CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Bir çuval yemin 140-150 liralara kadar çıktığı ülkemizde çiğ sütün litre maliyetinin en üst fiyattan düşünüldüğünde dahi 3 lira 20 kuruşun çok üzerinde olduğu ve çiğ sütün referans fiyatının maliyetleri karşılamaya dahi yetmediği açık bir biçimde görülmektedir” dedi.

TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çiğ süt fiyatları ve süt-yem paritesi hakkında yazılı soru önergesi verdi. Hayvancılık sektörünün temel ürünlerinden biri olan sütte son dönemlerde ciddi sorunlar yaşandığını belirten CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “Bu sorunların en önemlisi, çiğ süte verilen fiyatın maliyetlerin altında belirlenmesi sonucunda süt üreticilerinin karşı karşıya kaldığı mağduriyettir. Ulusal Süt Konseyi, son olarak 1 Mayıs-30 Haziran 2021 dönemi için çiğ sütte, A sınıfı için litre başına 2 lira 90 kuruş, B sınıfı için 2 lira 85 kuruş ve C sınıfı için 2 lira 80 kuruş referans fiyat açıklamıştır. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı bu iki aylık dönemde litre başına üreticiye 30 kuruş destekleme primi ödeyecektir” dedi.
Yem fiyatlarına da değinen Milletvekili Mehmet Göker, “Bir çuval yemin 140-150 liralara kadar çıktığı ülkemizde çiğ sütün litre maliyetinin en üst fiyattan düşünüldüğünde dahi 3 lira 20 kuruşun çok üzerinde olduğu ve çiğ sütün referans fiyatının maliyetleri karşılamaya dahi yetmediği açık bir biçimde görülmektedir” diyerek üreticinin en önemli sorununa parmak bastı.

Çiğ süt fiyatını belirlemek için dünyanın her yerinde geçerli olan belli başlı birkaç kriter olduğunu belirten Milletvekili Göker, “Bunlardan en önemlisi süt-yem paritesidir. Yani 1 litre sütle ne kadar yem satın alındığına bakılır ve buna göre bir fiyat belirlenir. Dünyada kabul gören süt-yem paritesi oranı 1 litre süt ile en az 1,5 kilo yem alınabilir olmasıdır. Ancak ülkemizde söz konusu bu oran 1’e 1 olduğu için pek çok üreticimiz sektörden çıkmakta ve süt hayvanlarını kesime göndermektedir” dedi.

Son olarak, üreticilerimizin sütün analizi ile ilgili bazı endişeleri bulunduğuna değinen Göker, “En yüksek kalite süt ile en düşük kalite süt arasındaki farkın 10 kuruş olması kaliteli sütü teşvik etmekten son derece uzak bir yaklaşımdır. Öte yandan, sütün analizinin kimler tarafından nasıl yapılacağı da ayrıca merak konusu olmaktadır” diyerek bakanlığa birtakım sorular yöneltti.
CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:
“Ulusal Süt Konseyi’nin yeni dönemde çiğ süte verdiği fiyatı yeterli buluyor musunuz? Yem fiyatlarındaki artışın, çiğ süt fiyatlarına aynı oranda yansımaması durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bakanlık olarak süt-yem paritesine bakışınız nasıldır? Kaliteli süte daha yüksek fiyat verilmesi ve kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesi için bakanlığınızca ne gibi tedbirler alınacaktır? Sütlerin analizi kimler tarafından nasıl yapılacaktır? Bakanlık olarak süt üreticilerini ve küçük süt işletmelerini korumak amacıyla almış olduğunuz herhangi bir tedbir var mıdır?”

HABER MERKEZİ