Milli Eğitim Bakanlığınca, liselerde sınav düzenlemesine ilişkin merak edilen soruları yanıtlandı

Liselerdeki sınav düzenlemesiyle ilgili gelen soruların cevapları, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Twitter hesabından yayımlandı. Buna göre, “Lise Sınavları İle İlgili Merak Edilenler”, “Uzaktan Eğitim”, “Sınıf Geçme”, “Devamsızlık”, “Kayıt-Nakil”, “Projeler”, “Burs ve Pansiyon İşlemleri”, “Genel” başlıklarındaki sınava ilişkin bazı sorular ve yanıtları şöyle:

SINIF GEÇME KRİTERLERİ NASIL OLACAK? SINIFTA KALMA OLACAK MI?

“Sınıf geçme kriterlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Sunulan tercihlere göre seçim yapan öğrencilerin başarı durumlarına yönelik iş ve işlemler Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili hükümlerine göre yürütülecektir. Bu bakımdan ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda başarısız olan öğrencilerin sınıfta kalması söz konusu olabilecektir.”

SINAVA GİRMEK İSTEMEYİP, İLK DÖNEM NOTUNUN İKİNCİ DÖNEME GEÇMESİNİ İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN PROJE ÖDEV NOTLARI DA İKİNCİ DÖNEME AKTARILACAK MI?

“Eğitim kurumu müdürlüklerine dilekçe ile başvuran ve tercihleri doğrultusunda yapılacak ikinci dönem sınavlarına girmeyecek olan öğrencilerin birinci dönemde aldıkları notlara göre yıl sonuna ilişkin iş ve işlemleri tamamlanacaktır. Bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme aracı kullanılmayacak ve uygulaması da yapılmayacaktır.”

SÖZLÜ VE PERFORMANS ÖDEVLERİNİ YAPMAK ZORUNDA MIYIZ YOKSA O DA 1. DÖNEME GÖRE Mİ DEĞERLENDİRİLECEK?

“Birinci dönem aldıkları notlara göre değerlendirilmeyi tercih eden öğrenciler sadece bu notları ile değerlendirileceklerdir. Bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme aracı kullanılmayacak ve uygulaması da yapılmayacaktır.”

2. DÖNEM SINAVLARININ HEPSİNE Mİ GİRMEK ZORUNDAYIZ YOKSA İSTEDİKLERİMİZE GİREBİLİYOR MUYUZ? YA DA 2. SINAVA GİRDİM AMA NOTUMU BEĞENMEDİM, İLK DÖNEMKİ NOTUM AYNI KALABİLİR Mİ?

“Öğrencilerimiz, 2. dönemde normal süresi içerisinde yapılamayan sınavlara tercihleri doğrultusunda girebilecekler ve ders seçme hakkı söz konusu olmayacaktır. Örneğin bir okulda ikinci döneme ilişkin 5 dersten sınav yapılmış ve diğer sınavlar yaşanan süreç nedeniyle yapılamamış ise eğitim kurumu yapılamayan sınavlar üzerinden yeni bir sınav programı uygulayacaktır. Yapılacak sınavlara girip notunu beğenmeyen öğrenciler birinci dönem notlarını tercih edemezler ancak sınavlara girmeden önce dilekçe vererek birinci dönem notlarıyla değerlendirilmek isteyebilirler.”

12. SINIF OLARAK BİZ NİYE BU DÜZENLEMEDEN YARARLANAMIYORUZ? 12. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV OLACAK MI? 12. SINIFLARA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇILACAK MI?

“12. sınıflar, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci ve ikinci dönemine ilişkin sınavları tamamlandığı için, kapsam dışında tutulmuşlardır. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi her dersten tek sınav yapılarak tamamlanacaktır. İkinci dönem de ikinci sınavlar olmayacaktır. Yüz yüze eğitimle ilgili yeni kararlar alındığında hangi sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitim olacağı kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

KOVİD-19 TESTİM POZİTİF ÇIKTI, O TARİHE KADAR KARANTİNAMIZ VAR BEN NASIL DİLEKÇE VERECEĞİM?

“Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velileri en geç 21 Mayıs 2021 tarihine kadar eğitim kurumu müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapacaklardır ancak başvuru tarihleri içerisinde hastalık, karantina, dışarı çıkma kısıtlaması veya buna benzer gerekçeler ile dilekçelerini elden teslim edemeyeceklerin, sonradan aslını eğitim kurumuna teslim etmek üzere, çeşitli dijital iletişim kanallarından eğitim kurumuna göndermeleri de mümkün olacaktır.”

2. SINAVLARA GİRMEZSEM KARNEMDE 2. DÖNEM NOTLARIM OLMAYACAK MI?

“2. dönemde yapılacak sınavlara girmeyi tercih etmeyen öğrenciler 1. dönem notlarıyla değerlendirileceğinden ikinci döneme ilişkin notları olmayacaktır.”

BEN SADECE 2 TANE DERSTEN KALMIŞIM SINIFI GEÇİYORUM HERHALDE ŞİMDİ BEN BU İKİ DERS İÇİN SORUMLULUK SINAVINA GİRMEME GEREK VAR MI?

“Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin sınıf geçmeye yönelik hükümlerine göre değerlendirme yapılacağından, söz konusu dersler ortalama ile geçilemeyecek dersler arasında ise sorumluluk çıkacaktır ancak bu dersler ortalama ile geçilemeyecek dersler arasında değil ve derslerin ortalaması da ilgili mevzuat hükümlerine göre istenilen düzeyde ise sınıf geçmeye engel bir durum bulunmamaktadır.”

YURT DIŞINDA OLAN ÖĞRENCİLER BULUNDUĞU YERDE SINAVA NASIL GİRECEK?

“Yurt dışında bulunan ve uygulanacak sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrencilerin; bulunduğu yerin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Konsolosluğu eğitim müşavirliği/ataşeliğine başvurması gerekmektedir.”

AA