BESOB Başkanı Metin Sipahi, “Tüm kamu ve özel bankalar da bu rahatlatıcı kararı örnek alarak bu dönemde elini taşın altına koymalı. Ticari krediler ve ihtiyaç kredileri ile birlikte tüm borçları 2022 yılına ertelemelidir” dedi

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi,  işyerlerini açma özlemi taşıyan esnafların kredilerinin ertelenmesi için tüm kamu ve özel bankalara çağrıda bulundu. Esnafın kamu ve özel bankalara olan ihtiyaç veya ticari kredilerinin ödemelerinin ertelenmesi gerektiğini vurgulayan BESOB Başkanı Metin Sipahi,  “Esnafımız bankalardan aldığı ticari kredi veya ihtiyaç kredilerinin ödemelerinde çok zorlanıyor ve hemen iş yerleri açılsa bile en az 2-3 yıl tüm kazancı bu borçların ödemesine gidecek. Tüm borçlarının ertelenmesi için bankalar elini taşın altına koymalı” dedi.

“ESNAFIN EN AZ 3 YIL KAZANCI YALNIZCA BORÇLARA GİDECEK”

Pandemi nedeniyle zor zamanlardan geçen esnafın iş yeri açıldığında kazancının uzun süre borçlara gideceğini hatırlatan Başkan Sipahi, “Pandemi sürecinde iş yeri tamamen kapalı olan, kısmi çalışan fakat bu kez de kazancı olmayan binlerce esnafımız tam 1 yıldır zor zamanlardan geçiyor. Verilen desteklerde şartları sağlayamayan veya kredi çekerek bu zor günleri geçirmeye çalışan esnafımız şimdi umutla iş yerlerini açmayı bekliyor. Fakat iş yerini açtıktan sonra da en az 2-3 yıl çektiği ihtiyaç kredisi veya ticari kredilerin borçlarını ödemek için çalışmış olacak. İş yeri açılmadan önce de açıldıktan sonra da bu borçları, diğer SGK primleri, vergi borçları, yapılandırma taksitleri gibi ödemeler hep üst üste geldi. Esnafımızın 31 Aralık 2020 öncesi dönemde TESKOMB aracılığı ile Halkbank’tan aldığı, 2021’in ilk 6 ayında taksit ödemesi gereken kredi borçları ertelenmişti. Diğer tüm kamu ve özel bankalar da bu rahatlatıcı kararı örnek alarak bu dönemde elini taşın altına koymalı. Ticari krediler ve ihtiyaç kredileri ile birlikte tüm borçları 2022 yılına ertelemelidir” açıklamasında bulundu.

Hayal GİRİŞİM