TÜBİTAK 4004 ‘Gelecek Benim. Elimden Tut!-3’ Doğa ve Bilim Projesi başvuruları başladı. Doğa ve Bilim Projesi’ne 9. ve 10. sınıf öğrencisi olmak üzere toplamda 32 katılımcı seçilecek. Projeye başvurular için son tarih ise 12 Ağustos 2022 olarak açıklandı. TÜBİTAK 4004 ‘Gelecek Benim. Elimden Tut!-3’ Doğa ve Bilim Projesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı 2021/1 Çağrı Dönemi kapsamında desteklenmekte olan projenin eğitimleri 24-30 Ağustos 2022 tarihlerinde Burdur’da düzenlenecek. Proje ekibinde; proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Gürel, proje uzmanları Dr. Öğr. Üyesi Osman Erol ile Uzman Psikolojik Danışman Nurgül Solak Şimşek, matematik, fen bilgisi, bilgisayar ve öğretim teknolojileri alanlarında öğretmen olan rehberler görev alıyor.

PROJE HAKKINDA:

Öğrencilerin seçiminde sırasıyla çocuk evlerinde kalan öğrencilere, şehit ve gazi yakınlarına, parçalanmış aile çocuklarına ve sosyo ekonomik düzey açısından dezavantajlı öğrencilere öncelik verileceği belirtildi. Seçmelerde ayrıca öğrencilerin farklı okullarda öğrenim görmelerine de özen gösterileceği bildirildi. Projenin amacı katılımcıların bilimsel olguları fark etmeleri, merak duygularının artırılmasıyla birlikte araştırma yapma ve bu süreçte sorgulama ile öğrenme isteklerinin olumlu yönde geliştirilmesi olarak açıklandı. Projede okul içi etkinlikler (Fizik, kimya, bilgisayar laboratuvarı, moleküler biyoloji ve genetik laboratuvarı, enerji sistemleri laboratuvarı, nano-teknoloji laboratuvarı, süt araştırmaları laboratuvarı) ve okul dışı ortamlarda yapılan etkinlikler (Burdur Gölü, Salda Gölü, Lisinia doğa merkezi) alanlarında uzman eğitmenler ile gerçekleştirileceği öğrenildi. Proje kapsamında katılımcıların; etkinlik, yemek ve ulaşım gibi giderlerinin de TÜBİTAK tarafından karşılanacağı duyuruldu.

BAŞVURU ŞARTLARI:

Projeye 9. ve 10. sınıfa devam eden lise öğrencileri başvuru yapabiliyor. Başvurusu kabul olan öğrencilerden öğrenim gördükleri okuldan öğrenci belgelerini alarak yanlarında getirmeleri istenmektedir. Daha önce herhangi bir TÜBİTAK-Bilim ve Toplum projesinde katılımcı olarak yer almış olanlar kesinlikle kabul edilmeyecektir. Seçimlerde erkek-kız ve yaş oranının dengeli olmasına dikkat edilecektir. Doğada yapılacak faaliyetlere engel teşkil edebilecek (alerji, astım vb.) rahatsızlığı olmayan öğrencilere öncelik tanınacaktır.

Haber Merkezi