Özbekistan Tarım Bakanı Danışmanı Ahmedov Shukhrat Burdur’da Tarım İl Müdürlüğü’nde Sektör Temsilcileri İle Bir Araya Geldi

Burdur Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde,  Burdur Ticaret Borsası Destekleri ile gerçekleşen toplantıda bir sonraki adımda ele alınacak işbirliklerinin temelleri atıldı. Özbekistan Tarım Bakan Danışmanı ve Tarımsal Bilgi ve Yenilikler Sistemi (AKİS) Çiftçi Eğitim Merkezleri Direktörü  Ahmedov Shukhrat   çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Burdur’a geldi. Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır,  Özbekistan AKİS Çiftçi Eğitim Merkezleri Genel Müdürü Dr. Sedat Kolcuoğlu,   Genel Müdür Yardımcısı ve tercümanı  Rajabova Saodat’ın da katıldığı Burdur ziyaret programı Burdur Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde, Burdur Ticaret Borsası destekleri ile ilimiz tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren iş insanlarının katıldığı toplantı ile başladı. Geçtiğimiz Salı günü  öğle saatlerinde gerçekleşen toplantı öncesi İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul’u makamını ziyaret eden Özbekistan Tarım Bakan Danışmanı ve Tarımsal Bilgi ve Yenilikler Sistemi (AKİS) Çiftçi Eğitim Merkezleri Direktörü  Ahmedov Shukhrat;  amaçlarının “iş adamları ile görüşüp ortak projeler yapmak” olarak açıkladı.

ÖZBEKİSTAN İLE YAPILACAK BÜYÜK İŞLERİN İLK TEMELLERİ ATILDI

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul; “İlimizdeki tarım ve hayvancılık sektörü üzerinde görüşmeler yapıyoruz.  Bu çalışmaları geliştirmek üzere toplantılarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de bu toplantıların devamını Özbekistan’da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz”. Önümüzdeki süreçte büyük işler yapmayı hedefliyoruz. Burada ilk temellerini atıyoruz” dedi.

“BURDUR’UN HAYVANCILIK TECRÜBELERİNİ ÖZBEKİSTAN’DA NASIL DEĞERLENDİRİRİZ?

Özbekistan AKİS Çiftçi Eğitim Merkezleri Genel Müdürü Dr. Sedat Kolcuoğlu; “Bugün Burdur İl Tarım Müdürlüğü’nü ziyaret etmemizdeki ana amaç, öncelikli olarak Tarım, İl ve İlçe Müdürlüklerinin nasıl çalıştığını, çiftçilerle nasıl işbirliği yaptıklarını görmek için misafirlerimizi getirdik. Ayrıca bunun dışında Burdur’un hayvancılık tecrübelerini Özbekistan’da nasıl değerlendiririz?  Bugün bununla ilgili görüşmeler yapacağız” diye konuştu..

TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDEKİ  İŞ İNSANLARI İLE TOPLANTI YAPILDI

Özbekistan Tarım Bakanı Danışmanı Ahmedov Shukhrat,  il müdürü ziyaretinin ardından ilimiz il sınırları içerisinde faaliyet gösteren iş insanları ile bir araya geldi.  Katılımcı iş adamlarını tek tek dinleyen Bakan Danışmanı Ahmedov Shukhrat,  notlar aldı. Karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

AMAÇLARI, İLİMİZDEKİ TARIM HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDEKİ TEKNOLOJİ VE TEKNİKLERİ ÖZBEKİSTAN’DAKİ ÇİFTÇİLERE SUNMAK

İş adamları buluşmasında kısa bir konuşmada bulunan Özbekistan AKİS Çiftçi Eğitim Merkezleri Genel Müdürü Dr. Sedat Kolcuoğlu, “Amacımız buradaki teknik ve teknolojiyi AKİS’e getirip, oradaki çiftçilere sunmaktır” sözlerinin altını çizdi.

ORTAK PROJELER İÇİN BURDUR TİCARET BORSASINA 5-10 HEKTAR ARAZİ TAHSİS EDEBİLECEKLERİNİ SÖYLEDİLER

Yapılacak ortak projelerin bireysel olmak yerine kurumsal olarak yapılmasının daha uygun olacağını savunan AKİS Çiftçi Eğitim Merkezleri Genel Müdürü Dr. Sedat Kolcuoğlu, “AKİS’in 50 hektar arazisi var. 5-10 hektarını  Burdur Ticaret Borsası’na tahsis edebiliriz. Örnek proje yapabiliriz” diye konuştu.

“NE İSTERSENİZ VERİLECEK”

Özbekistan Tarım Bakanı Danışmanı Ahmedov Shukhrat; “Burdurlu firmaları Özbekistan’a davet ediyoruz. Davet ettiğimiz de de bizim kendi firmalarımız var. Sizlerle görüştürüp oradaki var olan imkanlardan da sizlere sağlamak istiyoruz. AKİS hizmetleri için. Orda ne isterseniz size veriliyor. AKİS’İn yerleri var. Buradan da faydalanabilirsiniz, size verebiliriz” açıklamasında bulundu.

“İSTEKLİ VE SEVİNÇLİYİZ” 

Burdur Ticaret Borsası  Meclis Başkanı Hikmet Çangır, yaptığı değerlendirmede; “Biz tabii Burdur Ticaret Borsası olarak öncelikle  sayın tarım il müdürüme teşekkür ederim. Konuya vesile olduğu için. Sedat beye de Burdur’u uygun gördüğü için teşekkür ederim.  Bu zaten ikinci görüşmemiz. İnşallah üçüncü görüşmeyi Özbekistan’da yapacağız. Buraya gelen ve katkıda bulunan tüm iş adamlarımızla birlikte heyecanlıyız. Orada yapılabilecek her şeyi de onların faydası için, memleketin faydası için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Orada örnek proje yapabiliriz. Eğitimler verebiliriz. Burada eğitimler verebiliriz. Yani yapılabilecek olanları tek tek sıralamak mümkün değil şu anda zaman açısından ama hepsine hazırız. Yeter ki Özbekistan ile ilişkilerimiz daha sağlam olsun. Daha yoğun olsun. İki taraf için de kazançlı olsun” dedi. Sorumuz üzerine konuşmasına devam eden Başkan Çangır; “Biz Özbekistan’a gittiğimizde beraber karar vereceğimiz, onlarında bize tahsis edeceği alanda ne yapabilirize bakacağız. Ama istekliyiz. Yani İstekli ve sevinçliyiz”  dedi.  

KURUM VE İŞLEYİŞİ HAKKINDA BİLGİ ALDILAR

Özbekistan Tarım Bakan Danışmanı ve Tarımsal Bilgi ve Yenilikler Sistemi (AKİS) Çiftçi Eğitim Merkezleri Direktörü  Ahmedov Shukhrat ve beraberindeki konuk heyet,  Tarım ve Ormancılık Müdürü Mehmet Tuğrul’dan  kurum ve işleyişi hakkında bilgi aldılar. 

Halil İbrahim Kara ÖZEL HABER