Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci  yılı ilimizde de çeşitli etkinliklerle  kutlandı

Burdur Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayan kutlamalarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yayınladığı mesaj okundu.  Erdoğan mesajında “Cumhuriyetimizin kuruluşuna varan kurtuluş mücadelesinde, yediden yetmişe kenetlenen, tek yürek, tek yumruk olan milletimiz, bugün de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geleceğini inşa etmektedir” dedi.

Türkiye Cumhuriyetimizin ilanının 97’inci yıl dönümü tüm yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bugün 97’inci yılını kutlayacağımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Burdur Cumhuriyet Meydanında  dün saat 13.00’da gerçekleşen  törende Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Fatih Ören Atatürk anıtına birer çelenk sundular. Çelenk sunumunun ardından Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Akabinde İstiklal Marşımız okunda, göndere şanlı Türk Bayrağımız çekildi. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hacı Süleyman Arslan,  Burdur İl Jandarma Alay Komutanı Hakan Başaklıgil, Burdur İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Burdur Ticaret Sanayi Odası  Başkan  vekili Yönetim Kurulu üyesi ve Çağdaş Burdur Gazetesi sahibi Hasan Ali Daldal, Siyasi Parti, sivil toplum örgütleri başkanları, temsilcileri ile askeri erkanın katıldığı törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajları okundu.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Burdur Valiliği tarafından dün düzenlenen Çelenk sunma töreninin sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı okundu mesajı şu şekilde; “ Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyorum. Cumhuriyet Bayramı sevincimize ortak olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin ilanının 97’inci yıl dönümünde, İstiklal harbimizin tüm kahramanları ile Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tazimle anıyorum. Malazgirt Zaferi’nden bugün pek çok cephede birden sürdürdüğümüz terörle mücadele harekatlarına kadar, bin yıldır vatanımızı korumak için şehitlik ve gazilikle şereflenen tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla yad ediyorum. İstiklal Harbimizi bizzat yöneten, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı gösterdiği şanlı direnişle bir kez daha gazi unvanı alan, milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisimize saygılarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız bir dönemde, aynı zamanda 2023 hedeflerimize ulaşma kararlılığı içinde yolumuza devam ediyoruz. Türkiye, demokrasi ve kalkınma mücadelesini, tek parti diktasından darbelere, vesayetin tasallutundan terörle mücadeleye kadar birçok engeli aşarak sürdürmüş bir ülkedir. Bu uzun ve zorlu süreçte karşılaştığımız sıkıntılar, milletimizi istiklal ve istikbal davasından döndürmek bir yana, tam tersine, azmini bilemiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşuna varan kurtuluş mücadelesinde, yediden yetmişe kenetlenen, tek yürek, tek yumruk olan milletimiz, bugün de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geleceğini inşa etmektedir. 

 Hedeflerimize yaklaştıkça, ülkemize yönelik saldırıların cephesi genişlemekte, sayısı ve dozu artmaktadır. Milletimizden aldığımız güçle diplomasiden ekonomiye ve değerlerimize kadar uzanan bu saldırı dalgasını birer birer boşa çıkartıyoruz. Geçmişte çok küçük müdahalelerle sürekli istikamet belirledikleri Türkiye’nin, kendi iradesiyle hareket etmesinden rahatsız olanların sözleri ve eylemlerinin artık hiçbir hükmü kalmamıştır. Ülkemiz, kimin ne dediğine ve ne yaptığına bakmadan, kendi vizyonuna, kendi ajandasına göre hareket etmeyi sürdürecektir. Cumhuriyetimizin kurucu iradesi, nasıl bu vatanı yedi düvelin planlarını bozarak işgalden kurtarmışsa, biz de hedeflerimize aynı şekilde ulaşmakta kararlıyız. Bugün, 20 yıl öncesine göre her bakımdan çok daha güçlü, çok daha dirayetli, çok daha inançlıyız. İnşallah ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştırdığımızda, bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemi de başlatacağız. Küresel sistemin çarpıklıklarına işaret ettiğimiz “dünya 5′ ten büyüktür” çağrımızın yankıları giderek genişlerken, dostlarımızla birlikte hayalini kurduğumuz huzurlu ve müreffeh geleceğe çok daha büyük umutlarla yürüyoruz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyor, bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin 97’inci kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum”

VALİ ALİ ARSLANTAŞ’IN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Burdur Valisi  Ali Arslantaş, Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97’inci Yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajında;  “Mukaddes vatanımızın birliği ve bütünlüğü uğruna, imkansız gibi görünen çetin bir mücadelenin ardından ilan edilen Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci  yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Her türlü zorluklara rağmen, aziz milletimizin vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla, genci yaşlısı, kadını erkeği topyekûn inanç ve kararlılıkla mücadele ettiği Kurtuluş Savaşımız, her safhası eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu büyük bir zafer ile sonuçlanmıştır. Bu önemli zaferin ardından, aziz milletimize bırakılmış en büyük emanet olan Cumhuriyet, Devletimiz için sadece bir yönetim şekli değil, geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan, şanlı tarihimizdeki dönüm noktalarından biri olarak, bağımsızlığımızdan ve hürriyetimizden asla taviz vermeyeceğimizin tüm Dünyaya ifadesi olmuştur. Bugün bizlere düşen, Atalarımızın bedelini kanlarıyla ve canlarıyla ödeyerek miras bıraktığı bu emanete sahip çıkmak ve Türkiye Cumhuriyetini her alanda muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan ve yorulmadan çalışmaktır. Bunun için Milletçe en büyük gücümüz kadim medeniyetimizden aldığımız güç ile birlikte, her daim muhafaza ettiğimiz birlik beraberlik ruhumuzdur. Ülkemiz bu ruhla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl hedeflerine olan yürüyüşünü kararlılıkla sürdürmektedir. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek yolumuza devam ettiğimiz sürece de hiçbir engel, daha gelişmiş, daha müreffeh ve daha güçlü bir ülke olmaktan bizi alıkoyamayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi sonsuz şükran ve rahmetle anıyor, tüm Burdurlu hemşerilerimin “Cumhuriyet Bayramı’nı” en içten dileklerimle kutluyorum.” 

PANDEMİ DOLAYISIYLA KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ YAPILMADI

Öte yandan tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgın hastalığı ile mücadele kapsamında bu yıl diğer yıllarda olduğu gibi kortej yürüyüşü yapılmadı. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları uygulandı.

GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE

Törenin yapıldığı alanın etrafındaki yüksek binaların çatılarında İl Emniyet Müdürlüğü personeli keskin nişancıların konuşlandığı görüldü.

BUGÜN VALİ TEBRİKLERİ KABUL EDECEK

Burdur Valisi Ali Arslantaş bugün Valilik girişinde saat 10.00 da Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci   yılı dolayısıyla tebrikleri kabul edecek. 

Halil İbrahim Kara