İçişleri Bakanlığı 6 belediyenin sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına bazı kişileri gönderdiğinin tespit edildiğini, bununla ilgili soruşturma başlatıldığının bildirilmesi üzerine CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut ve Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, konuyla ilgili açıklama yaparak açıklık getirdi

İçişleri Bakanlığı 6 belediyenin sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına bazı kişileri gönderdiğinin tespit edildiğini, bununla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi. AA tarafından yapılan habere göre, Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, belediyeler aracılığıyla kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik 12 Mart’ta başlatılan soruşturma genişletiliyor. Bu kapsamda CHP’li Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı ve Burdur Yeşilova, İYİ Parti’li Yozgat Yerköy, 2019 yılında kayyum atanan HDP’li Şanlıurfa Suruç ve AK Parti’li Ordu Korgan belediyelerince dans (folklor) gösterisi, kültür turu, gençlik programları adı altında sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolü düzenlenerek, yurt dışına kişiler gönderildiği tespit edildi. Söz konusu olaylarla ilgili Bakanlık Mülkiye Müfettişi görevlendirerek, soruşturma başlattı. İçişleri Bakanlığınca, belediyelere imkan sağlayan mevzuatın suistimalinin önlenmesi amacıyla tedbirleri arttırıcı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, mahalli idarelerce yurt dışına görevlendirilen kamu personeli olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport düzenlenmesi uygulaması geçici olarak durdurulmuştu.

BAŞKAN AKBULUT, BAŞKAN ŞENEL’E SAHİP ÇIKTI

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı mesajda Burdur’un Yeşilova Belediyesi’ne soruşturma açıldığın belirtilmesine ilişkin CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, “Mevcut belediye yönetiminin bahse konu olaylarla hiçbir bağının olmadığını belirten Başkan Akbulut, “Önceki dönem Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek’in döneminde gerçekleşen bir programla İtalya’ya Erasmus programıyla 397 öğrencinin gittiği ve hepsinin tekrar geriye döndüğü tespit edildi.23 öğrencinin pasaportu çalınma gerekçesiyle teslim alınamamış diğer tüm pasaportlar Yeşilova Belediyesindedir” açıklamasında bulundu.

BAŞKAN ŞENEL’DEN, SORUŞTURMA AÇIKLAMASI

Yeşilova ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, İçişleri Bakanlığının 6 belediyenin sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolü düzenlenerek, kamu görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanıp yurt dışına çıkış yapmalarına yönelik başlattığı soruşturmaya ilişkin, “Erasmus, Avrupa Birliği Eğitim Öğretim Gençlik ve Spor Programı’na belediyemizi temsilen yurt dışına 3 kez vatandaş gönderilmiş, 23 pasaportun dışında diğer pasaportlar belediyemizde saklıdır.” ifadesini kullandı. Şenel, belediyenin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, medyada belediyenin insan kaçakçılığı yaptığına yönelik asılsız haberler çıktığını kaydetti. 2018’den önceki belediye başkanı Nuri Özbek’in döneminde belediye meclisinin aldığı kararla yurt dışına gönderilmek üzere 397 kişi için görev pasaportu istendiğini ifade eden Şenel, ancak bu kişilerden 10’una gri pasaport verilmesinin sakıncalı görülerek 387 kişinin belediyenin aldığı gri pasaportla İtalya’nın başkenti Roma’ya Erasmus kapsamında gittiğini belirtti. Şenel, 387 kişiden 23’ünün pasaportunu getirip belediyeye teslim etmediğine işaret ederek, “Bunlarla ilgili liste elimizdedir. 364 kişi aldıkları gri pasaportları belediyemize teslim etmiştir.” açıklamasını yaptı. Teslim edilen pasaportların şu anda ellerinde olduğunu belirten Şenel, o günün şartlarında teslim edilmeyenler için ne yapıldığını bilmediklerini, kendi başkanlığı döneminde yurt dışına gönderme ile ilgili herhangi bir işlemin yapılmadığını anlattı.

Şenel, başkanlık döneminin bu konuyu kapsamadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Erasmus, Avrupa Birliği Eğitim Öğretim Gençlik ve Spor Programı’na belediyemizi temsilen yurt dışına 3 kez vatandaş gönderilmiş, 23 pasaportun dışında diğer pasaportlar belediyemizde saklıdır. Bu konuda müfettiş görevlendirildiğini duyduk, biz de bu belgeleri şimdiden hazırladık, gelen sayın müfettişlere bunları teslim edeceğiz.”

“23 PASAPORT ÇALINMA GEREKÇESİYLE TESLİM EDİLMEMİŞ”

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut da konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Yeşilova Belediye Başkanı Şenel ve yönetiminin bu olaylarla bir ilgisi olmadığını belirterek, önceki dönemde bir grubun yurt dışına çıkış yaptığını kaydetti. Yeşilova eski belediye başkanı döneminde gerçekleşen bir programla İtalya’ya öğrencilerin gittiğine değinen Akbulut, “Hepsinin geriye döndüğü tespit edildi. 23 öğrencinin pasaportu çalınma gerekçesiyle teslim alınamamış, diğer tüm pasaportlar Yeşilova Belediyesindedir.” ifadelerini kullandı.

Derleyen: Hayal GİRİŞİM- Kaynak: AA