• Etkinliğe katılan Burdur Valisi Ali Arslantaş; “Her şey insan sağlığı ve güvenliği için” vurgusu yaptı.

İçişleri Bakanlığı 7-13 Mayıs 2022 Trafik Haftası dolayısıyla yayınladığı; “Yayalar için 5 adımda güvenli trafik” etkinliği ilimizde de gerçekleştirildi. Burdur Valisi Ali Arslantaş, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Vekili Gökhan Körük’ün katılımı ile geçtiğimiz Cumartesi günü Burdur İstasyon Caddesi ile Burdur Cumhuriyet Meydanına çıkan yolun kesiştiği kavşakların yaya geçitlerinde gerçekleşen etkinlikte yayalara Burdur Valiliği tarafından hazırlanan; “Yayalar için 5 adımda güvenli trafik” konulu el broşürü dağıtıldı.  Broşürde 1 adım “Yaya yolunda ilerle”, 2 adım “Görünür ol”, 3 adım “Trafik ışıklarını takip et”, 4 adım; “Yaya geçidini kullan”, 5 adım: “Yola odaklan” temaları yer aldı.

VALİ ARSLANTAŞ “HER ŞEY İNSAN SAĞLIĞI VE İNSAN GÜVENLİĞİ İÇİN” 

İl Jandarma ve Emniyet mensubu trafik ekiplerinin de yer aldığı etkinlikte  yaya geçidinden geçen yayaların  görüş ve önerilerini de alan Burdur Valisi Ali Arslan basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “İçişleri Bakanlığı’mızın yaya güvenliğini esas alan ‘Yayalar için 5 adımda güvenli trafik etkinliğinde hep beraber bir aradayız. Bugün 81 ilde aynı anda saat 11.00’da kamu oyunun dikkatini çekecek bir uygulama için buradayız. Bu  bilgilendirme faaliyetimiz 5 aşamadan oluşuyor. 1 adımda vatanlarımızın yaya yolunda ilerlemelerini tavsiye edeceğiz. İkincisi (2 adım) özellikle ışıklandırmanın yetersiz olduğu gece vakitlerinde görünür olmayı tavsiye ediyoruz. Gece ışığı ile araç ışığı ile seçilebilecek kıyafetlerin giyilmesini önereceğiz.  (3 adım) Trafik işaretlerini takip edip, (4 adım) yaya geçitlerini kullanmalarını (5 adım) hem yayaların hem şoförlerimizin trafiğe odaklanmalarını tavsiye edeceğiz. Her şey insan sağlığı ve insan güvenliği için” dedi.    

Vali Arslan konuşmasını şu şekilde tamamladı; “Şehirler, araçlar, trafik, devletin düzeni  var oluş amacı tamamen insanın  güvenliğini sağlamak ve adaleti tesis etmek üzerine. Bunun için bugün yapılacak faaliyetin araç sürücülerinin  yaya önceliği konusunda bilinçlenmesi, bilgilendirilmesinin hayırlı bir iş olduğunu düşünüyorum”

KOMUTAN ALBAY GÜDER: “BİLİNÇLENDİRME VE BİLGİLENDİRMEDE BULUNMAK ÜZERE BURADAYIZ”

Burdur İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Mustafa Güder; “Yayalarımıza trafik kurallarına uymaları konusunda bilinçlendirme ve bilgilendirmek üzere buradayız” diye konuştu.

MÜDÜR KÖRÜK; “YAYALARIN YAPMASI GEREKENLERİ TEK TEK ANLATACAĞIZ”

Burdur İl Emniyet Müdür Vekili Gökhan Körük; “Önceliğimiz yaya öncelikli trafik. Yayalarımızın güvenliği bizim için önemli. Bugün tüm ülke genelinde saat 11.00’da eş zamanlı olarak bu faaliyet yerine  getirilmektedir. Yayalarımızın her hangi bir trafik kazasına uğramamaları, mağdur olmaması için yapması gerekenleri broşürle kendileri tek tek anlatacağız” sözlerine yer verdi. 

Halil İbrahim Kara