CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Özellikle taş atan, genel başkanımızın makam aracına saldıran, evin ateşe verilmesi için halkı galeyana getiren, üst seviyeden sayın genel başkanımıza saldırıda bulunan, yumruk atan şahıslar tutuklanmayacak da bu nereye kadar gidecek. Bunlar cezasız kaldığı sürece, bu müeyyideler uygulanmadığı sürece toplumda karşılık buluyor ve şiddet yükselişe geçiyor” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı, TBMM İdare Amiri, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, beraberindeki milletvekili ve parti avukatları ile birlikte CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk Adliyesinde görülen linç davasını takip etti. Geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşen davada, sanık ifadelerinin ve kayıtların tamamlanması görüldü.
Çubuk Adliyesi önünde Kılıçdaroğlu’nun linç davasına yönelik Halk TV canlı yayınına katılan Milletvekili Göker, “Sayın Genel Başkanımız 21 Nisan’da bir linç girişimine maruz kalmıştı. Bunun sütüne takip edilen davalarda ifadesi alınamayan sanıkların ifadesi tamamlanacak.  Burada kamuoyunun ve bizlerin, bu davaya olan hassasiyeti son derece yüksek ve adaletin tecelli edebilmesi için çok sayıda milletvekilimiz ve avukatlarımızla birlikte pandemi kurallarına uyarak, salonda mahkemeyi devam ettiriyoruz” dedi.
Duruşmanın ağır ceza mahkemesinde yapılması gerektiğini işaret eden Milletvekili Göker, “Bu davadaki yöneltilen suçlamalarda neredeyse sanıklardan özür dilemedikleri kalmış, evet daha büyük bir salonda daha geniş katılımla ve halkın da izlemesine imkan tanınabilecek bir salonda yapılmasını istiyorduk. Buna karşılık bulmadık. Sayın genel başkanımıza yönelik yapılan linç girişimi tamamen öldürmeye tam teşebbüstü. İşte, ateşle yakılması istendi, taşlar atıldı, evin etrafı ablukaya alındı vesaire ama bunların hiçbiri iddianamede yer almadığı gibi çok daha basit seviyeden cezalandırılması talebiyle karşı karşıyadır. Günümüz Türkiye’sinde sosyal medya üzerinde en ufak bir hakarette tutuklamayla sonuçlanan ve bir günde sonuçlanan olayları gördüğümüz zaman bu linç girişiminin aslında Hükümet tarafından adli makamlara kurulan baskı tarafından ne denli önemsizleştirilmeye çalıştığını hep birlikte takip ediyoruz. Biz de buna izin vermemek için bugün burada kendi genel başkanımıza sahip çıkmak, adalete sahip çıkmak adına davayı takip ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk atan, makam aracını taşlayan, sığındığı evin yakılması için halkı galeyana getiren sanıkların mutlaka tutuklanması gerektiğini açıklayan Milletvekili Göker, “Bugün sadece eksik ifadelerin tamamlanmasını bekliyoruz, bir karar beklemiyoruz, suçlularında evet suçlarını kabul etmelerini zaten beklemiyoruz ama gerek kamera kayıtları, gerek elimizde bulunan kayıtların bu suçun sabit olduğu herkesçe mahkum aslında burada direk bu suça ilişmiş kişilerin tutuklama kararının verilmesi ve adaletin tecelli etmesi bizim tek beklentimiz ama Türkiye’ye getirilmiş olan adalet sisteminde açıkçası çokta mümkün görmüyoruz. Özellikle taş atan, genel başkanımızın makam aracına saldıran, evin ateşe verilmesi için halkı galeyana getiren, üst seviyeden sayın genel başkanımıza saldırıda bulunan, yumruk atan şahıslar tutuklanmayacak da bu nereye kadar gidecek. Bunlar cezasız kaldığı sürece, bu müeyyideler uygulanmadığı sürece toplumda karşılık buluyor ve şiddet yükselişe geçiyor. Nasıl olsa bir şey olma gerekçesiyle insanlar çok daha rahat hareket edebiliyor oysa cezalar ivedilikle ve caydırıcı bir şekilde uygulansa bugün bu şiddet bu seviyelere gelmemiş olur. Bahsettiğimiz kişi kolay değil, ana muhalefet partisinin genel başkanına bu saldırı düzenlenebiliyorsa, sizlere, bizlere bu saldırıların çok kolay yapılabildiğini görüyoruz, günlük yaşamda da şahit oluyoruz. Bu da tamamen bu işlemi yapan kişilerin cezasız kalması ile doğru orantılıdır” ifadelerini kullandı.

Hayal GİRİŞİM