Haftaya Ankara’dan heyet geliyor

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Saniyede 300 litreden az olmamak kaydıyla Senir Suyunu Burdur ile buluşturmaya çalışacağız” dedi.

Burdur Belediye Meclisi Ağustos Ayı toplantısı Fen İşleri Kampüsü meclis Salonunda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda belediye meclisi üyeleri 8 gündem maddesini görüşerek, oylama ile karara bağladı.
BAŞKAN ERCENGİZ, AĞUSTOS AYI ÇALIŞMALARINI ANLATTI
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, gündem maddelerini görüşmeden önce belediye birimlerinin Ağustos ayında gerçekleştirdikleri faaliyetleri, meclis üyeleri ile paylaştı. Başkan Ercengiz, “Bu ay meclis toplantımız 8 maddeden oluşmaktadır. Her zaman olduğu gibi sizlere ağustos ayında yapılan etkinliklerden bilgi vermek isterim.  Şehir içi muhtelif yerlerde dolgu, sıcak asfalt, yama ve asfaltlama çalışmalarımız devam ediyor. Küçük Sanayi Sitesi 17-19 ve 52’inci sokakta Mehmet Kaya Caddesi asfalt kazıma, stabilize serme ve sıkıştırma, sıcak asfalt çalışması, sosyal tesis otopark alanı hafriyat alma ve sıcak asfalt çalışmalarını tamamladık. Hayvan barınağını geçtiğimiz ay tamamlamıştık. Bu alanda da hafta sonu ziyaretleri ya da hafta içi ziyaretleri daha cazip hale getirebilmek için arkadaşlarımız yürüyüş yolunu tamamladılar. Konak Mahallemizde Pazar Cami Sokak, Yurt sokak drenaj kazıma, hafriyat alma ve dolgu çalışmalarımız da tamamlandı. Özgür Mahallesinde drenaj çalışmamızı tamamladık. Güzelleştirme-2 parkında engelli yönetmeliğine uygu kilit taş ve kaldırım çalışmalarınız tamamlıyoruz. Hatip Hoca kavşağı orta refüj çalışmasını tamamladılar. Özboyacı İlköğretim Okulu önü kaldırımlarını yeniden düzenlediler. Yeni Sanayi Sitesi 6 metrelik refüj düzenlemesini tamamladılar. Okul bölgelerinde yaya geçitleri boyama işlemleri devam ediyor. Hızırilyas Mahallesini sanayi sitesine bağlayan alt yol güzergahında da kaldırım, refüj ve asfaltlama çalışmalarına başladık. Yeni Mahalle Demokrasi parkında çalışmalarımız yüzde 90 seviyesine ulaştı ve en kısa zamanda bitiriyoruz. Yeni oyun grubu kurulan parkların bordür örümü ve kum serimi devam ediyor. Menderes Mahallesi, Hızırilyas Mahallesi, Fevzi çakmak Mahallesi ve Aydınlık Evlerde yeni park alanları düzenlendi. Atölyede üretimi yapılan kent mobilyalarımızı da Yeni Mahalle Demokrasi Parkına ulaştırdılar. Sahil Evler parkı basketbol sahası yeniden düzenlendi. 30 Ağustos Zafer Bayramımızı baştan sona coşkuyla kutladık. Klasik otomobillerin bölgemizi ziyaretinde Burdur’a davet ettik. Burdurlu hemşerilerimizle buluşturmaya çalıştık. Antalya İlbank Bölge Müdürü Sayın Fuat Koçal’ı makamında ziyaret ederek, son günlerde tüm kentimizin ortak sorunu olan hatta kentimizin değil ilimizde de bazı ilçelerimizde sorun haline gelmeye başlayan içme suyu temini ile ilgili çalışmalarımızla bilgi alış verişi yaptık” dedi.
SENİR SUYU İLE İLGİLİ SEVİNDİRİCİ GELİŞMELER
Başkan Ercengiz, kentin içme suyu sıkıntısını ortadan kaldıracak Senir Suyu projesiyle ilgili de sevindirici haberler paylaştı. Ercengiz, “Sizler de biliyorsunuz 2012 yılından itibaren kullanamadığımız Senir Suyunun yeniden Burdur’a kazandırılmasıyla ilgili üzerimize düşen çalışmaları tamamladık. Şükürler olsun analiz sonuçları istediğimiz gibi geldi. Bundan sonra projelendirme ve göl geçişi ya da kara geçişi ile içme suyu isale hattının yeniden döşenerek, saniyede 300 litreden az olmamak kaydıyla Senir Suyunu Burdur ile buluşturmaya çalışacağız. Geçtiğimiz günlerde Bölge Milletvekilimiz de bununla ilgili bir açıklama yaptı. Yatırım Daire Başkanı ile telefonla görüşmemizde kuvvetle muhtemel Ankara’dan bir heyetin Burdur’u ziyaret ederek, alanda gerekli incelemeyi yapacağız, projelendirme çalışmalarını da teknik ekip bir an evvel başlayacak” dedi.
ATIK SU ARITMA TESİSİ ERKEN FAALİYETE GEÇEBİLİR
Atık Su Arıtma Tesisinin planlanandan erken sürede faaliyete geçebileceğini de kaydeden Başkan Ercengiz, “Atık Su Arıtma Tesisinde iyi bir ivme yakaladık. Tesisimiz normal şartlarda Temmuz 2022’de hizmete alınması normal koşullarda beklenen bir durumken, biz Nisan 2022’de tesisimizi hizmete sokulabileceği firmamızdan bilgiler alıyoruz. Elimizden geldiğince kolaylaştırıcı olduk. Hafriyat çalışmalarında onlara yol gösterdik, alan dolgu çalışmalarında daha hızlı hareket edebilmeleri için bizim de ihtiyacımız olan dolguyu kendi havuzlarımıza döktürerek, en azından işimizin hızlanmasında bir nebze olsun katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. Sinop’ta ve Kastamonu’daki sel felaketinde etkilenen vatandaşlarımız için Valilik ve AFAD tarafından belirlenen bölgemiz olan Sinop ilimize içme suyu, kuru gıda ve muhtelif ihtiyaçları taşıyan tırımızı gönderdik. Muharrem Ayı geleneğimizi bozmadık, aşuremizi dağıttık. Tefenni ve Bucak’ta çıkan yangınlara her zaman olduğu gibi itfaiye ekiplerimiz en hızlı şekilde katıldılar ve orada da yangın söndürme çalışmalarında önemli rol oynadılar. Biraz önce hayvan barınağından bahsetmiştim, yeni hayvan barınağının kazandırılması ile birlikte hayvan sever dostlarımızın herhalde bir nebze olsun gönüllerini rahatlattığımızı düşünüyorum tabi sokaktaki sokak hayvanlarından çok hoşlanmayan ama onların sokakta olması isteyen yurttaşların karşı karşıya geldiği ve kimilerine göre belediyemizin görevini ihmal ettiği yönünde zaman zaman eleştiriler alıyoruz. Şöyle ifade edeyim, 2021 yılı yani 8 aylık performansı değerlendirdiğimizde belediye olarak 248, üniversite olarak 176 hayvanı kısırlaştırmışız. Toplamda 424 hayvan kısırlaştırılmış. Toplam 69 kedi ve köpeği yurttaşlarımız tarafından sahiplenilmiş, ihbar takip panosuna baktığımız zaman toplam 407 ihbar almışız ve bu ihbarların toplamında 551 köpek, 177 kedi alınmış, kişilerinde teslim ettiği köpekler toplamıyla 731 sokak hayvanımızı alıp eğer saldırgan ırksa barınakta tutulmak üzere değilse kısırlaştırılması yapılmış, kısırlaştırılması yapılmışsa varsa tedavisi, tedavisi yapıldıktan sonra yeniden doğal ortamına salınmış vaziyettedir” açıklamalarında bulundu. Başkan Ercengiz’in faaliyetleri paylaşmasının ardından iki saat süren toplantıda 8 gündem maddesi oylanarak, karara bağlandı.

Mine KAYA-Hayal GİRİŞİM