MAKÜ PLUS: EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN YENİ YÜZÜ

MAKÜ PLUS: EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN YENİ YÜZÜ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde, öğrencilere yönelik geliştirilen “MAKÜ Plus” platformu tanıtım toplantısı yapıldı. MAKÜ Plus tanıtım programı, 20 Mayıs Pazartesi günü Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirildi. Tanıtım programına MAKÜ’lü akademisyen ve öğrenciler katıldı.

MAKÜ Eğitim Öğretim Geliştirme Koordinatörlüğü tarafından geliştirilen MAKÜ Plus’un, öğrencilerin ders dışı kazanımlarına değer biçen, katıldıkları etkinlikleri puanlayan ve bu etkinlikleri belgelendiren bir gelişim platformu olarak tasarlandığı açıklandı. Platformun, öğrencilerin etkileşimli öğrenme deneyimleri yaşamalarını ve akademik başarılarını artırmalarını hedeflediği bildirildi.

MAKÜ Plus Gelişim Platformu tanıtım filminin gösterimi ile başlayan programda, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Eğitim Öğretim Geliştirme Koordinatörlüğü’nden Dr. Öğr. Üyesi Abdül Samet Demirkaya birer konuşma yaptılar.

MAKÜ Asla Sıradan Bir Üniversite Olmadı, Olmayacak

Rektör Dalgar konuşmasında; “MAKÜ Plus, neden MAKÜ’de okumalısınız sorusunu sorduğumuzda aldığımız cevaplardan yola çıkarak oluşturulan bir platform oldu. Bizi diğer üniversitelerden farklı kılacak, dünyadaki yükseköğretim trendlerindeki gelişmelere bakarak sizin geleceğe daha iyi hazırlanmanızı sağlayacak programlar hazırlamaya çalışıyoruz. Dört duvar arasında klasik ders anlatmakla geleceğe yeterince iyi hazırlanamayacağınızı çok iyi biliyoruz. Akademik gelişiminiz açısından dersler tabii ki çok önemli ancak günümüzde üniversite hayatının sorgulandığı, klasik eğitim modelleriyle vakit geçirmenin ne kadar gerekli olduğunun tüm dünyada sorgulandığı bir dönemde sizlerin dünyadaki farklı gelişmelere uygun bir şekilde hazırlanmanız, bir ekosistem oluşturulması bizim için çok önemli. MAKÜ, asla sıradan bir üniversite olmadı, bundan sonra da olmayacak. Yaptığı işlerle her zaman diğer üniversitelerden farklılaşmış ve öne çıkmış bir üniversite. 18 yıllık genç bir üniversite olmasına rağmen bugüne kadar uygulamalı eğitimde 6+2 ve 7+1 eğitim modelini hayata geçiren ilk üniversitedir. Bu uygulamaları başlattıktan sonra yükseköğretim gündemine girdi ve diğer üniversiteler daha yeni bu modeli uygulamaya başladılar. Bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı, esas olanın farkındalık ve beceri kazanmak olduğu bir dönemde ve teknolojik gelişmelerin de meslekleri çok hızlı bir şekilde eskittiği ve dönüştürdüğü bir dönemde sizlerin sadece bir tek diploma ile mezun olmanızı istemiyoruz. MAKÜ Plus ile ders dışı kazanımlarınızı da belgelendireceğiniz, okuldan sonra da çalışma hayatına katılırken diğerlerinden farklı olacağınız bir çalışma. O yüzden ben bu çalışmayı çok kıymetli buluyorum. Bu ülkeye daha iyi hizmet edebileceğiniz için de çok mutluyum."

Diplomanız Sizi Sınırlandırmasın

“Sıradan olmak günümüzde artık kabul edilebilir bir şey değil. Gelişim ve dönüşümleri takip etmezsek sıradan olacağız. Bu da başarı için yeterli değil. Sizi milyonlarca üniversiteliden farklılaştıracak bir takım özelliklerinizin olması gerekiyor. Diplomanızın sizi sınırlandırmasına izin vermeyin. Aldığınız eğitimle ilgili bir meslek seçmeniz oldukça doğal ancak günün koşulları, sonraki yıllarda mesleğinizin sizi ileriye taşımayacağını gördüğünüzde yeni yeterlilikler kazanmanızı ve farklı alanlara yönlenmenizi size işaret ettiğinde buna ayak uydurmanız gerekiyor. Bunun içerisinde sosyal yetkinlikler, farkındalık sahibi olmak ve en önemlisi de öğrenmeyi öğrenmiş olmanız gerekiyor. Biz her zaman yanınızdayız. Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz için de çalışmalar yapıyoruz. Geliştirilen MAKÜ Plus, birçok yeterlilik kazanmanızı destekliyor. Bu platformun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Programda daha sonra Eğitim Öğretim Geliştirme Koordinatörlüğü’nden Dr. Öğr. Üyesi Abdül Samet Demirkaya tarafından MAKÜ Plus hakkında teknik bilgiler verildi. Demirkaya, platformun öğrencilerin etkileşimli öğrenme deneyimlerini artırarak motivasyonlarını yükselteceği ve öğrenmeyi daha keyifli hale getireceği belirterek MaKÜ Plus'ın sunduğu avantajlardan ve platformun kullanım kolaylığından bahsetti.

Program, öğrencilerin platform hakkında merak ettikleri soruları sormasının ardından son buldu.

Mine Kaya