Geçtiğimiz aylarda  Burdur İl AFAD Müdürlüğü’ne 1 arama kurtarma botu alan Burdur İl Özel İdaresi olası kazalarda mahsur kalacak insanları kurtarma için 1 adet tam donamlı  araç, kaybolan insanlara bulmak üzere  havada uçabilen 1 adet drone daha aldı. Düzenlenen törenle teslim edildi. Geçtiğimiz Cuma günü Burdur İl Özel İdaresi binası önünde Burdur Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık’ın katılımı ile gerçekleşen törende önümüzdeki günlerde de Göller Bölgesi’nde yer alan göl, baraj ve göletlerde boğulma ve kaybolma olaylarında kullanılmak üzere çok fonksiyonlu yüksek teknolojiye sahip su altı dranesi daha alınıp Burdur İl AFAD Müdürlüğü’ne teslim edileceği bildirildi. Böylece Burdur İl Özel İdaresi son 6 ayda AFAD’a arama kurtarma operasyonlarında kullanılmak üzere destek miktarının 1 milyonu bulduğu vurgusu yapıldı.

ÖZKAN; “ÖZEL İDARE,  DESTEĞE DEVAM EDECEK”

Geçen 6 Mayıs 2022 Cuma günü saat 15.30’da  Burdur İl Özel İdaresi protokol girişinde gerçekleşen törende kısa bir konuşma yapan Burdur  Vali Yardımcısı İbrahim Özkan; “Özel idare her daim eğitimden sağlığa, emniyetten güvenliğe kadar her konuda yerelde kamu hizmetlerinin daha iyi sağlanması için desteğini esirgemiyor” dedi.  Olası kazalara karşı hazırlıklı olmak gerektiğini sözlerine ekleyen Burdur Valisi Yardımcısı Özkan; “Alet, edevat ve araç filomuzu genişletmemiz hizmetlerin daha iyi yürütülmesine katkı sağlayacaktır. İl Özel İdaremiz kamu kurum ve kuruluşlarını destekleyerek ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecektir” sözlerine yer verdi.

ERTİLAV: “RİSKLERE KARŞI HAZIRLIKLI OLMAK DURUMUNDAYIZ”

Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav konuşmasında: “Valimizin başkanlığında, İl Genel Meclisimizin destekleri ile kurumlarla koordineli olarak başarılı bir şekilde çalışmalarımıza devam etmekteyiz. İçişleri Bakanlığımız geçen yılı AFAD Eğitim Yılı olarak ilan etmişti. Valimiz başkanlığında bizde bir proje gerçekleştirmiştik. Bu proje doğrultusunda 1 arama kurtarma botu alımı yapıp AFAD İl Müdürlüğümüze teslim etmiştik. Proje dahilinde AFAD İl Müdürlüğümüze 4×4 tam donanımlı arama kurtarma aracı ile 1 adet drone alımı daha  yaptık. Bugünde teslimini gerçekleştirdik. Tabii risklere karşı her zaman  AFAD İl Müdürlüğümüz olsun, İl Özel İdaremiz ve diğer kurumlarımız olsun hazırlıklı olmak durumundayız” dedi. Bu anlamda her türlü desteği verdiklerini, vermeye de devam ettiklerini aktardı.

AKBIYIK “RABBİM BU ARAÇLARI KULLANMAYI NASİP ETTİRMESİN”

Her zaman olduğu  gibi Burdur İl  Özel İdaresi’nin sahada olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık; “Bizlerde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, milletvekillerimizin destekleri, valimizin katkıları ile ilimizde yapılacak hizmetler konusunda tüm kamu kurumlarına yardımlarımız sürdürülüyor. Bizler İl Özel Genel Meclisinde AFAD’a ayırdığımız paylarla ilgili daha önceki dönemde kurtarma botu almıştık. Şimdi de kurtarma aracı ve drone alındı. Ayrıca 1 adette su altı dronesi daha alınacak. Rabbim bu araçları kullanmayı nasip ettirmesin. Rabbim  her türlü afetlerden bizleri korusun. Ama her türlü afete de karşı da hazırlıklı olmalıyız. Malum ilimiz depremsel olarak riskli bir bölgede, trafik kazaları anlamında da üçgen bir bölgedeyiz” diye konuştu.

BURDUR’DA HİÇ BİR KURUMDA OLMAYAN SU ALTI DRONE ALINACAK

Vali Yardımcısı İbrahim Özkan’a, İl Özel İdaresi kaynaklarından alınan  araç ve drone hakkında bilgi veren Burdur İl Afad Müdürü Yasin Tokgöz; “Olası kazalarda kullanılmak üzere alınan aracımızı standartlara uygun bir şekilde yaptırdık. Özel İdaremizden devir teslimini alarak İl Afed ve Acil Durum Müdürlüğümüzün hizmetlerinde kullanmaya başlayacağız. Özel İdaremizin ilimize ayırmış olduğu bütçeden 1 adet drone aldık. Termal özellikli drone kayıp vatandaşlarımızın  bulunması için kullanılacak. 1 adet daha su altı dronesi alınacak. Oda kurtarma dronesi ilimizde hiç yok. Kamu kurum ve kuruluşlarında olmayan bir drone. Allah muhafaza boğulma vakalarında kullanılacak. Vatandaşın su altında kaybolması halinde emniyet ve jandarma ekipleri gelene kadar yerini belirlenmesinde kullanılacak dronemizi de bu ay sonuna kadar teslim alacağız” açıklamasında bulundu.

Halil İbrahim Kara