Burdur merkez Gökçebağ Köyü’nde Tahsin Eroğlu’na ait yaklaşık 10 dönümlük tarlası baştan sona yarıldı. Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimizin yarılma olayını haber etmesi üzerine olay mahalline gelen Süleyman Demirel Üniversitesi Uzaktan Algılama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Erhan Şener, tam donamlı dron ile havadan detaylı fotoğraflar alarak, çeşitli ölçümler yaptı. Yarılan tarla ile bitişik tarlalara kadar uzanan yarıklarda İncelemelerde bulundu. Yarılmaya neden olan etkenin yapılacak detaylı araştırmalar sonunda belirleneceğini açıkladı.
“TRAKTÖR DÜŞECEK DİYE KORKTUM”
Çağdaş Burdur Gazetemiz Muhabiri Halil İbrahim Kara ile birlikte yarılan tarlasına giderek başından geçenleri anlatan Tahsin Eroğlu, “Arap pınarı mevkiindeki arazilerde yaklaşık 15 yıldır mevcut olan yarıklar 10 dönümlük arazime de uzandı. Derin yarıkları oluştuğunu bu yıl tarlamı ekerken farkına vardım. Traktörün tekerinin rahatlıkla sığacak büyüklükteki yarıklardan korttum. Traktör düşer diye toprakla kapattım. Bu yarılmaların nedenini merak ediyorum. Sağ olsunlar aynı zamanda kamu görevi yapan Çağdaş Burdur Gazetesi muhabiri olayı haber alır almaz konuyu alanında uzman akademisyenlere bildirdi. Erhan Şener hocamda yarılan tarlalarda teknik inceleme ve gözlem yaptı. Bir an önce sonucunun belirlenip açıklanmasını bekliyoruz” dedi.
YARIKLAR METRELERCE UZUN VE DERİN
Öte yandan yerinde yaptığımız gözlemlerde zikzak şeklinde olup, metrelerce uzanan toprak yarıklarının yer yer 10 -15 metre derinlikte 30 santim genişlikte olduğu görüldü.

Halil İbrahim KARA (ÖZEL)