Müftü Türkmen, “Ramazan-ı Şerif’in coşkusunu milletimize yaşatalım arzu ettik”

Ramazan ayının başlangıcı ve Ramazan duyarlılığı oluşturmak amacıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda ‘Şifa Ayı Ramazan’ etkinliği düzenlendi.  Ramazan ayına farkındalık amacıyla yapılan etkinlikte açılan pankartlarla, vatandaşlara ramazan coşkusu yaşatmak istendi.

TERAVİHLER EVDE KILINACAK
Cumhuriyet Meydanında yapılan Ramazan ayı tanıtım etkinliklerinde Teravih namazlarının evlerde kılınacağı bilgisi verildi. Teravih namazlarının evde kılınacağı bilgisi ayrıca, Cuma namazı vaazında da vatandaşlara duyurulmuştu.

“RAMAZANI COŞKUYLA YAŞAYACAĞIZ”
Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen yaptığı açıklamada, “Öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum. Bu sene geçen seneye göre kısmen Ramazan’ı biraz daha coşkuyla yaşayacağız. Her camimizde canlı mukavele okunacak, 5 vakit namaz kılınacak ama teravihlerimizi evlerimizde kılacağız. Biz bugün ramazanı şerifin öncesinde bir ramazan duyarlılığı meydana getirelim istedik. Sadece sözde değil de bu sefer göze ve gönle hitap edelim bir farkındalık oluşturalım arzu ettik. Burdur’umuzda üniversite öğrencilerimiz görevlilerimizle beraber pankartlarla, afişlerle Ramazan-ı Şerif’in coşkusunu milletimize yaşatalım arzu ettik. Peygamber efendimizin sözlerini, Rabbimizin ayetlerini ramazanla ilgili güzel ifadeleri kullanalım arzu ettik” dedi.

ÖNCE TIBBİ TEDBİR SONRA DUA
Müftü Türkmen, “Bu sene Ramazan’ın teması ‘Şifa Ayı Ramazan!’ Tam da bu seneye uygun bir şekilde, biliyorsunuz bütün insanlık virüsle mücadele ediyor. Kovid-19’la mücadele ediyor. Biz de bu mücadeleyi yapıyoruz. Tıbbi olarak her türlü tedbiri alacağız ama tedbiri aldıktan sonra da Rabbimize dua edeceğiz. İnşallah Rabbim ramazanın hürmetine bu hastalıktan da insanımızı bütün herkesi kurtarsın diliyorum. Bu vesileyle vefat edenlere baş sağlığı, Allah rahmet eylesin diyorum. Geride kalanlara da hayırlı, sağlıklı bir ömür ve güzel bir Ramazan geçirmeyi diliyorum Rabbimden” Açıklaması yaptı.

BU RAMAZANDA DA EVLERİMİZDEYİZ”
Türkmen ayrıca, “Burdur İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü olarak toplumuzun manevi duygularını canlı tutmak, gençlerin milli ve manevi değerleri için küçük büyük demeden ellerinden gelen sorumluluklarını yerine getirme azimlerini desteklemek ve ayların sultanı olan Ramazan ayının gelişini müjdelemek için bugün Cumhuriyet Meydanımızda Ramazan ayı tanıtma etkinliği yapıyoruz. Bu Ramazanda da evlerimizdeyiz. Kültürümüz haline gelen eş dost akrabalarımızla yaptığımız iftarlarımız sahurlarımız olmayacak, çocuk sesleri eşliğinde teravihlerimizi camilerimizde kılamayacağız ama Ramazan ayı yine bugüne kadarki aynı Ramazan ayı. Bereketiyle sabrıyla şifasıyla maddi manevi tüm kazanımlarıyla yine aynı Ramazan. Onun için oruç tutup sıhhat bulacak bedenlerimizi iftarlarda sahurlarda bir araya gelerek virüse teslim etmeyelim. 11 ay boyunca belki pandemide kendi derdimizden göremediğimiz yetimleri fakirleri zekâtlarımız fitre sadakalarımızla sevindirelim. Evlerimizde çocuklarımızla Ramazan etkinlikleri yaparak manevi atmosferi canlı tutalım. Bu Ramazan da evde kalıp bayramda sevdiklerimizle beraber olup tatlılarımızı ağız tadıyla yiyelim. Sıfır korona sıfır yasak tatlı bayramlar diyelim. Başı rahmet ortası mağfiret sonu da günahlardan arınıp cehennemden kurtuluş ayı olan Ramazan ayı hepimize hayırlı ve mübarek olsun” dedi.

Mine KAYA