Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan, “Burdur Belediyesi kanunların kendisine yüklediği yükümlülüklere uymamaktadır. Bir kez daha uyarıyoruz; Cezasızlık hali sizi cesaretlendirmesin. Küpeli sokak köpeklerinin yaşam alanlarından koparılması, toplatılması, öldürülmesi kanuna aykırıdır. Suç işliyorsunuz” dedi

Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan, sokak hayvanlarının kent merkezinden toplatılmasıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Başkan Turan burada yaptığı konuşmada, “Burdur Belediyesinin Sokak hayvanları ile ilgili keyfi uygulamalarına maalesef her geçen gün yenisi ekleniyor ve sorunlar katlanarak artıyor. Hayvan severler iğneli zehir katliamlarının, hayvan barınağındaki kuyulara diri diri gömülen sokak köpeklerinin dehşetini atlatamamışken bu kez de Burdur Belediye Başkan yardımcısı Ali Say‘ın icraatıyla sarsılmıştır. Burdur Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Say, küpeli sokak köpeklerini yaşam alanları olan sokaklardan, kanun hilafına toplatmıştır ve bu hayvanların akıbetleri halen bilinmemektedir. Burdur Belediyesi bu konudaki ısrarlı soruları geçiştirmekte, mantıklı, tutarlı ve sağlıklı bir cevap vermemektedir. Bu durum sokak köpeklerimiz ile ilgili ‘gerçeğin’  yine rahatsız edici olduğunun ikrarı niteliğindedir. Israrlı takibimize rağmen Ali Say’dan alabildiğimiz tek cevap sokak hayvanlarının annesini ısırdığı ve sokak hayvanlarının bu nedenle toplandığıdır.
Burdur Belediyesi bu beylik cevabın üzerine Kıvılcım Haber’ de 12 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan yazılı açıklamasında ise daha önce defalarca yaptığı gibi, doğru hayvanseverliğin yolunun belediyeyle iyi geçinmek olduğu, belediyenin hukuksuz uygulamalarını kamuoyuyla paylaşılmaması gerektiği, bunun sokak hayvanlarına yararı olmayacağı gibi hususlara değinerek kışkırtıcı bir dille biz hayvan severlere bir kere daha aba altından sopa göstermiştir.  Burdur Hayvan Dostları Derneği siyaset üstü bir sivil toplum örgütü olup, yıllardır farklı belediyelerle ve farklı siyasi görüşlerle işbirliği içerisindedir.  Burdur Belediyesi ise demokratik katılım yollarına uzaktır.  Randevu taleplerimize cevap vermediği gibi biz hayvan severleri kapıdan kovmaktadır.  Olumlu yaklaşımlarımıza kulak vermemekte, diyalog kanallarını kapatmakta ve kendi bildiğini okumaya devam etmektedir.  Burdur Belediyesi kanunların kendisine yüklediği yükümlülüklere uymamaktadır. Bir kez daha uyarıyoruz; Cezasızlık hali sizi cesaretlendirmesin. Küpeli sokak köpeklerinin yaşam alanlarından koparılması, toplatılması, öldürülmesi kanuna aykırıdır. Suç işliyorsunuz.  Burdur Belediyesi bir sivil toplum örgütü olan derneğimizi kalıba sokmaya çalışmasın. Derneğimiz Burdur Belediyesinin tarifine uygun bir dernek asla olmayacak,  her zaman olduğu gibi 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kanunun uygulanmasını ısrarla takip edecek, kanuna aykırı uygulamaları teşhir etmeye devam edecek, sorumluların peşini hiçbir adalet arama makamında bırakmayacaktır.  Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız” açıklamalarında bulundu.

HABER MERKEZİ