BESOB Başkanı Metin Sipahi, “Emeklilik için yapılanmadan yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımız sicil engelinden dolayı krediye ulaşamıyor. Bankalar kara liste bahanesiyle esnaf ve sanatkarların krediye ulaşmasını engelleyip önünü tıkamamalıdır” dedi.

SGK ile 3 kamu bankası arasında imzalanan protokolden yararlanarak emekli olmak isteyen esnaf ve sanatkârların prim borcunu yapılandırırken sicilden mustarip olduğunu dile getiren Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, “Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarlarımızın birikmiş prim borcunu kredi ile yapılandırarak emekli olabilmesi için 3 kamu bankası ile SGK arasında imzalanan protokol, emekliliği dört gözle bekleyen esnafımızı memnun etmişti. Ancak kredi çekerek bu hakkı kullanmak isteyen çok sayıda esnaf ve sanatkarımızın sicil engelinden dolayı krediye ulaşamıyor.” dedi.

“BANKANIN BU KREDİLERDEN ZARAR ETME İHTİMALİ YOK”
Emekliliği gelen esnafın sicil engeline takılmaması gerektiğini belirten BESOB Başkanı Metin Sipahi, “Esnafımızın emekliliği için çok önemli bir kolaylık olan ve kamu bankaları tarafından verilen krediler sicil bahanesi ile kısıtlanmamalı. Bankalar kara liste bahanesiyle esnaf ve sanatkarların krediye ulaşmasını engelleyip önünü tıkamamalı. Zaten krediler esnafın emekli aylığı ile ödeneceği için bankaların bundan zarar etme ihtimali yok. Pandemi döneminde çok zor günler geçiren ve geçmişteki prim borçlarından kurtularak emekli olmak isteyen esnafımıza bu dönemde mutlaka kolaylık sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.
Hayal GİRİŞİM