Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASAUM) tarafından “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinlikleri kapsamında bir dizi söyleşiler düzenlendi. Online olarak gerçekleştirilen söyleşilerin ilkine konuk olarak MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz katıldı. Moderatörlüğünü KASAUM Müdürü Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar’ın yaptığı söyleşide “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Sosyal Politikaların Önemi” ele alındı.  MAKÜ-KASAUM Instagram hesabından yapılan canlı yayın ile gerçekleştirilen söyleşiye konuk olan Rektör Prof. Dr. Korkmaz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün önemine değindi. Prof. Dr. Korkmaz, kadına yönelik şiddetin tüm toplumların sorunu olduğunu ve toplumsal vicdanı yaralayan en önemli konuların başında geldiğini belirterek kadına yönelik şiddetin birçok nedeni olduğunu ve özellikle toplumların yaşadığı sosyal değişimlerinin bu süreçte önemli rol oynadığı vurguladı.
Rektör Korkmaz, ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumların temelini oluşturan sosyal yapının şiddeti besleyen birimlerinin değişmesi, kadınların yaşadıkları eğitim ve ekonomik sorunların yanı sıra toplumda eşit haklara sahip olma konusundaki engellerin kaldırılmasının önemine değindi.
Toplumda şiddeti besleyen sosyal sorunların çözümü için geliştirilen kapsamlı sosyal politikaların şiddeti önlemede etkili olacağını vurgulayan Rektör Korkmaz, pandemi sürecinde de kadınların daha fazla mağdur olduğunu göz önünde bulundurarak, dünyada ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların yine kadınlara daha fazla yansıyacağını ve ciddi önlemler alınmasının önem arz ettiğini belirtti.
Rektör Korkmaz online olarak yaptığı konuşmasında “Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ailesi olarak biz kadına yönelik şiddetle mücadeleyi çok önemsiyoruz ve gençlerimizin de bu tür sosyal konularda bilgi sahibi olması ve duyarlılık geliştirmesi, etkili bir mücadelenin içinde aktif olarak yer alması bizim için çok önemli” ifadelerine yer verdi. KASAUM Söyleşileri-2 etkinliğinde ise yine kadın sorunlarına değinildi ve kadına yönelik şiddet farklı yönleriyle ele alındı. MAKÜ KASAUM Instagram hesabından online olarak gerçekleştirilen söyleşilerde Psikolog Şebnem Dal Üzülmez ile “Kadına Yönelik Şiddet Türü Olarak Psikolojik Şiddet”, MAKÜ Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Zeynep Karataş ile “Şiddetin Etkisiyle Başa Çıkmada Şefkat ve Öz Şefkat”, Doç. Dr. Özlem Tagay ile “Yakın İlişkilerde Şiddeti Anlamak: Flört Şiddeti” konuları konuşuldu. Ayrıca Doç. Dr. Firdevs Savi Çakar ile de lisansüstü öğrencilere yönelik “Travma ve Şiddet Mağduru ile Çalışma Teknikleri” başlıklı online bir atölye çalışması yapıldı. Söyleşiler katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.


HABER MERKEZİ