• BURDUR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Globalleşen dünyada ekonomik kalkınmanın önemi gün geçtikçe ortaya çıkmakta, ülkelerin stratejik planlarında da bu durum yerini almaktadır. Rekabetin hız kazandığı, ekonomik gelişmenin önemsendiği günümüz koşullarında Mesleki ve Teknik Eğitimin önemi daha da belirginleşmektedir.

Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü İbrahim Çelikkaya; “Proje okulu olarak İl Milli Eğitim Müdürümüz Erdem Kaya ve Burdur Ticaret ve Sanayi Odası başkanımız Yusuf Keyik’in destekleri ile mesleki eğitimin geliştirilmesi için örnek çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Bu amaç doğrultuda ilimiz Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren iş yerleri ile protokol imzaladıklarını belirten Müdür Çetinkaya; “Okul-Sanayi işbirliği Protokolü imzalayarak 11’inci  sınıftaki öğrencilerimize karşılıksız burs verilmeye başlanmıştır.

Burs alan öğrencilerimiz 12’inci ınıfa geldiklerinde burs aldıkları işletmelerde beceri eğitimlerine devam edecekler,  mezun olduklarında da aynı işyerinde çalışmaya devam ederek istihdam edileceklerdir.

Bu durum işletmeler için yetiştirdikleri ve nitelik kazanmış öğrencileri üretime dâhil ettirmiş, öğrenciler için ise ekonomik destek ve iş garantisi sağlamaktadır. Bu kapsamda ilimizin önde gelen sanayi işletmelerinden olan Yıldız Silah Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Adem Kuzu, Baydarlar Makina Takım Sanayi Ticaret Limited Şirketi Genel Müdür Celil Baydar, ECTS Makine ve Kalıp Sanayi Mehmet erkan ve Güven Hidrolik Makine Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Kayhan Taşbaş ile okul-sanayi işbirliği protokolleri imzalayarak öğrencilerimize burs vermeye başlamışlardır. Bu işbirliğini her meslekte tüm işyerlerimize yayarak öğrenci ve işletmelerimize fayda sağlamaya, ülkemizin ekonomik gelişimine katkı sunmaya çalışıyoruz.  Mesleki eğitime katkı sağlayan örnek olacak bu çalışma için sanayicilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.  Halil İbrahim Kara