YOL-İş’ten ‘Torba yasaya hayır’ eylemi

Esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine karşı sendikaların başlattığı eylemler sürüyor. Yol-İş Sendikası Karayolları Şube Müdürlüğü ve İl Özel İdaresinde basın açıklaması düzenleyerek, “torba yasaya hayır” dedi.

Kıdem tazminatı, esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifinin TBMM gündeminden geri çekilmesi için sendikaların başlattığı eylemler ülke genelinde devam ediyor.Türkiye Yol-İş Sendikası Antalya 1 nolu Şube Başkanlığı adına Baş Temsilci Ali Saraç, Karayolları Şube Müdürlüğünde, Türkiye Yol-İş Sendikası Antalya 2 Nolu Şube Genel Sekreteri Ömer Kuşbabalı ise İl Özel İdaresi Hizmet Kampüsünde, mesai sonrası işçilerin katılımıyla basın açıklaması düzenledi.
Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “On gün önce Başkanlıklarımız tarafından yaptığımız basın açıklamasını sonlandırırken ne demiştik? Bu düzenlemeye karşı yanıtımız toplu mücadelemiz olacaktır demiştik. Dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adını istihdam paketi dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. İki gün önce konfederasyonlarımız olan Hak-İş ve DİSK ile ortak açıklama yaptık. Esnek çalışmaya hayır dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla Türkiye İşçi Sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda nasıl bir arada ve dayanışma içerisinde bir araya geldiğimizi gösterdik. Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersinler. Vazgeçin ki zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin.
Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin. Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin enerjinizi kayıp dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izinlere çıkarılmalarını engelleyin. Ücretsiz izine çıkarılan bir emekçinin ailesi ile beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin ki yaptığınız yanlışın farkına varın. Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar. Ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar. Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımamışlardır. Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz. Ama bugün ama yarın bunun hesabının soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Emekçi geçmiş tarihte zalime, zulüme son vermesini bildi yine de bilecektir. Bu akşam ülke genelinde mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz. Mesajımızı alacaklarını, anlayacaklarını ümit ediyoruz. Bu köle zihniyeti paket, geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz. Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir. Yaşasın Mücadelemiz, Yaşasın Dayanışma, Yaşasın Yol-İş, Yaşasın Türk-İş, Yaşasın Emek Barış Özgürlük Mücadelemiz.”
Ortak basın açıklamasının okunmasının ardından işçiler alkışlarla torba yasaya tepki gösterdi.

Hayal GİRİŞİM