MAKÜ İlahiyat Fakültesi ve Birlik Vakfı Burdur Şubesi tarafından düzenlenen konferansta Prof.  Dr. Caner Arabacı konuşması olarak katıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Birlik Vakfı Burdur Şubesi ortaklaşa “Mehmet Akif ve Çanakkale Zaferi” konulu konferans verildi. Geçtiğimiz gün Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sergi ve Konferans Salonu’nda Saat. 20.00 – 22.30 saatleri arasında gerçekleşen konferansa Burdur Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, STK Başkanları, Siyasi Parti İl Başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan konferans, akademisyenler ve din görevlilerinden oluşan koro Çanakkale ezgileri seslendirdi.

AÇILIŞ KONUŞMASINI KARACA YAPTI

Konferansın açılış konuşmasını yapan MAKÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karaca  “Çanakkale, direnişin, dirilişin, varoluşun öyküsüdür. Çanakkale tarihte eşine az rastlanır bir savaş örneğidir” dedi.

“ÇANAKKALE MEHMETÇİK DESTANIDIR”

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı Çanakkale’nin Mehmetçik destanı olduğunu söyledi.

“Çanakkale Destanını anlatmaya benim de, sizin de sanırım gücünüz yetmez” sözlerinin altını çizen Arabacı; “ “Çanakkale sıradan bir savunma harbi değildir. Çanakkale muharebeleri 3 Kasım 1914’te yoğun bir bombardımanla başlar. Sonra 19 Şubat 1915’te o bombardıman tekrar başlar. 4 Mart’ta çıkarmalar başlar. 18 Mart’ta Deniz saldırısı sona erer. 25 Nisan 1915’te yeniden karadan, denizden, havadan o zamana kadar dünyada görülmemiş bir saldırı başlar. Çanakkale’de muharebeler 9 Ocak 1916’da biter” diye konuştu.

MEHMET AKİF ERSOY’DAN DA SÖZ EDEN ARABACI; “MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ YENİ AKİFLER YETİŞTİRMENİN YURDU, OCAĞI OLUR” DEDİ

Mehmet Akif’in Çanakkale Destanı şiirini de anlatan Arabacı “Akif bir destan yazdı ama Necip Fazıl’ın tabiriyle ‘damarlarından kan çekerek kaleminin ucuna ya da kalbini kaleminin ucuna bağlayarak yazdı. Ümit ederim Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yeni Akifler yetiştirmenin yurdu, ocağı olur” dedi.

Arabacı konuşmasının devamında; “Ümit ederim Burdur, hemşehrisi, Milletvekili Mehmet Akif gibi yüreğiyle, sözüyle, özüyle bu vatana hizmet edecek yeni Akifler, değerli aydınlar yetiştiren vatan olur”

Arabacı; “Çanakkale Mehmetçik destanıdır. Bir komutanlık harbi değildir. Türkiye yanlış biliyor, Çanakkale Mehmetçik destanıdır. Kahraman Mehmetçiktir. Teknolojiye karşı garbın afakını saran çelik zırha karşı göğsünü siper eden Bedrin aslanlarının, yani o imanda, ilk dönem İslam’ı gibi o imanı savunan, İslam diyarını, bayrağı, ırzımızı, namusu, birliği savunan Mehmetçiğin destanıdır” sözlerine vurgu yaptı.

“HAÇLI SEFERİ” VURGUSU

 “Çanakkale bir haçlı seferidir” vurgusu yapan          Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı; “ Yahudi’siyle, Yunanıyla, Fransız’ıyla, İngiliz’iyle, Rus’uyla Çanakkale bir haçlı seferidir ve bunlar bizim karşımızdaydı. Hilal cephesinde kim vardı. Mehmetçiğin yanında 15 bin Boşnak vardı. Bosna’dan yayan yapıldak geldiler ve Mehmetçikle şehit oldular. Onlar biliyorlardı ki, İstanbul giderse Bosna elden gider. Türkler Ana Devlettir, Ata devlettir, lider millettir. Bunlar yıkılırsa dünya İslam’ı gider. Öyle düşünüyorlardı. Çerkezler vardı, Halep’ten, Kudüs’ten, Basra’dan Bağdat’tan Arap Müslüman şehitler vardı. Osmanlı ordusunda Arap birlikleri vardı. İslam alemi Türk milletinin liderliğinde Çanakkale ruhuyla uyanması lazım. Yeniden dayanışma, birleşme zorunda. Değilse Suriye cehenneme çevrildi. 5 Milyon insan vatansız. Filistin cehenneme çevrildi. Açık hava hapishanesi durumunda, Doğu Türkistan cehenneme çevrildi. Çanakkale İslâm Birliği’nin, Türk Birliği’nin örneği. Orada bir dayanışma var” diye konuştu. 

HEDİYE TAKDİMİNDE BULUNULDU

Bilik Vakfı Burdur Şubesi Başkanı Sebahattin Akkaya, konferansın sonunda Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı’y hediye takdiminde bulundu.

Haber Merkezi