Habercilerle yatırım turu yapan Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, ilçeye kazandırılan iş makinesi filosu, Skate Park, Engelsiz Park, Çubukiçi Deresi, Kitap Kafe, Petrol istasyonu ve Taş Kırma Tesisi ile göz doldurdu

Bucak Belediye Başkanlığı ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti işbirliği ile 24 Temmuz Basın Bayramı münasebetiyle düzenlenen programda, haberciler Bucak’taki yatırımları inceledi. Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Burdur ve Bucak’ta görev yapan basın mensuplarıyla ilçeye kazandırılan yatırımları yerinde inceleyerek,  bilgi verdi. Verimli geçen inceleme turu, Araç Tanıtım Kademe Binası ile başladı.
ARAÇ VARLIĞI, BELEDİYEYE AİT
Bucak Belediyesine kazandırılan araçların yüzde 50’sinin belediyeye ait olduğunu dile getiren Başkan Ünal,Binek araçlarıyla iş makinalarıyla 110 adet aracımız var. Geldiğimiz zaman yüzde 50 civarında olan kendi öz malımız araçlarımız şu anda 5 tane kaldı kiralık diğerleri tamamen kendi öz malımız. Bu süreçte bu 25-26 aylık süreçte belediyemize kazandırdık bunları. İnşallah çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. Başkan Ünal, kazandırılan araçları habercilere tek tek göstererek, işlevleri hakkında bilgi verdi.
SKATE PARK (KAYKAY VE PATEN PARKI)
Burdur’da bir ilk gerçekleştirerek,  kaykay ve paten sporuna ilgili olan gençlerin vakit geçirmesi için Skate Park’ı oluşturduklarını aktaran Başkan Ünal, “Bu bölge ulaşma alanını çok olduğu bir alan, ilkokulumuz, ortaokulumuz ve lisemiz var ve lise çağındaki öğrencilerimizden de çok talep de gördüğü için kaykay yapmak için oluşturduğumuz 7 farklı platform oluşturduk. Burdur ilimizde olmayan bir park bu park. Çok rağbet görünce daha farklı mahallelere farklı alanlara da yapılması isteniyor belediyemizden ama tabi ekstrem bir spor. Tehlikeli bir spor. Hem dizlikli, dirseklikli ve kasklı yapılması gereken bir spor dalı bunun için biz çok fazla yapmayı da düşünmüyoruz. Parkımızın diğer alanları da ailelerimizin yararlanabileceği özellikle salıncağımız bayanların bebekleriyle binebileceği bir vasıfta bir salıncağımız var. Tahterevallimiz de her parkta olmayan bir oyuncak, bizim belediye olarak düşüncemiz böyle temalı parklar yapmaktır. Yani bir parkımız kaykay parkı olsun, bir parkımız macera parkı olsun, başka bir parkımız engelsiz park olsun. Şimdi birazdan engelsiz parka geçeceğiz orada da özel vatandaşlarımızın kullanabileceği sadece onlara has bir park yaptık” dedi.
TEKERLEKLİ SANDALYE İLE ULAŞILABİLİNEN, KORUNAKLI VE GÜVENLİ ENGELSİZ PARK
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, yatırım turunun devamında Engelsiz Parkı tanıttı. Engelli bireylerin tekerlekli sandalyeleri ile oyun gruplarına ulaşabildiği ve engellilerin zarar görmemesi için korunaklı olarak üretilen oyun gruplarını, habercilere tanıtan Başkan Ünal, her yaştan engellinin parktan faydalanabileceğini söyledi. Başkan Ünal, “Özel vatandaşlarımız için tasarlanmış içindeki oyun grupları ve kullanım alanları özel vatandaşlarımız için uygun hale getirilmiş bir park. Bu da yine Burdur ilimizde ilk bizde olan bir park, Engelsiz Park ismini verdik. Yaklaşık 5 dönüm alan üzerine kuruldu. Kullanılan oyun grupları tamamen engelli bisikletleriyle yürüyen vatandaşlarımıza uygun. Arkada yine özel vatandaşlarımız için yapacak olduğumuz eğitim alanlarının olacağı bir bina yapacaktık ama onu yetiştiremedik daha. Bu şekliyle kullanıma hazır haldedir. Kullanıyoruz. Çevrede, burayı seçmemizin sebebi, hemen aşağımızda 200 metre aşağıda İsmail-Şerife Sarı Rehabilitasyon Merkezimiz var. Hemen biraz yine 300 metre yukarıda Kar Beyaz Eğitim Merkezi var. Yine Özel Meleklerim Eğitim Merkezi var. Özel vatandaşlarımızın eğitim yapabileceği kurumlarımız var. Onların istifadesine sunabilmek için özellikle bu alanı seçtik. Şimdi zaman zaman gelip parkımızı kullanıyorlar” diye konuştu.
ÇUBUKİÇİ DERESİ PROJESİ
Bucak ilçe merkezinin çehresini değiştiren Çubukiçi Deresi Projesi ile vatandaşların beğenisini kazandıklarını dile getiren Başkan Ünal, ilçe merkezinden geçen dereyi güzelleştirerek,  sosyal bir alana dönüştürdüklerini anlattı. Başkan Ünal, “Şehir merkezimizde atıl vaziyette bulunan bir alanı insanların yaşam merkezi haline getirmeye çalıştık. Çeşmemiz vardı onu yeniledik, güncelledik.  Dere kenarındaki kullanılmaz halde olan atıl vaziyette duran yerin bu şekilde kamelyalarla, oturma alanlarıyla hem ağaçlandırarak deremizi de güncelleyerek güzel bir yaşam alanı haline getirdik. Vatandaşlarımızdan olumlu tepki alıyoruz. Bucak’ımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
6 DAKİKADA, BİR DORSE MERMER ATIĞINI ÖĞÜTÜYOR
Başkan Ünal yatırım turunun sonunda mermer atıklarının dönüştürüldüğü Taş Kırma Tesisini, habercilere tanıttı.  Mermer atıklarının geri dönüşümünün sağlanması için kurulan tesis hakkında bilgi veren Başkan Ünal, tesisin bir kamyon dorsesi mermer atığını 6 dakikada öğüttüğünü kaydetti. Başkan Ünal, “Bu tesis gördüğünüz gibi mermer fabrikalarının artıklarını kullanarak konkasör dediğimiz tesisten geçirip en son by-pass dediğimiz bu son ürün elde ediyoruz. Yani mermer fabrikalarının artıklarını ekonomiye yeniden kazandırıyoruz. Bizim bu tesis kurma amacımız tek sebebi, gördüğünüz gibi organize sanayi bölgemizin içerisinden geçtik, fabrikaların arasından geçtik ve çoğunluğu mermer fabrikası bu çoğunluk mermer fabrikası olunca tabi artıkları değerlendirmek lazım. İlerleyen zamanda belediyemizden bizden bu artıkları döküm sahası isteyecekler. Biz de ne yaptık bu döküm sahasını bulmaktansa bu artıkları geri değerlendirelim, ekonomimizde değerlendirelim diyerek bu tesisi o amaçla kurduk. Tesisimizin günlük kapasitesi 6 dakikada 1 kamyon artığı öğütebiliyor. Hem ekonomimize, belediye ekonomimize gelir hem de fabrikalarımızın artıklarını değerlendirmiş oluyoruz. Kullanmış olduğumuz en son çıkan ürünü de belediyemizin kazı yaptığı alanlarda özellikle içme suyu ve kanalizasyon, doğalgaz çalışmaları için yapılan yapılmış olan kazılarda dolgu malzemesi olarak kullanıyoruz. İki taraftan da kazançlı hem çevreye hem belediyemize kazançlı bir tesisimiz. Elekler koyarak değişik ebatta kum, çakıl üreteceğiz. Daha sonraki safhada belediyemizin ihtiyacı olan parke ve bordur taşı üretim tesisi kuracağız. Daha da ilerleyen bir son basamak olarak da beton tesisi kurma hayalimiz var burada. Gördüğünüz araziyi uzun yıllığına kiraladık. Aşağı yukarı 15 yıllığına kiraladık. Bu arazide hedeflerimize ulaşabilmek için çalışmalarımız devam ediyor” açıklamalarında bulundu.
BUCAK BELEDİYESİ PETROL İSTASYONU
Başkan Ünal, yatırım turunun ardından Bucak Belediyesi Petrol İstasyonunda habercilere ikramlarda bulundu. Yatırım turu hakkında habercilerin fikrini alan Başkan Ünal, önerileri dinledi. Petrol İstasyonunda verilen mini molanın ardından Başkan Ünal, ekibi ve haberciler, Bucak’ın turistik alanlarını keşfetmek üzere Karacaören Barajına geçti.
EŞSİZ GÜZELLİK KARACAÖREN BARAJI
Başkan Ünal, ekibi ve habercilerle birlikte Karacaören Baraj Gölü çevresindeki turistik mekanları inceledi. Botanik Göl Evlerinde soluklanan haberciler, akabinde Karacaören Baraj Gölünde tekne turu yaptı. Karacaören’in güzelliği ile büyülenen muhabirler, manzara, yansıma ve gölde yaşayan canlıları fotoğraflayarak, arşiv kaydetti. Başkan Ünal, tekne turunda gazetecilerle turizm hakkında fikir alış verişinde bulundu. Haberciler, Karacaören Barajında yapılabilecek turistik ve sportif faaliyetler hakkında önerilerde bulundu.  Keyifli geçen tekne turunun ardından Bucak yatırım gezisi sona erdi. Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel ve haberciler, Başkan Ünal’a teşekkürlerini sundu.

Hayal GİRİŞİM-Mine KAYA