İlimizde uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasında Burdur halkının kararlara eksiksiz uyduğu gözlendi

Yeni tip koronavirüsle (covid-19) mücadele tedbirleri, kısıtlamaları kapsamında, Türkiye genelinde 4 Aralık Cuma saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlaması 7 Aralık 2020 Pazartesi günü sabah 05.00’da sona erdi.  Geçen hafta, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 ile mücadeleye yönelik yeni tedbirleri açıklamıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan,  yeni bir karar alınıncaya kadar, hafta içi her gün 21.00-05.00 saatlerinde, hafta sonları için cuma saat 21.00’den pazartesi saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını belirtmişti. Bu kapsam da 2020 Aralık ayının ilk hafta sonu sokağa çıkma yasağı 4 Aralık Cuma saat 21.00’de başladı, dün sabah 05.00 itibarıyla sona erdi.
BELEDİYE EKİPLERİ TEMİZLİĞİ AKSATMADI
İlimiz kent merkezinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında Burdur Belediyesi’ne bağlı Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri 2 gün boyunca gün boyunda temizlik hizmetlerini aksatmadığı gözlendi.
ÜRETİM YAPAN TESİS VE İŞLETMELER DE HİZMET VERDİ
Öte yandan halkımızın sağlığı için alınan kararlar kapsamında çalışmasına müsaade verilen gıda ve benzeri sektörler hizmetlerini sürdürdü. Bu sektörlerin başında gelen, fırın, pastane ve market, bakkal ve kasaplar kendilerine tanınan sürelerde işyerlerini açtığı görüldü.
TÜP VE SU FİRMALARI HİZMETLERİNE ARA VERMEDİ
Kısıtlamanın uygulandığı 2 gün boyunda ilimiz kent merkezinde bulunan mutfak tüpü ve memba suyu tedarikçilerini hizmetlerini ara vermeden sürdürdü. Hızlı ve kesintisiz servis ağı ile halkın takdirini bir kez daha kazandılar.
OLUMSUZ DURUM VAR MI?
Birkaç istisnalar dışında Burdur kent merkezinde sokağa çıkma yasağı süresince her hangi bir olumsuz durumun olmadığı öğrenildi.
CADDE VE SOKAKLAR BOŞ KALDI
Sokağa çıkma kısıtlamasının bulunduğu 2 gün boyunca ilimizdeki cadde ve sokaklarda boş kalarak sessizliğe büründü.
POLİSLER YAYA DEVRİYE ATTI
Öte yandan kısıtlamanın başladığı Cumartesi sabahından itibaren Burdur İl Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri Gazi, Atatürk ve Adliye Caddelerinden yaya olarak devriye gezdiği görüldü.


Halil İbrahim KARA