız kurallara uyduğu için bu güne kadar ceza yazdığımız olmadı” dedi.

Halil İbrahim Kara