AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, “Partimiz kurulduğu günden beri yeniliklerin ve reformların partisi olmuştur. Hiçbir zorluk karşısında pes etmemiş çare bulmak için reform yapmaktan kaçınmamıştır. Önümüzdeki yıl ve yıllar ülkemizi yeniden cazibe merkezi yapacak reformların yılı olacaktır. Ülkemizin yükselişi hiçbir şer güç tarafından engellenemeyecektir. Büyük ve Güçlü Türkiye idealimiz için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi

AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmekte olan

Bütçe Kanunu ile ilgili söz alarak, ülkemizin ekonomi, eğitim, sağlık, savunma ve demokrasi alanında elde ettiği kazanımları sıraladı. TBMM Kürsüsünden milletvekillerine seslenen Yasin Uğur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği ve dirayeti ile birçok dünya ülkesine kıyasla Türkiye’nin daha az hasarla pandemi sürecini geçirmeye devam ettiğini dile getirdi. Milletvekili Uğur, konuşmasında Karabağ Zaferini elde eden Azerbaycan’a verilen destek başta olmak üzere Libya Mutabakatı, Ayasofya’nın ibadete açılması, Kapalı Maraş’ın halka açılması gibi önemli gelişmeleri de işaret etti.
Milletvekili Uğur, TBMM kürsüsünden şöyle konuştu: 2021 Yılı Bütçe Kanun Teklifi’nin 13’üncü maddesi üzerine şahsım adına söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle Genel Kurulu ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum. Değerli Milletvekilleri 2020 yılı tüm dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle her açıdan çok zorlu geçti. Gerek sağlık gerekse ekonomik yönden tüm dünya devletleri çok çetin sınamalara tabi oldu. Gelişmiş ülkelerin bu salgın karşısında ne kadar aciz duruma düştüklerine hepimiz şahit olduk. Hamdolsun Ülkemiz bu zorlu süreci AK Parti hükümetlerimizin 18 yılda yapmış olduğu sağlık yatırımları ve bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan yerinde ve zamanında kararlarla nispeten daha az hasarla atlatıyor. Yine ekonomi konusunda alınan tedbir ve teşvikler, zor durumda olan vatandaşlarımıza ve işletmelere yapılan destekler sayesinde bu süreci pek çok ülkeye göre daha az hasarla geçiriyoruz.  2020 yılında Ülke olarak sadece pandemi süreci ile uğraşmadık. Doğu Akdeniz’deki hakkımızı aramak için Libya’nın meşru hükümetiyle yapmış olduğumuz deniz sınırlarını belirleyen anlaşma ile darbeci hafteri destekleyen, başta Fransa olmak üzere birçok devleti rahatsız etti. Libya ile yaptığımız bu anlaşma ve sonrasında gerçekleşen askeri ve stratejik işbirliği sayesinde bölgenin kaynaklarını sömürmek için orada olan devletlere rağmen hem Libya’daki iç karışıklık sona ermek üzere hem de ülkemizin menfaatleri koruma altına alınmış oldu. Değerli Milletvekilleri yine Doğu Akdeniz’de mavi vatanda milli arama ve sondaj gemilerimizle doğalgaz aramaları yaptık. Yunanistan, Fransa ve Avrupa birliği hepsi bize karşı çıkmasına rağmen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde milli menfaatlerimiz konusunda asla taviz vermeden dik durduk. Kardeş ülke can Azerbaycan’ın öz toprağı olan Karabağ’ın 30 yıllık işgaline karşı Azerbaycan’a her anlamda verdiğimiz açık destek ile birlikte özgürlüğüne kavuştuğuna şahit olduk. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 46 yıllık Kapalı Maraşı halkın kullanımına açtık. Tüm Müslümanların hasretle beklediği ve açamazsınız dedikleri Fatihin emaneti Ayasofya’yı ibadete açtık.  Değerli milletvekilleri, işte 2020 yılında bu saydığım örnekler dışında da birçok sınamalarla karşılaştık. Çok şükür hepsinde de tüm dünyayı şaşırtacak şekilde başarılı olduk.

PEKİ NASIL BAŞARILI OLDUK?

18 yıllık iktidarımız döneminde sağlık alanında sağlık sisteminden hastanesine, sağlık personelinden ekipmanına yatırım yapan bir hükümet olmasa; 2002 yılında savunma sanayiinde yüzde 18 olan yerlilik oranını yüzde 70’lere getiren bir hükümet olmasa; verilen destek ve teşviklerle milli teknoloji hamlesi sayesinde yerli SİHA, İHA vb. birçok askeri araç ve mühimmatı yapan bir savunma sanayii olmasa; ve hepsinden önemlisi 18 yıldır ülkeyi vizyonu ve dik duruşuyla tek derdi millet olan Büyük lider Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan yönetmese bu başarılar kendiliğinden olur muydu. Tam bağımsızlık yolunda ilerleyen ülkemiz ekonomi, eğitim, sağlık, savunma, demokrasi alanında yüksek kazanımlarıyla mesafe almış ve en önemlisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Üstün cesaretle sergilediği liderlik vasfıyla taçlanmıştır. 2009 yılında Davos’ta “One Minute” Çıkışıyla başlayan haksızlığa karşı dik durma, adaleti tesis etme hamlesi birleşmiş milletler de Dünya beşten büyüktür çıkışıyla büyüyerek dünyada dikkatleri Üzerine çekmiş mazlum milletlerin de umut ışığı olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada duruşu ve yönü çok net ortada olan bir Türkiye var. Bölgesinde ve dünyada yaşanan olaylara bile dünyanın bilinen güçlerinin penceresinden bakan bir ülke olmayı reddeden, Kendi çıkarlarını önceleyen ve bundan asla taviz vermeden durabilen bir Türkiye var. Tüm dünyanın insan hakları ve eşitliği konusunda büyük savrulmaları yaşadığı günümüzde güçlü siyasi askeri ve ekonomik duruşu ile hem gönül coğrafyamızda hem dünyanın her yerinde adalet isteyen halkların yanında yer aldı. savunucusu konumuna geldi. Ülkemiz bu yönde çizdiği kararlı duruşunu sürdürmeye devam edecek İnşallah.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL VE YILLAR ÜLKEMİZİ YENİDEN CAZİBE MERKEZİ YAPACAK REFORMLARIN YILI OLACAKTIR”

Değerli Milletvekilleri büyük milletlerin büyük hedefleri olmak durumundadır. Hamdolsun ülkemizin de 2023, 2053 ve 2071 hedefleri var. Elbette bu hedeflere ulaşmak için çetin bir mücadele veriyoruz. Ama bu işin kolay olmadığını da çok iyi biliyoruz. Partimiz kurulduğu günden beri yeniliklerin ve reformların partisi olmuştur. Hiçbir zorluk karşısında pes etmemiş çare bulmak için reform yapmaktan kaçınmamıştır. Önümüzdeki yıl ve yıllar ülkemizi yeniden cazibe merkezi yapacak reformların yılı olacaktır. Ülkemizin yükselişi hiçbir şer güç tarafından engellenemeyecektir. Büyük ve Güçlü Türkiye idealimiz için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerin de bu büyük fotoğrafı bir gün mutlaka yerli ve milli bir açıdan göreceğinizi umut ediyor, üzerinde görüştüğümüz 2021 Yılı Bütçe Kanun Teklifi’nin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, Genel Kurulu saygılarımla selamlıyorum.”

Hayal GİRİŞİM