Başkan Gezer, “İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız”

İstanbul’da yapılan ‘İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz’ konulu mitinge CHP Burdur Kadın Kolları’ndan destek geldi. Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, İstanbul Sözleşmesine ilişkin açıklama yaptı.  CHP Parti binasında yapılan açıklamaya; Milletvekili Mehmet Göker ve partililer katıldı.Başkan Gezer açıklamasında; “Bugün İstanbul Maltepe Sahil Miting Alanı’nda ‘İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz’ mitingi yapılıyor. Günlerdir İstanbul Valiliği’nden beklenen izin yazısı, nihayet 17 Haziran akşamı çıkabildi, ancak miting bin kişinin katılımı ile sınırlandırıldı. Maltepe’de en az 2 milyon kişilik alanın sadece bin kişi ile sınırlandırılması, kadınlardan korktuklarını gösteriyor. ‘Kotalar Bize Dar’ diyerek yola çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, ‘Sayılar Bize Dar’ diyoruz ve Türkiye’nin her noktasından sesimizi yükseltiyoruz: İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz! İstanbul’da toplanan kız kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz. Bu amaçla, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilde eşzamanlı basın açıklaması yapıyoruz.

“FESİH KARARINI TANIMIYORUZ”

Değerli Basın Mensupları, Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.  Tek adam rejiminin20 Mart 2021 tarihinde,  gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Bizler,  bu hukuksuz kararının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduk. Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Kararda,  İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu karar, açıkça yargıya talimat niteliğindedir. Nitekim Danıştay,  1 Haziran 2021 tarihinde açtığımız davaya yönelik,  ‘idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine’ hükmetti. Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu. İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesine ve referandumda mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesine evet diyen dönemin Yüksek Seçim Kurulu üyesi,   bugünün Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e sesleniyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe, ne de bir açıklama bulunuyor.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ GÖSTEREN BİR KARAR ALIN”

1 Temmuz’a sayılı günler kaldı.  Acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın! Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa’ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa ‘dur’ demek için daha neyi bekliyor? Kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davayı rutin bir dava gibi ele alamazsınız. İnsan haklarıyla ilgili bir davada,  her dakika çok değerlidir. Siz ise, 63gün sonra ancak savunma istemeye karar verebildiniz.  1 Temmuz geçtikten sonra, karar verseniz ne olacak? Üstelik bu karar hukuka aykırılık yönünde olursa, uluslararası bir skandala imza atmış olacaksınız.

“BİR ÇAĞRI DA VENEDİK KOMİSYONUNA”

Davayı yürütüş şeklinizden, talimata boyun eğdiğiniz anlaşılıyor. Bir çağrı da Venedik Komisyonu’na yapıyoruz: Fesih kararının yürürlüğe girmesi için açıklanan 1 Temmuz tarihi ertelenmelidir. Çünkü Türkiye’de tek adam rejiminin talimatı ile işleyen hukuk sistemi ağır ve hantal! Danıştay’a yaptığımız başvuru henüz sonuçlanmadı. Savunma için iki ay bekleyen Danıştay’ın,  fesih kararı yürürlüğe girene kadar karar mekanizmasını çalıştırmayacağı görülüyor. Bu nedenle, fesih kararının yürürlüğe giriş tarihi iç hukuk yolları tükenene kadar ertelenmelidir. Değerli Basın Mensupları, İmza tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ni yere göğe sığdıramayan dönemin Başbakanı, bugün sözleşmeyle ilgili karalama kampanyaları yürütüyor.  Oysaki erkek şiddetini ve çocuk istismarını önlemek, herkesi şiddete karşı korumak, şiddet faillerini yargılamak,  devletin anayasal yükümlülüğüdür.  Bu yükümlülükten kaçamazsınız!

“SÖZLEŞMENİN GEREKLERİNDEN BİRİNİ HAYATA GEÇİRDİK”

Biz, icracı bir konumda olmamamıza rağmen, sözleşmenin gereklerinden birini hayata geçirdik ve Yaşam Hak projemizi başlattık. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak,  kadına yönelik şiddeti durdurmak ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak amacıyla, Genel Merkezi’mizde 7/24 faaliyet gösteren bir çağrı merkezi kurduk. 444 82 85 numaralı hattımız kanalıyla şiddet mağduru kadınlara, istismara uğrayan çocuklara ve ailelerine, 81 ilde hizmet veriyoruz.  Barolarla imzaladığımız protokoller çerçevesinde ücretsiz hukuki destek sunuyoruz. PDR ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, ücretsiz psikolojik rehberlik hizmeti veriyoruz. Ayrıca bazı illerde iş ve eğitim desteği sunuyoruz. Sosyal Güvenlik Mevzuatı,  İş Kanunu ve Vergi Mevzuatı hakkında da bilgilendirme hizmeti verdiğimiz iller bulunuyor. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin olduğu yerlerde, şiddet gören kadınların barınma ihtiyacını karşılıyoruz. Sözleşmenin fesih kararının ardından, Yaşam Hak otobüsümüzle yollara çıktık. Türkiye’yi adım adım gezerek kadınlara haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’nden neden vazgeçmediğimizi anlatıyoruz. Gittiğimiz her yerde,  şiddet mağduru kadınlarla buluşuyor ve ülkemizdeki kadınların yaşadığı şiddetin tolere edilemez olduğunu görüyoruz.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Şu da bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edilecek olursa, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bize verdiği bir söz var:  İktidara geldiğimizde, ilk bir hafta içinde Sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyacak adımları atacağız. Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. Mücadelemiz 1 Temmuz’a kadar ki sıkışık zaman dilimi ile sınırlı değil.  1 Temmuz’dan sonra da mücadelemiz devam edecek. Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz! Türkiye’nin her ilinde tek ses olarak haykırıyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nden değil, önümüzden çekilin! Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! Yaşasın Kadın Dayanışması!” Açıklaması yaptı.

Mine KAYA