BURDUR’DA 200 GRAM EKMEK 1,5 TL

Burdur’da 9 Şubat 2021’den geçerli olmak üzere 260 gramı 2 TL’den satılmaya başlanan ekmek fiyatı yeniden belirlendi.  Gerek halk gerekse çeşitli kesimlerden gelen talepleri yeniden değerlendiren ilimiz fırıncılarının kayıtlı olduğu meslek odaları tüm il genelinde 200 gram ekmeğin 1,5 TL’den satılmasına karar verdi.  İlimiz gündeminde yaklaşık 10 gündür tartışma konusu olan ekmek fiyatlarını yeniden belirlemek üzere 21 Şubat Pazar günü Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nda saat 13.00’da bir toplantı gerçekleştirildiği öğrenildi. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Nevruz Gökçüoğlu ile ilimizde faaliyet gösteren 20’ya yakın fırıncı esnaf ve iş adamının katıldığı toplantıda 200 gram ekmeğin 1,5 TL satılmasına karar verildiği duyuruldu.

İLK DUYURUYU BAŞKAN KEYİK ve SİPAHİ YAPTI

Yapılan toplantının ardından sosyal medya hesaplarından duyuruda bulunan Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi; “ilimizdeki fırın işletmecilerimizle yaptığımız toplantı sonucunda 200 gram ekmeğin 1,5 TL’ den satılmasına karar verildi. 22 Şubat Pazartesi gününden itibaren ilimiz merkezi ve ilçelerimizde 200 gr. ekmek 1,5 TL den satılmaya başlanacaktır” açıklamasında bulundular.

BAŞKAN KEYİK YAZILI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Artan maliyetler ve bununla birlikte komşu illerimizdeki fırınlarda uygulanan fiyat tarifeleri hakkında ilimiz genelindeki fırıncı esnaflarımızın ekmek fiyatlarına zam yapılması talebi oldu.  Yönetim Kurulumuz ve Meclisimiz talep edilen her bir konuyu görüşüp değerlendirdiği gibi fırın işletmecilerimizin ekmek tarifesi hakkındaki talebini de görüştü.  “Odamızda Esnaf ve Sanatkârlar Odası temsilcilerinin ve fırıncı esnaflarımızın yer aldığı çeşitli toplantılar ve müzakereler gerçekleştirdik, yeniden toplanma kararı aldık. Komisyon görüşmelerimizin sonucu olarak da ilimiz genelinde 2 yıla yakın bir süredir uygulanmakta olan fırın işletmelerindeki ekmek fiyat tarifesinde güncelleme yaptık. 22 Şubat 2021 Pazartesi gününden geçerli olmak üzere kent merkezi ve ilçelerimizde 200 gram ekmek 1,50 TL’den satılmaya başlandı. Fırıncı esnaflarımıza ve tüm halkımıza hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

BAŞKAN ERCENGİZ NE DEDİ?

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; sosyal medya hesabından “Esnaf odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarımız ve tüm fırıncı esnafımıza halkımızın ve bizlerin 200 gram ekmeğin 1,5 TL satın alma talebine verdikleri karşılıktan ötürü teşekkür ediyorum” sözlerini paylaştı.

BAŞKAN SELİMOĞLU “KARARA UYUYORUZ”

Fırıncıların kayıtlı olduğu meslek oda başkanlarının açıklamalarının ardından yeni fiyat tarifesinin uygulandığı ilk gün Çağdaş Burdur Gazetesi muhabirimize tele röportaj veren Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu; “Alınan ortak karara uyuyoruz. İlçemizde 200 gram ekmek 1,5 TL’den satılacak” dedi.

TEFENNİ’DE DE 1,5 TL

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz gazetemiz Muhabirine yaptığı açıklamada; “İlçemizde 200 gram ekmek 1,5 TL” ifadesi kullandı.

BAŞKAN ALAGÖZ “FIRINCI ESNAFI ÜZERİNDEN SİYASETİ BIRAKALIM”

Öte yandan ekmek fiyatları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Başkan Ümit Alagöz, sosyal medya hesabından alınan karar sonunda paylaşımında; “Zamlardan önce Burdur genelinde 200gr ekmek 1.25 TL idi. Alınan zam kararından sonra 260 Gr ekmek 2.00 TL dendi. Bu şu demek;  260 Gr ekmek 2.00 TL ise  200 Gr ekmek X ‘dir. (200 x 2) / 260 = 1.53 TL’dir. Yeni yapılan zam sonrası 200 Gr ekmek 1.25 TL’den 1.53 TL’ye çıkmıştır.  Şimdi birileri çıkıp büyük bir iş başarmışçasına 200 Gr ekmeği 1.50 TL’ye indirdik diyor. İşin aslı 1.53 TL olan ekmek 1.50 TL’ye inmiştir. Tekrar etmek istiyorum. Fırıncı esnafının üzerinden siyaseti bırakalım” dedi.  “Ekmek zammını bu kadar tartışmak yerine un fiyatlarını, maya fiyatlarını, enerji maliyetlerini tartışıp onları düşürmenin yollarını arayalım” sözlerinin altını çizdi.

 BAŞKAN ÜNAL,  ŞÜKRANLARINI SUNDU

Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda; “Bizim ve Vatandaşlarımızın talebini geri çevirmeyen ve ekmek fiyatını yeniden müzakere ederek 200 gr ekmek fiyatının 1,5 TL olmasında karar kılan başta fedakâr ve cefakâr fırıncı esnafımız olmak üzere Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza ve Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımıza Bucaklı hemşerilerim adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

FEDERASYON İL TEMSİLCİSİ DİNÇ “HAYIRLI OLSUN” DEDİ

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Burdur İl Temsilcisi Hakan Dinç, Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz verdiği demeçte; “200 gram ekmek 22 Şubat 2021 tarihinden itibaren 1,5 TL’den satılmaya başlandı. Hayırlı olsun” dedi. 

VATANDAŞ HALK EKMEK İSTİYOR

Mehmet Akın; “Vatandaş olarak ekmeğin 1,5  TL olması taraftarıydık. 200 gram ekmeğin 1,5 TL olması isabetli,  bir karar olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Burdur da halk ekmeğinin olmasını arzu ediyoruz. Bu aylarda yaşanan ekmek fiyatındaki krizlere denge oluyor. Belirleyici rol alıyor”

Halil İbrahim Kara