“Gaziler Günü” dolayısıyla şehit aileleri ve gazilerle bir araya gelen Burdur Valisi Ali Arslantaş; “Malumunuz üzere devletimiz yalnızca bir gün değil her gün sizlerin yanındadır. Her türlü isteğiniz için yedi gün yirmi dört saat sizlere kapımız açıktır. Sizler göz aydınlığımızsınız. Şehitlerimizin aileleri ve kahraman gazilerimiz hem medarı iftiharımız hem de onlardan aldığımız emanetlerimizdir. Emanete sahip çıkmak ise boynumuzun borcudur.” dedi.

Sakarya Meydan Muharebesinde kazanılan zaferin ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiş, bu münasebetle 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir.

 Burdur Valiliği Gaziler Günü dolayısıyla dün bir program tertip etti.

Program saat 11.30’da Burdur Cumhuriyet meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başladı. Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Garnizon Komutanı P. Komando Albay Yavuz Çankaya, Burdur Bele4diye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur İl Temsilcisi Hasan Okyar Atatürk Anıtına  birer çelenk sundular.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur İl Temsilcisi Hasan Okyar günün anlam ve önemini belirten kısa bir konuşmada bulundu.  Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin  okunması, 19 Eylül Gaziler Günü Fotoğraf Sergisi’nin gezilmesi ile davam eden programda Burdur Valisi Ali Arslantaş  ve beraberindeki protokol üyeleri  Burdur Valiliği tarafından Burdur İl  Özel İdaresi binasında yeni tahsisi edilen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Burdur İl Temsilcisi bürolarını ziyaret ettiler.

Program Burdur Öğretmen evi Müdürlüğü bahçesinde  şehit aileleri ve gazilere verilen öğle yemeği ile son buldu.

“DEVLETİMİZ YALNIZCA BİR GÜN DEĞİL HER GÜN SİZLERİN YANINDADIR.”

Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen’in yaptırdığı duanın ardından günün anlam ve ön emine ilişkin kısa bir konuşmada bulunan Burdur Valisi Ali Arslantaş; “Özgürlüğü elinden alınmış insanlar ve milletler sûreten varlıklarını sürdürseler bile fiilen ölü mesabesindedirler. Dünya güçlü olanın ayakta kaldığı ve nizamı kendi isteklerine göre şekillendirdiği bir yaşam alanıdır. Haklı olan her zaman güçlü olamayabilir. Bu noktada hakkını can pahasına savunma kararlılığı gösteremeyen insanlar ve uluslar korkaklıklarının bedelini zillet içinde bir yaşam sürerek öderler.

Bakara suresi 30. Ayette Allahu Teâlâ’nın insanı yaratma serencamı anlatılırken, Rabbimizin insanı yaratma iradesini beyan ettiği, bunun üzerine meleklerin: Yeryüzünde bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın” şeklinde itiraz ettiği bildirilir. Ayetin devamı başka bir bahse mevzu olmakla birlikte ayetin manasını, insanın doğası gereği bozgunculuğa ve kan dökmeye teşne bir fıtrat üzere olduğunu ihbar etmesi cihetiyle anlamak gerekir.

Erdem sathında bir yaşam sürme yolunu seçmeyen insanlar hemcinsleri için daima bir tehdit olmuştur ve aynı husus insanlardan müteşekkil organizasyonların en büyüğü olan devletler için de geçerlidir.

Birinci dünya savaşının ardından fiili düşman işgaline maruz kaldığımız karanlık dönemin süresi beş senedir ki binlerce yıllık insanlık tarihiyle beş seneyi kıyasladığımızda esarete tahammül süremizin ne kadar kısa ve tepki hızımızın ne denli yüksek olduğu anlaşılacaktır. Kurtuluş savaşının örgütlenme sürecindeki başarıyı tahlil ettiğimizde, mukaddesatı uğruna al kanlara boyanmaktan şeref duyan Türk ulusunun, “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyen bir lider öncülüğünde kenetlendiği görülmektedir.

Savaş Türk’ün düğünüdür. Bizler, şerefli bir ölümü ayağımızda prangalarla korkakça yaşamaya tercih ederiz.

Damarlarında gerçek Türk kanı dolaşan hiç kimse yoktur ki muhannet olsun.  Gaza meydanı, bir türkümüzde denildiği gibi “Ağaların, beylerin karıştığı, şehadetin cennetlikle buluştuğu” yerdir. Aziz şehitlerimiz, dudaklarında kelime-i şehadet, gayp perdesi kalkan gözlerinde ebedi mekanları olan Firdevs cennetleri, burunlarında cennet kokusu, zihinlerinde “feda olsun” kalenderliğiyle özgürlük uğruna vatana canlarını bağışlamış, gazilerimiz dahi şehadet makamına talip iken mevlanın ussa sığmaz takdiriyle gazilik payesiyle şerefyab olmuşlardır. Hem şehitlerimiz hem de gazilerimiz Türk’ün şecaat kitabına adlarını kanla yazmışlardır. “Vatan sevgisi mayaya benzer, sütü bozuk olanda tutmaz.” derler. Söylemdeki külhanbeyi edasını görmezden gelerek kelamın muradına odaklanırsak belli bir hakikati ifade ettiğini görürüz. Feda edebilmek gerçekten çok sevmenin yanında sağlam bir karakter gerektirir.

Fedakarlıkların en büyüğü de hiç şüphesiz, istiklal ve istikbal uğruna, can pazarında, tatlı canını, haraç mezat satılığa çıkarabilmektir. Bu yiğitliği gösteren şehitlerimize rahmet okumaktan ve gazilerimizin o pak alınlarından öperek milletimiz adına şükranlarımızı sunmaktan başka edilecek kelam da yoktur.

Sakarya Meydan Muharebesinde kazanılan zaferin ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 günü mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiş, bu münasebetle 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir.

Malumunuz üzere devletimiz yalnızca bir gün değil her gün sizlerin yanındadır. Her türlü isteğiniz için yedi gün yirmi dört saat sizlere kapımız açıktır. Sizler göz aydınlığımızsınız. Şehitlerimizin aileleri ve kahraman gazilerimiz hem medarı iftiharımız hem de onlardan aldığımız emanetlerimizdir. Emanete sahip çıkmak ise boynumuzun borcudur.” dedi.

Vali Ali Arslantaş konuşmasının devamında şunları kaydetti:”Gazilerimize sunacağımız her türlü hakkın ve sağlayacağımız imkânların onların fedakârlıklarının karşılığı olamayacağının farkındayız. Bununla birlikte Valiliğimizin, sizlere en muteber imkânları sunma noktasındaki sorumluluğunun bilincinde olduğunu bilmenizi istirham ediyorum. Bu düşüncelerle sözlerimi nihayete erdirirken sizlerin destansı hayat hikâyelerinizin milli hafızamızda daima saklı kalacağını tekrar hatırlatıyor, neredeyse bin yıldır bu topraklarda yaşamamıza vesile olan cesaret ve kahramanlık ruhunun günümüzdeki temsilcileri olmanız sebebiyle sizlerle bir arada bulunmaktan iftihar ettiğimi tekrar belirtiyor, hepinize ailelerinize birlikte sağlıklı mutlu bir ömür diliyorum.”

OKYAR; “GAZİ DESTAN YAZAN KAHRAMANIN ADIDIR.”

Türkiye Muharip Gaziler Burdur İl Temsilcisi Hasan Okyar; Burdur Cumhuriyet meydanında çelenk sunma töreni sonrası yaptığı konuşmada;”101 yıl önce 22 gün 22 gece süren dünyanın en kanlı muharebesi olan Sakarya meydan muharebesinin muzaffer başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921’de Mareşallik ve Gazilik unvanı verilmiştir. Bu gün tüm Gazilerimizin şeref günüdür. Gazilik Türk vatanseverliğinin Türk kahramanlığının Türk fedakârlığının yaşayan destanıdır. Gazi ise bu destan yazan kahramanın adıdır.” diye konuştu.

Halil İbrahim kara