SGK İl Müdürü Bayram Balban, “Cumhurbaşkanımız tarafından yapılandırma için başvuru tarihi 1 Şubat 2021 tarihine ilk taksitin son ödeme tarihi ise 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır” dedi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Burdur İl Müdürü Bayram Balban, 17 Kasım 2020 tarihi itibariyle başlayan SGK’ya olan borçların yapılandırma fırsatı ve avantajının yapılandırma için son başvuru tarihinin 01 Şubat 2021 olduğunu belirterek, söz konusu yapılandırma kapsamında borcu olanları geç kalmamaları konusunda uyardı.

YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI…
İl Müdürü Balban, “7256 sayılı yapılandırma Kanunun süresinin uzatıldığını hatırlatarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılandırma için başvuru tarihi 1 Şubat 2021 tarihine ilk taksitin son ödeme tarihi ise 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır” açıklamasında bulundu. Müdür Balban, yapılandırmanın SGK’nın alacak stokunun eritilmesi, devletle barışarak temiz bir sayfanın açılması, işverenlerin geçmiş dönemlere ait prim borçları sebebiyle katlanmak zorunda oldukları finansman yükünün azaltılması ayrıca prim borçlarını ödemek veya ihya etmek suretiyle emekliliğe hak kazanacaklar için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.
BAŞVURULAR İÇİN SON GÜN: 1 ŞUBAT 2021
Müdür Balban, açıklamasının devamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandığını ve Protokol ile sigortalılara, Kredi kullanmak suretiyle Emekli olma imkânı getirildiğini belirtti. Balban, bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalıların sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle il ve ilçe merkez müdürlüklerimize yapmaları gerektiğini ve İl Müdürlüğü/Merkez Müdürlüğü tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazısı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebileceklerini ifade etti.

HABER MERKEZİ