Isparta Orman Bölge Müdürlüğü 2020-2040 yılları arasında ormanlarının işletilmesinin amenajman planlarını yeniledikten sonra, bu planlara bağlı olarak hangi yıl ne gibi çalışmalar yapacağını planlayan Silvikültür Planlarını yapmaya başladı. Bölge Müdürlüğünde 7 Orman İşletme Müdürlüğü, 49 Orman İşletme Şefliğine ait 7 milyon 688 bin 160 dekarlık alanın silvikültür planlarının yapılması çalışmalarına Covid-19 virüsü nedeniyle videokonferans yoluyla başlandı.  Maske, mesafe kurallarına uyularak, arazi çalışmaları ile devam etti.

ARAZİ ÇALIŞMALARI
Arazide ormanın rakımı, bakısı, kapalılığı, diri örtü durumu, açılan profillerde toprağın taşlılığı, derinliği, özelliği, humus durumu gibi konuların nasıl inceleneceği konuları uygulamalı olarak anlatıldı.

Isparta Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy katıldığı arazi çalışmalarına, Silvikültür Şube Müdürü Ahmet Şahan, Şube Mühendisleri, Bölge Müdürlüğüne bağlı 7 Orman İşletme Müdürlüğünden İşletme Müdürleri, İşletme Müdür Yardımcıları ve İşletme Şefleri katıldı.

Isparta Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy Silvikültür planlarının 7 milyon 688 bin 160 dekarlık ormana yapılacak 20 yıllık uygulamayı kapsadığı için, ormanların sürdürülebilir bir şekilde işletilmesini ve ormanların daha dinamik bir yapıya kavuşmasını sağlayacağı için çok önemli olduğunu. Bu nedenle çok hassas çalışılması gerektiğini belirterek, Silvikültür planlarının yapımında, kontrolünde, görev alan tüm personele sağlıklı, huzurlu ve başarılı çalışmalar diledi.

HABER MERKEZİ